Csíki Éva, ideggyógyász-főorvos. Amióta gyakorolja a hivatását, rengeteget fejlődött a csíkszeredai kórház ideggyógyászati szempontból
Fotó: Borbély Fanni
Mindössze néhány óra áll a rendelkezésre, hogy megmentsék az agyérkatasztrófán, azaz a „stroke”-on átesett betegeket, ezért a tünetek észlelésekor minél hamarabb mentőt kell hívni. Csíki Évával, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház ideggyógyászati osztályvezető főorvosával a betegségről, illetve az ellátás korszerűsítéséről beszélgettünk.
2024. augusztus 25., 21:002024. augusztus 25., 21:00
A következő években számíthatunk a stroke-betegek számának növekedésére, ugyanis az átlagéletkor növekedésével számítások szerint 2030-ra a 60 év fölötti személyek száma 25 százalékkal fog növekedni.
– vetítette előre a problémát Csíki Éva neurológus főorvos, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház ideggyógyászati osztályának vezetője.
Fotó: Borbély Fanni
Épp ezért nem mindegy – húzta alá –, hogy ezt a betegséget hogyan élik túl a betegek, mert körülbelül egyharmaduk rokkant marad az agyérkatasztrófa után. Számadatokat is közölt:
Összességében tehát közel egynegyede eltávozik közülünk.
Mivel a szélütésként is ismert betegség a vezető halálokok közé tartozik, ezért az európai stroke-szervezetek kiadtak egy akciótervet (Stroke Action Plan for Europe), amely a 2018-2030-as periódusra célul tűzte ki, hogy a sztrókos betegek több mint 90 százalékát kijelölt egységekben, központokban kezeljék.
Fotó: Borbély Fanni
„Tanulmányok bizonyították, hogy a speciálisan dedikált stroke-egységekben történő ellátás javítja a túlélési esélyt és csökkenti a rokkantság előfordulását.
A kórház számára ugyanakkor szintén sokba kerül egy stroke egység működtetése (angolul Stroke Unit), viszont a nyugati társadalmak kiszámították, hogy hosszú távon, a stroke kimenetelének javítása által a társadalom számára ezek a költségek visszatérülnek” – indokolta meg a főorvos, hogy miért terveznek a csíkszeredai kórházban is egy ilyen részleget.
Az ideggyógyászati osztályon ugyanis
Fotó: Borbély Fanni
„Fontos megjegyezni, hogy a részleg akkreditálása még folyamatban van, egy illetékes bizottság kell engedélyezze a működését, amelyre reméljük nemsokára sor kerül” – jegyezte meg az osztályvezető.
Mint magyarázta, azért használják a stroke-egység – és nem a stroke-központ – kifejezést, mert utóbbiakban már nagyér-okklúziót is kezelnek endovaszkuláris módszerekkel, amelyre még Csíkszeredában nincs lehetőség.
Fotó: Borbély Fanni
A stroke-egységben nagyon szorosan tudják követni a betegeket, így időben diagnosztizálják és kezelik a stroke-ot kísérő gyakori szövődményeket, amelyek sokfélék lehetnek, például szívritmuszavarok, nyelészavar miatti aspiráció, fertőzések, mélyvénás trombózis és mások. Tehát
– fűzte hozzá a főorvos. Mint kifejtette, ez a részleg egy úgynevezett szubintenzív egység, amely a kórházi osztály és az intenzív terápia között van. Ugyanakkor egy ilyen részlegben
Csíki Éva arra is kitért, hogy részt vesznek abban a nemrég indult országos programban, amely a stroke korai neurorehabilitációját célozza, és anyagi forrásokat hivatott biztosítani a korszerű felszerelésekre, illetve fogyóanyagokra.
Fotó: Borbély Fanni
Az agyérkatasztrófának két fő típusa van: a vérzéses és az iszkémiás stroke.
A vérzéses stroke során az elrepedt ér nem tudja ellátni vérrel az érintett agyterületet, másrészt a vérzés, vérgyülem roncsolja az agyszövetet, nyomás alá helyezi az agyat.
Az iszkémiás stroke során általában egy vérrög zár el egy artériát, és ennek következtében az érintett agyszövet nem jut vérhez, oxigénhez. Ez a vérrög képződhet egy elmeszesedett falú, vagy beszűkült, kisebb vagy nagyobb artérián (ütőéren), de származhat más forrásokból is, leggyakrabban a szívből.
Iszkémiás stroke esetén az agy percenként 1,9 millió neuront, 14 billió szinapszist és 12 kilométer idegpályát veszít, és percenként 3,1 hetet öregszik – osztotta meg a neurológus.
2014-ben Románia még nagyon le volt maradva ezen a téren, csak néhány egyetemi központban végeztek intravénás trombolízist” – magyarázta. A csíkszeredai kórházban 2019 óta van erre lehetőség.
Fotó: Borbély Fanni
Abban az esetben, ha nagyeret zár egy el vérrög, az intravénás trombolízis nem elégséges ennek feloldására, ilyenkor trombektómiára van szükség.
