Ősszel is bírságot róttak ki a piros-fehér-zöld díszítés miatt
Fotó: Barabás Ákos
A zászló- és szimbólumhasználatra vonatkozó törvényt a prefektusok szándékosan félremagyarázzák – fogalmazott Árus Zsolt, a Székely Figyelő Alapítvány elnöke a Hargita megyei prefektus abbéli döntése kapcsán, hogy az október 23-ára kihelyezett piros-fehér-zöld díszítés miatt megbírságolta Székelyudvarhely városát.
2018. október 29., 15:512018. október 29., 15:51
Akárcsak március 15-én, múlt héten is ötezer lejre büntette Székelyudvarhelyt Jean Adrian Andrei Hargita megyei prefektus. Az indoklás ugyanaz, mint tavasszal, mégpedig hogy
Emiatt a piros-fehér-zöld ünnepi dekorációk elhelyezésével törvényt szegett a városvezetés, amely már kifejtette, hogy ezt a prefektusi döntést is szándékában áll megfellebbezni.
Újból megbírságolta a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatalt a Hargita megyei prefektúra. A kormányhivatal ezúttal is a közterületekre kihelyezett piros-fehér-zöld szalagokat kifogásolja, amelyekkel az október 23-i emléknap alkalmából díszítették fel a várost.
Teljesen alaptalan a prefektusi döntés, mondta Árus Zsolt jogvédő. „A prefektus által felhasznált törvény arról szól, hogy más országok zászlóját csak akkor szabad kitűzni, ha nemzetközi rendezvény vagy látogatás van, és akkor is csak a román állam zászlajával együtt. Erre hivatkozik mindkét esetben. Ellenben
Itt nincs semmiféle megkötés, hogy hol, miként. Ez utóbbi cikkely később került be a törvénybe, pontosan azért, hogy tisztázza egyrészt, hogy a magyar kisebbség által használt címeres piros-fehér-zöld lobogó nem számít országzászlónak, másrészt azt, hogy nem lehet korlátozni a kisebbségek azon jogát, amelyet az alkotmány is garantál: hogy kifejezzék identitásukat. A törvényt a prefektusok szándékosan félremagyarázzák” – fogalmazott Árus.
Tavasszal egyébként a Hargita megyeihez hasonlóan járt el a Kovászna megyei prefektus is, megbírságolva Sepsiszentgyörgy városát. Akkor Antal Árpád polgármester alkotmányossági kifogásokat fogalmazott meg a törvénycikkely kapcsán. „Ha az alkotmánybíróság kimondaná, hogy a zászlóhasználatra vonatkozó törvénycikkely alkotmányellenes, akkor az gyakorlatilag semmissé tenne minden ilyen jellegű eljárást.
de eddig csak egy döntés született alapfokon, Székelyudvarhely esetében, Szentgyörgy városa esetében még alapfokon sincs ítélet. Nagyon nehéz megjósolni, csak tippelni lehet, hogy mi lesz mindennek a végkimenetele, főleg ha figyelembe vesszük, hogy a bíróságok, törvényszékek általában miként viszonyulnak a magyar kérdéshez” – fejtette ki Árus.
„A román állam kimutatja a foga fehérjét, miközben távolról nézve példaértékű a kisebbségekhez való viszonyulása.
Ennek előbb-utóbb nem lesz jó vége. Tehát a nemzetközi szervezeteknek kell felhívni a figyelmét, hogy jó lesz beavatkozni, közvetíteni, legalább tudomásul venni a helyzetet” – summázott a jogvédő.
Egyébként idén júliusban a székelyudvarhelyi bíróság utasította el Gálfi Árpád udvarhelyi polgármester keresetét. A prefektusi bírság ügyében született alapfokú döntés nem jogerős, ezért a városvezetőség magasabb szinten keresi igazát.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
A három székelyföldi megye tanácselnökei is az első órákban éltek a szavazati jogukkal. A három település, ahol az államelnök-jelöltekre szavaztak: Ojtoz, Városfalva és Szováta.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap reggel Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott az országos földfizikai intézet.
Az RMDSZ elnöke, egyúttal államfőjelöltje is leadta voksát vasárnap délelőtt, ezt követően pedig reményeiről beszélt a következő kormányzatot illetően.
A székelyföldi politikusok közül többen már vasárnap reggel leadták szavazatukat az államfőválasztás első fordulójában. Mint fogalmaztak, a józan ész hangját választották.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
Több mint 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
A Kovászna megyei közlekedésrendészet munkatársai a téli időjárási körülmények közepette fokozott szigorúsággal szűrték ma ki a forgalmi rend ellen vétőket és összesen 30 525 lej értékben büntették a szabálytalankodókat.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
szóljon hozzá!