Startoljunk rá! – Az uniós mezőgazdasági pályázatokat ismerteti az RMDSZ EP-képviselője Pr-cikk

•  Fotó: Mihály László

Fotó: Mihály László

Életbe lépett Románia új agrárstratégiája, amelynek alapja az Európai Unió Közös Agrárpolitikája. A 2023-2027 között érvényes pályázati lehetőségekről tájékoztató körutat szervez és útmutató kiadványt jelentetett meg Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő, Startoljunk rá! – EU-s mezőgazdasági pályázatok címen közösen partnereivel, Könczei Csaba és Magyar Lóránd parlamenti képviselőkkel, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületével, a Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesülettel és a Pro Agricultura Egyesülettel. Az erdélyi körút Bihar, Szatmár, Szilágy, Kolozs, Maros, Brassó és Beszterce megyébe, valamint Háromszékre, Csíkszékre, Udvarhelyszékre és Gyergyószékre is eljut. Vincze Loránttal az új agrárstratégiáról és a kiadványról, valamint a hozzá kapcsolódó rendezvénysorozatról beszélgettünk.

Támogatói tartalom

2023. február 15., 09:002023. február 15., 09:00

2023. március 06., 15:312023. március 06., 15:31

– Miben áll az EU Közös Agrárpolitikája, az úgynevezett KAP?

– Az Unió agrárpolitikája a legrégebbi uniós eszköz, amelyet a tagállamok azért hozták létre, hogy ezzel segítsék a mezőgazdasági ágazatot: a gazdákat abban, hogy megfelelő körülmények között termeljenek és méltányos jövedelemhez jussanak, az európai polgároknak pedig legyen hozzáférésük jó minőségű és megfizethető élelmiszerhez. Természetesen azóta sok minden történt, átalakult az európai mezőgazdaság, de az agrárpolitika nem veszített az értékéből és a fontosságából. Most is ugyanaz a felállás:

Idézet
a tagállamok beteszik a közösbe a pénzt, és eldöntik, milyen irányok mentén kerül ez visszaosztásra a tagállamokhoz, illetve hogyan szerezhetik meg a gazdák.

Alapvetően két része van az agrárpolitikának. Az egyik a terület alapú támogatások, a közvetlen kifizetések, amelyeket nagyon jól ismernek a gazdák, hiszen a hektáronkénti támogatást, az állatállomány után járó támogatást jelenti. A másik része pedig a vidékfejlesztés, az úgynevezett ágazati pályázatok, amelyek ezen felül a mezőgazdasági vállalkozásokat, a termelőket segítik, így a méhészektől a gyümölcstermesztőkig, a burgonyatermesztők, a gabonát termelők, az állattartók, mindenki megkapja köztük a számára hasznosítható pályázati lehetőségeket.

A Startoljunk rá! – EU-s mezőgazdasági pályázatok tájékoztató körútjának következő állomásai:
Háromszék, február 17.
10 óra: Nagybacon, Közbirtokosság nagyterme
16 óra: Kézdiszentlélek, Kultúrotthon

Maros megye, február 18.
10 óra: Gernyeszeg, White Horse Panzió
16 óra: Csittszentiván, Talpas Jenő Kultúrotthon
Részletek: vinczelorant.eu

•  Fotó: Mihály László Galéria

Fotó: Mihály László

– Miben változott az uniós agrárstratégia?

– Az Európai Unió időről időre áttekinti, hogy mik a prioritások, mik a célok az agrárpolitikában, és ez most sem történt másként. Ebben az időszakban egyre többet beszélünk az éghajlatváltozásról, arról, hogy Európa többet kellene tegyen azért, hogy a szélsőséges időjárást leküzdje, megelőzze. Ehhez, úgy gondolják, hogy a mezőgazdaságban is lépéseket kell tenni, olyan eljárásokat kell alkalmazni, amelyek a környezetet ápolják:

Idézet
kevesebb növényvédő szert használjanak, hagyjanak meg zöld sávokat, amennyire lehet, vigyázzanak a biodiverzitásra.

Az, hogy ezek a jól hangzó dolgok hogyan nézzenek ki a szabályozásokban, nagyon sok egyeztetést jelentett az elmúlt években az Európai Parlamentben, a Bizottsággal, a tagállamokkal. A nyugat-európai tagállamok első reflexe az volt, hogy ez a nagytermelők dolga, őket támogassuk, a kistermelők már nem léteznek. A vidék amúgy is elnéptelenedett Nyugat-Európában, az ottani kis települések, a falvak gyakorlatilag a nagyvárosok peremkerületei, az emberek oda járnak aludni, de nem foglalkoznak mezőgazdasággal, vagy legfennebb egy-két nagygazda van egy faluban, és kész. Ehhez képest nyilván Erdélyben, a Székelyföldön a mezőgazdaság még mindig egy hagyományos, a megélhetést biztosító vállalkozástípus, amit szeretnénk, hogy fejlesszenek az emberek.

