A drasztikus csonkítás, a fakivágás is engedélyköteles
Fotó: Pinti Attila
Tulajdonjogtól függetlenül, magán- és közterületről egyaránt tilos az önkormányzat engedélye nélkül fát kivágni Sepsiszentgyörgyön. Ellenkező esetben magánszemélyek 300-1000, a jogi személyek 1000-2500 lejes büntetést kaphatnak.
2025. március 03., 15:092025. március 03., 15:09
2025. március 03., 15:352025. március 03., 15:35
A fakivágások és -metszések rendjét már nagyon sok éve szabályozza a sepsiszentgyörgyi városvezetés, pont az olyan helyzetek megelőzése miatt, amikor
– jelezte Hadnagy István, a Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség igazgatója.
A helyi rendőrség sokszor kapott olyan magyarázatot egy-egy favágás során, hogy csupán megmetszették az adott fát, azt azonban érdemes tudni, hogy
Fotó: Barabás Ákos
Ha közterületi zöldövezetben, vagy út mentén engedély nélkül lát hozzá valaki hárs, hárs-, akác-, gesztenye-, juhar-, nyír-, tölgyfát kivágni, jelentős büntetésre számíthat: magánszemélyek 20-40 000 lej között, jogi személyek pedig 40-70 000 lej között büntethetők. Ezeket csak biztonsági megfontolásból szabad megnyesni, kivágni.
Ha valahol kiszáradt egy fa, vagy láthatóan instabil, bármikor rádőlhet egy épületre vagy egy személyre, kivágását az önkormányzat felhatalmazott bizottsága fogja engedélyezni, erre vonatkozóan
A veszélyes fák esetében a fák nyírásának költségét (tehát nem kivágásának) átvállalja az önkormányzat.
A Sepsiszentgyörgy közterületein lévő veszélyes fák metszését ezután az önkormányzat alárendeltségébe tartozó Sepsi Protekt vállalat fogja elvégezni, méghozzá ingyenesen, amennyiben a lakótársulások igényt tartanak erre.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajág szenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
szóljon hozzá!