Fotó: Haáz Vince
Soós Zoltán, az RMDSZ és a marosvásárhelyi magyarság tavalyi polgármesterjelöltje nem tartja rangon alulinak, hogy „mindössze” körzeti elnökként tér vissza a politikába. Azt sem bánja, hogy nincs ott a parlamentben és a helyi önkormányzatban, de sajnálja, hogy a képviselők nem vállalnak fel kellő súllyal kulturális és történelmi ügyeket. Soós azon kevés RMDSZ-esek között van, akik partnerként kezelnék a Szabad Emberek Pártját.
2017. október 19., 13:242017. október 19., 13:24
– A körzeti elnöki tisztség elvállalására felkért Soós Zoltán ismét visszatért az RMDSZ-be és a politikába. Mi késztette erre a lépésre?
– Én eddig sem szálltam ki a politikai életből, csak visszahúzódtam, és végeztem a Maros Megyei Múzeumnál rám háruló kulturális tevékenységemet, vezetői feladataimat. Ugyanazt tettem és teszem, mint eddig: jelen vagyok és dolgozom a közösségi szférában és közösségi szféráért.
Nem hiányzik, hogy ismét skatulyából vagy ingujjból húzzanak ki valakit, és úgy jelöljék, hogy sem ő, sem a város magyarsága nincs felkészülve a megmérettetésre. Vissza kell állítanunk a városi körzetek feladatkörét és tekintélyét, azt, amellyel az 1990-es években rendelkeztek, amikor afféle kötőanyagként működtek a választók és választottak között, nagyon jól kommunikáltak és kiválóan mobilizáltak. Kampányom alatt is éreztem, mennyire hálás a polgár, akihez bekopogunk, elbeszélgetünk, kikérjük a véleményét, megkérdezzük, miként képzeli el a jövőképét. Ha hiteles akarsz maradni a politikában, félreteszed a kudarcélményeidet, az esetleges sérelmeidet, nem fordítasz hátat a közösségednek, hanem folytatod a munkádat. Ezért is vállaltam szerepet az egyik, szinte teljesen szétesett körzet újjászervezésében.
Fotó: Haáz Vince
– Nem tartja egyfajta visszalépésnek ezt a körzeti elnöki státust? Egyik nap majdhogynem polgármesterré választják, aztán szinte bekerül a parlamentbe, most pedig a város leggyengébb körzetének újjáélesztését bízzák önre.
– Lehet így is értelmezni, lehet másként is… Én azt látom, hogy a város nyolc körzetéből alig működött egynéhány, a polgármesteri szék visszaszerzése pedig a gyengélkedő körzeteken bukott el. Úgymond hivatalos visszatérésemet, politikai terveimet már korábban egyeztettem az RMDSZ felső vezetésével, a közeljövőben pedig leülünk az új városi és megyei vezetőkkel is átbeszélni. Mindig is úgy láttam az értelmét a harcnak, ha csapatot alkotunk. Hogy leszek-e ismét polgármesterjelölt vagy sem, még nem tudom, tény, hogyha egy fontos kérdésben nincs konszenzus, én nem erőltetem.
– Válaszából azt olvasom ki, hogyha egy szóval is felkérik a jelöltségre, örömmel vállalná.
– Továbbra is fenntartom, amit az elveszített választás után mondtam, éspedig,
Nem véletlenül soroltam fel a három alakulat nevét, hisz én a továbbiakban is az összefogás híve vagyok. Ha netán kiszorítósdit fogunk játszani, félreálltam.
– Továbbra is a közös előválasztás híve?
– Föltétlenül. A közös, demokratikus döntés 2016-ban egy óriási fegyverténynek bizonyult. Már csak azért is, mert ennek köszönhetően a választások előtt három hónappal nem ébredtünk arra, hogy valaki önjelöltként, odafentről a választók nyakába varrja magát, mint ahogy történt 2008-ban, majd 2012-ben. Semmiképp nem lesz könnyű dolgunk, hisz három év múlva egy újabb jelenséggel is szembe kell néznünk, a 2016-os választások előtt megjelent Szabad Emberek Pártja, a POL megerősödésével.