Idézet
Azt akartuk elérni, hogy lehetőséget kapjanak arra, hogy szintet lépjenek, jobb berendezéseik legyenek, a termeléstől az értékesítésig működő rendszert hozzanak létre, amelyek jobb termést hoznak, segítik a minőségi termékek előállítását és a biogazdálkodást.

És nem utolsó sorban szemünk előtt volt az is, hogy a támogatás egy társadalmi célt is teljesítsen, hogy falun tartsa a következő nemzedéket, ehhez pedig a fiatal gazdákat kell támogatni. Hatalmas erőfeszítést és nagyon sok munkát igényelt mindennek az elérése Brüsszelben:

Idézet
hogy az, ami a miénk, megmaradjon, a hagyományos gazdálkodás élvezze továbbra is a támogatást, és a kistermelők, a fiatal gazdák megkapják az őket megillető támogatást a következő időszakban is.

Ebben az erőfeszítésünkben folyamatosan és következetesen támogatott az Európai Néppárt képviselőcsoportja, így sikerült elérnünk a célt.

– Hogy lett ebből romániai agrárstartégia?

– Ebben az időszakban, miután az Európai Unió elfogadta az új Közös Agrárpolitikát, a tagállamok mindegyike hozzáigazította a nemzeti startégiáját. Viszonylag nagy volt egyébként a tagállamok mozgástere, csak nagy célokat állapított meg az EU, és ezen belül sok mindent javasolhattak a tagállamok. Románia háromszor próbálkozott, mire a harmadik változatot elfogadta végül Brüsszel, és az lépett életbe idén januártól.

•  Fotó: Mihály László Galéria

Fotó: Mihály László

– Ez mit jelent a pályázatok tekintetében?

– A közvetlen kifizetéseknél nincs megállás, ott folyamatosság van, a többi mezőgazdasági pályázat viszont valamikor az év közepén, június-júliusban jelenik meg, és valószínű, hogy még a jövő év első felében is jelennek meg új kiírások.

– Novemberben beszámolt róla a sajtó, hogy a gazdák érdekvédelmi szervezetei szerint az uniós előírások alkalmazása igen nehéz helyzetbe hozhatja a romániai mezőgazdaságot. Ezt a félelmet ön megalapozottnak tartja?

– Voltak olyan elképzelések, amelyek nagy terheket róttak volna a gazdákra. Mindaz, ami a zöldítést, a biodiverzitás megőrzését, a növényvédő szerek drasztikus csökkentését célozza, járhat olyan hozamkieséssel, ami a gazdáknak kárt jelent. Pedig a kiindulópont nem azonos: Nyugat-Európában sokkal több növényvédő szert használnak, mint nálunk, sokkal terheltebb a termőtalaj. Azt hiszem, hogy valamennyire egyensúlyba kerültek a dolgok, hiszen a mostani agrárpolitika összefügg a Termelőtől az asztalig projekttel, összefügg a Fit for 55 környezetvédelmi célok teljesítésével, de ezzel együtt

Idézet
az agrárpolitika végül egy vállalható keret, ami nyilván olyan változásokat hozott, amelyeket figyelembe kell venni, de amelyek teljesíthetőek Erdélyben, Székelyföldön is, és talán ez a legfontosabb.

Nem állnak a gazdák egy olyan teljesíthetetlen feladathalmaz előtt, amely lehetetlenné tenné a munkájukat, vagy amely miatt elriadnának, és azt mondanák, hogy többet nem foglalkoznak mezőgazdasággal – hiszen nem lehet Európának az a célja, hogy kevesebb európai élelmiszer készüljön, mivel akkor a harmadik országokból hozzák be az egyébként silányabb minőségű terményt, aminek az ellenőrzése sem adott. Most épp az ukrajnai gabona kapcsán merült fel hangsúlyosan a kérdés, hogy milyen növényvédő szereket használtak. Elárasztották a piacot, az első adandó alkalommal, az első országban eladták az ukrán búzát, ez Románia, Magyarország, Lengyelország tekintetében érződik, és azt mondják a szakemberek, hogy az rosszabb minőségű búza. A hazai termelők természetesen nem tudták eladni az árujukat azon az áron, amire számítottak, hiszen az ukrán gabona dömpingáron jött. De azt hiszem, ez a kivétel, ez egy rendkívüli eset most, a háború miatt. Keresik a megoldást arra, hogy ezt hogyan lehet elkerülni.

