Nem állhat meg az élet. A fizetéseket továbbra is utalni kell az alkalmazottaknak. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Az iskolák fenntartására, a tanügyi alkalmazottak fizetésének utalására, az online oktatás lebonyolításához szükséges informatikusok munkájára továbbra is szükség van, ezért nem küldhetik kényszerszabadságra a nem pedagógusi munkát ellátó, kisegítő tanügyi személyzetet – írják a tanügyi szakszervezetek képviselői Ludovic Orban miniszterelnökhöz intézett levelükben.
2020. április 15., 13:102020. április 15., 13:10
Mindhárom országos szintű tanügyi szakszervezet képviselői aláírták azt a levelet, amelyet Ludovic Orban miniszterelnöknek címeztek, és amelyben azt kérik, hogy ne küldje kényszerszabadságra a tanintézetek nem didaktikai személyzetét. A miniszterelnök ugyanis a román közrádiónak adott interjújában azt nyilatkozta, hogy a pedagógusokat kivéve a tanügyi személyzetet kényszerszabadságra fogják küldeni, vagyis meghatározatlan ideig alapbérük 75 százalékét fogják kapni.
Az oktatási minisztérium ugyanakkor nyilatkozatban kérte az oktatási intézmények titkárságait, hogy továbbra is biztosítsák a diákok és családjaik számára szükséges dokumentumok kiadását. Mindezt egy nappal azután, hogy Ludovic Orban az alkalmazottak kényszerszabadságra menesztéséről nyilatkozott.
A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret, illetve az Alma Mater szakszervezetek tizenkét oldalas közös levélben fogalmazták meg a miniszterelnöki kabinetnek azt, hogy miért van most is szükség többek között a tanügyben dolgozó titkárnőkre, informatikusokra, könyvelőkre, könyvtárosokra, takarítókra.
„A 25 százalékos bércsökkentés a megélhetőség alsó határához taszítaná őket”– fogalmaznak a miniszterelnökhöz intézett levélben.
Molnár Zoltán, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) Maros megyei elnöke a Székelyhonnak elmondta, Maros megyében a tanügyi alkalmazottak mintegy 15 százalékát, majdnem kétezer személyt érintene az intézkedés, ha valóban megvalósulna. Kérésünkre kifejtette, miért van szükség továbbra is az iskolai személyzet megtartására.
„Az iskolákat továbbra is rendben kell tartani, ügyelni kell a rendre, az informatikusokra továbbra is szükség van az online oktatás lebonyolításához. A pótlási időszakot sem lehet nélkülük megoldani, ők sem mehetnek el nyáron szabadságra” – fejtette ki a szakszervezet elnöke.
Ludovic Orban még nem válaszolt a szakszervezetek képviselőinek közös levelére, és hivatalos döntés sem született még az állami alkalmazottak kényszerszabadságával kapcsolatban.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető azonnali (nowcasting) előrejelzést bocsátott ki kedden reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) nyolc megyére.
Tizenhat autó érintett abban a láncbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Székelyföl-szerte fagyos reggelre ébredtünk, ám érdekesség, hogy szinte mindenütt hidegebb volt, mint Csíkszeredában. Nem így szoktuk meg.
Lángokba borult egy épület Szentegyházán, a Pap kútjánál keddre virradóra.
A karcfavi focicsapat is részt vett a kalákában a hétvégén: a focisták segítettek a helyi önkéntes tűzoltóknak, hogy újrafedjék a csíkjenőfalvi tűzoltószertár épületét. A munkából kivették a részüket a karcfalvi és csíkjenőfalvi lakók is.
Úgy érvelt, hogy realista emberként tisztában van a jelenlegi politikai helyzettel, és tudja, mikor kell visszalépni.
Az már biztos, hogy nem lesz az első részhez hasonlóan hivatkozott klasszikus a Gladiátor II., hiszen az első filmben látott sémákra építkezik, ám látvány terén egy korrekt iparosmunka Ridley Scott filmrendező „műhelyéből”. Kritika.
Utcán élőket, roma gyerekeket, nehéz sorban élő időseket és a hajléktalanszálló lakóit keresték fel a Máltai Szeretetszolgálat marosvásárhelyi önkéntesei a 24 órás jótékonysági maratonon.
Több mint két évtized után még mindig képes újat mutatni a Székelyudvarhelyi Kamarazene Fesztivál.
szóljon hozzá!