Tehát a kétfajta kezelési módszer időablakhoz kötött, ezért életbevágó a beteg szempontjából, ha minél hamarabb ellátásban részesül. Ezért fontos tudatosítani az emberekben, hogy ismerjék fel a betegség tüneteit, és szükség esetén azonnal hívják a mentőt a 112-es egységes segélyhívószám tárcsázásával.
A tünetek, amelyet a környezet hamar észrevehet:
– sorolta a főorvos. Ezek a tünetek mindkét típusú stroke-ra érvényesek. A vérzéses és iszkémiás stroke elkülönítése,illetve más agyi patológia kizárása céljából, a fent említett tünetek esetén sürgős koponya CT vizsgálat javasolt.
Fotó: Borbély Fanni
Tehát az oki kezelés nagyon időhöz kötött, fontos tudatosítani az emberekben, hogy ha bejönnek idejében, akkor nagyobb valószínűséggel lehet segíteni, ha nem, akkor a lehetőségek nagyon beszűkülnek” – hangsúlyozta ismételten Csíki Éva.
Mivel még nem végeznek trombektómiát a csíkszeredai kórházban, ezért a legközelebbi trombektómia-központba, Marosvásárhelyre kell szállítani a betegeket, csakhogy ha helikopterrel szállítják is, nehéz a hat órás időablakba beleférni. A tombolízishez még ennél is kisebb az időablak, mint fentebb már írtuk, 4,5 óra.
– osztotta meg a főorvos.
Fotó: Borbély Fanni
Jelenleg a neurológiai osztálynak 54 alkalmazottja van, köztük kilenc orvos, akik közül
Egy szakorvos Marosvásárhelyen tanul, de az ügyeleti vonalban külső, beügyeletező orvosok is segítenek. „Remélhetőleg pár éven belül a szakorvosok létszáma teljes lesz, hiszen igyekszünk vonzóvá tenni a kórházat a fiatal szakorvosok számára” – mondta az ideggyógyász.
„Csíkszeredában születtem, a szüleim nagyon különböző közegből származtak, édesanyám értelmiségi családból származott, anyai nagyapám egyetemi professzor volt, édesapám pedig gyergyóalfalvi származású. Ezt azért mondom el, mert úgy érzem, hogy ez segített engem abban, hogy a nagyon különböző közegből érkező páciensekkel, úgy a városi, mint a vidéki környezetből származó betegekkel megtaláljam a hangot” – mesélt magáról is Csíki Éva.
Fotó: Borbély Fanni
„Mindig szerettem tanulni, így a Marosvásárhelyi Orvosi Gyógyszerészeti Egyetemre felvételiztem, ahova harmadikként kerültem be a 250 meghirdetett helyre” – osztotta meg. 1997-ben végezte el az egyetemet, majd rezidensként dolgozott tovább.
„A 2000-es évek elején nagy volt a szakorvoshiány a csíkszeredai kórházban, így az akkori kórházvezetés nagyon biztatott és támogatott, segített bennünket, hogy jöjjünk haza dolgozni.
Azért választottam az orvostudomány eme területét, mert az idegrendszer működése számomra mindig nagyon érdekesnek tűnt, szép szaknak találtam a neurológiát”– mondta Csíki Éva.
Fotó: Borbély Fanni
„Tanúja voltam annak a fejlődésnek, ami végbement a neurológiai ellátásban az utóbbi időszakban, általában egész Európában, de Hargita megyében és a csíkszeredai kórházban is. A 2000-es évek elején ugyanis nagyon kevés szakorvos dolgozott itt, olyan periódusok is voltak – például a szabadságok ideje alatt –, amikor egyetlen neurológus látta el az egész megyében úgy a sürgősségi ellátást, mint a járóbeteg-, mint pedig a fekvőbeteg-ellátást.
– sorolta az akkori nehézségeket. Hozzátette, ehhez képest
„Azért jó ezeket a dolgokat feleleveníteni, hogy értékelni lehessen a jelenlegi helyzetet ahhoz képest, ami volt a 2000-es évek elején” – fogalmazott Csíki Éva.
Fotó: Borbély Fanni
Délután kettő és három óra között sehol nem voltak sorok a gyergyószentmiklósi szavazókörzetek előtt, de folyamatosan mennek az emberek szavazni a romániai elnökválasztás második fordulójában.
A 15 órás részvételi adatok szerint már a 40 százalékhoz közelít a részvételi arány Hargita megyében a romániai elnökválasztás második fordulójában, ott ugyanis már a választópolgárok 38,72 százaléka járult az urnák elé.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Nem marad el sokkal az országos átlagtól a székelyföldi választási kedv: a választásra jogosultak egynegyede élt is állampolgári jogával a délelőtti órákban a legfrissebb részvételi adatok szerint.
Ha nem olvasnánk újságot, talán nem is vennénk észre, hogy választás zajlik, annyira csendes a város. Azonban a „fű alatt” csak van mozgás Kézdivásárhelyen is, bár egyelőre kisebb a részvétel az országos átlaghoz képest.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
szóljon hozzá!