Idézet
Bízom abban, hogy összességében azok a lehetőségek, amelyeket az agrárpolitika kínál, előre viszik a gazdákat, és semmiképpen sem hátrafele.

Persze, minden pályázáshoz hatalmas bátorság és pénzügyi fedezet is kell, de mégis, ez egy olyan pénz, amit nem kell visszafizetni, „ingyen pénz”, és megéri az erőfeszítést.

•  Fotó: Mihály László Galéria

Fotó: Mihály László

– Milyen változás várható a lebonyolításban?

– Változás a pályázatok menedzselésében, hogy lehetőséget ad arra, hogy a jóhiszeműen vétett hibát mindenféle retorzió vagy büntetés nélkül kijavítsák a szakhivatalok, az APIA és az AFIR. Tehát ha a gazda véletlenül elírt egy adatot, az még nem jelenti azt, hogy elveszti a támogatást vagy azután többet nem pályázhat, hanem egyszerűen kijavítják azt a hibát. Azt gondolom, hogy érdemes mindig polgárközpontúnak lenni az ilyen szolgáltatásoknál, nem az államot kell védeni a polgároktól. A bürokrácia is csökkenni fog, ez mindenképpen jó hír: a legtöbb adatot digitálisan kell bevinni, és nem kell újra bevezetni minden pályázat esetén, hiszen már megvannak az adatbázisban. Ez könnyítéseket jelent a gazdák számára, és bízom benne, hogy élni tudnak a lehetőségekkel.

– Milyen céllal készült el a Startoljunk rá! – EU-s mezőgazdasági pályázatok kiadvány?

A kiadványunk célja, hogy magyar nyelven jelenítsük meg az összes információt, a változásokat a közvetlen kifizetések esetében, és ott van benne valamennyi mezőgazdasági pályázat, ami a következő időszakban a hivatalos kiírásban is megjelenik majd. Nyilván azok hosszabb adatsort jelentenek majd, de az, hogy milyen célra, mennyi pénz, milyen feltételekkel áll rendelkezésre, már ebben a kiadványban megtalálható.

Idézet
Most van az az időszak, amikor érdemes tájékozódni a gazdáknak: milyen irányba mehetek el, mi az, ami számomra elérhető, mi az, amit kis befektetéssel meg tudok pályázni? Szinte minden pályázatnak van önrésze, átlagban 35 százalékos az önrész.

Vannak kivételek, például a különböző zöldítési, biodiverzitást támogató beavatkozások száz százalékos támogatást élveznek, ott nem kell semmit befizetni. Azt hiszem, hogy most érdemes rákészülni és megnézni a lehetőségeket, amikor nincs annyira dologidő a falvakon, ezért volt az az ötletünk a parlamenti képviselő kollégákkal és a gazdaszervezetekkel, hogy most ejtsük meg ezt a tájékoztató körutat is.

•  Fotó: Mihály László Galéria

Fotó: Mihály László

– A körút első két állomása már megvolt február 3-án. Milyen volt a fogadtatás?

– Az első tapasztalatok alapján azt gondolom, hogy jók a visszajelzések. A Bihar megyei Érmihályfalván és a Szatmár megyei Lázáriban is teltház volt az első két rendezvényünkön, több mint 400-an jöttek el. A gazdák azt mondták, hogy hasznos, fontos ez a tájékoztatás és kiadvány, ezek segítségével jobban látják a lehetőségeket, úgyhogy én is bízom benne, hogy jól fognak pályázni, és kihasználják a lehetőségeket.

– Miért érdemes a gazdának elmennie a Startoljunk rá! előadásaira?

– Azért, mert információt kap arról, hogy milyen lehetőségei vannak, mire lehet pályázni, hogyan tudja az eszközparkját korszerűsíteni, hogyan építhet kisüzemet, csomagoló egységet, milyen lehetőségek rejlenek a különböző szövetkezetek, termelői csoportok számára.

Idézet
Már elmúlt az az idő, amikor egy gazda egyedül pályázhatott, vagy abban gondolkodott, hogy kis területtel egyedül létrehoz egy mezőgazdasági vállalkozást. Ez egyre kevésbé működik, és bízom benne, hogy a társulás, az együttműködés, a szövetkezés Erdélyben is visszanyeri a régi fényét, hiszen sokkal erősebbek tudnak lenni a gazdák, amennyiben összefognak, amennyiben bizonyos szolgáltatásokat együtt végeznek el, amennyiben az értékesítésben összefognak.

Nyilván ez azt eredményezi, hogy nincsenek kiszolgáltatva az első vásárlónak, aki a lehető legkisebb árat fogja nekik ajánlani, hanem ha egy adott térségből például valamennyi burgonyatermelő összefog, akkor ők szabják az árat, és nem a vásárló. Ugyanez érvényes a tejszövetkezetekre, és minden más területre, ahol közösen erősebbek tudnak lenni a gazdák. Megragadom az alkalmat, hogy hívjam a gazdákat ezekre a találkozókra, hiszen fontos a tájékozódás, és egyben megmutatni, hogy mi az, amit el tudtunk hozni Brüsszelből Erdélybe – többek közt ezeket a pénzeket, amelyeket az agrártámogatások jelentenek.

Galéria

(X – fizetett hirdetés)

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 20., kedd

Meglehet a magyarázat arra, hogy miért sokkal kevesebb a vadkár, mint tavaly

Felére csökkent az év eleje óta Hargita megyében jegyzett, védett vadak által okozott károk száma a múlt év azonos időszakához képest. Noha a csökkenés nem feltétlenül tekinthető tendenciának, úgy tűnik, hatékony módszer a problémás vadak kiemelése.

Meglehet a magyarázat arra, hogy miért sokkal kevesebb a vadkár, mint tavaly
2025. május 19., hétfő

Nagykapacitású szivattyúkat kellett beüzemelni a parajdi sóbányánál az esőzések miatt

A kitartó esőzés miatt hétfőn egyszerre négy szivattyút is beüzemeltek a parajdi sóbánya környékén, hogy megakadályozzák a víz újbóli behatolását a bányába.

Nagykapacitású szivattyúkat kellett beüzemelni a parajdi sóbányánál az esőzések miatt
2025. május 19., hétfő

Nicușor Dan szerint lenyűgöző volt a romániai magyarság mozgósítása

Nicușor Dan megválasztott államfő szerint az lenne az ideális, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt.

Nicușor Dan szerint lenyűgöző volt a romániai magyarság mozgósítása
2025. május 19., hétfő

Hazatért Teremtőjéhez az utolsó csíkszentkirályi hadifogoly, Benedek Ferenc

Kilencvenkilenc évesen elhunyt a csíkszentkirályi Benedek Ferenc, aki a második világháborúban szolgált, majd orosz hadifogságba esett.

Hazatért Teremtőjéhez az utolsó csíkszentkirályi hadifogoly, Benedek Ferenc
2025. május 19., hétfő

Nicușor Dan: alapvető változtatásokra van szükség a romániai oktatásban

Nicușor Dan megválasztott államfő a legfontosabb teendők között említette az oktatás színvonala terén tapasztalt egyenlőtlenségek csökkentését és a kritikus gondolkodás fejlesztését.

Nicușor Dan: alapvető változtatásokra van szükség a romániai oktatásban
2025. május 19., hétfő

Tanügyminiszter: nincs rendjén, hogy a nyolcadikosok képességvizsgája két tantárgyra szorítkozik

Daniel David oktatási miniszter szerint nincsen rendjén, hogy a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgája két tantárgyra szorítkozik, miközben az oktatás a nyolc alapkompetencia fejlesztését célozza.

Tanügyminiszter: nincs rendjén, hogy a nyolcadikosok képességvizsgája két tantárgyra szorítkozik
2025. május 19., hétfő

Ismét fehérbe borult a Madarasi Hargita

Az újabb lehűlés és csapadékos időjárás következtében ismét havazott a Madarasi Hargitán.

Ismét fehérbe borult a Madarasi Hargita
Ismét fehérbe borult a Madarasi Hargita
2025. május 19., hétfő

Ismét fehérbe borult a Madarasi Hargita

2025. május 19., hétfő

Ion Iliescu is gratulált Nicușor Dannak az elnökválasztási győzelméhez

Ion Iliescu volt államfő is gratulált hétfőn Nicușor Dannak az elnökválasztás megnyeréséhez.

Ion Iliescu is gratulált Nicușor Dannak az elnökválasztási győzelméhez
2025. május 19., hétfő

Ötvenezer lej értékű faanyagot koboztak el a szentegyházi rendőrök

Nem tudta igazolni a szállított fa eredetét, így elkobozták tőle a rendőrök.

Ötvenezer lej értékű faanyagot koboztak el a szentegyházi rendőrök
2025. május 19., hétfő

Befogták a pszichiátria környékét látogató medvebocsot

Csapdába csalták és befogták a marosvásárhelyi pszichiátriai kórház udvarát látogató medvebocsot hétfőn.

Befogták a pszichiátria környékét látogató medvebocsot