Fotó: Haáz Vince
– Miközben az új alakulat jó néhány magyar ügyet is felvállalt, az RMDSZ inkább ellenséget, jobb esetben riválist lát a POL-ban, mintsem partnert. Az ön értékrendjében hol helyezkedik el ez a párt?
– Én partnerként tekintek a POL-ra, a kampányom alatt többször is jeleztem az alakulat alapítójának és egyben elnökének, Dan Maşcának, hogy szívesen tárgyalóasztalhoz ülnék vele.
Mindezek alapján a Szabad Emberek Pártja egy természetes szövetségesünk kellene hogy legyen. Persze nincs kizárva az sem, hogy majd saját polgármesterjelölttel rukkoljanak elő, amit, legyünk őszinték, nem kérhetünk számon.
– Említette a kiszorítósdit. Hogy érzi, a tavaly novemberben, az országgyűlési képviselői helyekért szervezett megméretkezésen éppen ennek a játéknak lett volna az áldozata?
– Egyértelműen. Már rég túltettem magam, sőt akkor sem éreztem különösebben rosszul magam, hisz számomra a múzeum keretében kifejtett munka az elsődleges. Hogy mégis próbálkoztam, annak az az egyszerű magyarázata, hogy úgy éreztem, valami pluszt tudok hozni az RMDSZ bukaresti képviseletébe. Számos olyan témában vállaltam volna szerepet, amely hiányzik a politikai közbeszédből. Tudomásul vettem, elfogadtam a küldöttek döntését, nem firtattam és nem is firtatom, hogy ki, miért és hogyan szavazott az akkori előválasztáson.
Fotó: Haáz Vince
– Azzal, hogy a tavaly függetlenként próbálta megszerezni a polgármesteri széket lényegében lemondott arról, hogy kudarc esetén tanácsosként, netán alpolgármesterként folytassa korábbi önkormányzati munkáját. Amióta a tanácsban nem hallathatja a hangját, mintha elfelejtődött volna Bethlen Gábor főtéri szobra.
– Két évvel ezelőtt nagy sikernek számított, hogy a román többségű tanáccsal sikerült elfogadtatnunk, hogy Erdély fejedelmének a főtéren szobrot állíthassunk. Sőt még pénzt is tudtunk erre elkülöníteni a városkasszából. Sajnos a tavaly nyár óta ez az ügy teljesen elhalt. Azoknak, akik utánam, utánunk jöttek, kötelességük volna a Bethlen-szobrot is ugyanúgy felvállalni, mint például a római katolikus iskola vagy egyéb fontosnak tekintett ügyeket.
– Látván a jelenlegi RMDSZ-frakció vergődését, utólag nem bánja, hogy a mindent vagy semmit típusú döntésével kiiktatta magát az önkormányzati döntéshozatalból?
– Nem, és ennek két oka is van. Egyrészt a tanácsosok kiválasztásánál senki nem kérte ki a véleményemet. Félreértés ne essék, ennek semmi köze a frakció teljesítményéhez. Lehet az önkormányzat tagjait kritizálni, de figyelembe kell venni azt is, hogy a városházán semmi nem változott, ugyanaz a helyzet és ugyanaz az ember uralkodik 2016 után is.
Dorin Floreával bármilyen egyezséget köthet az ember a város előrejutásáért, ha ő egyet gondol, másnapra akár el is felejtheti. A regnáló polgármester nem az a koherens tárgyalópartner, akivel ma megbeszélek valamit, és tudom, hogy az egyezség holnap is érvényes. Sajnos a jelenlegi városvezető semmiben nem partner.
Fotó: Haáz Vince
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Tizenhat centiméteres a hóréteg a Fogarasi-havasokban levő Bilea-tónál és mínusz 3,3 Celsius-fokot mutatnak a hőmérők. Havazik a Transzfogarasi úton is.
Különösen hideg időjárásra, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Összeütközött két teherautó szombat reggel a Nagysármás és Bánffytanya közötti útszakaszon. A baleset miatt a közúti forgalom egy sávon, felváltva haladt.
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Maros megyei tűzoltóság szombat reggel, hogy Marosvásárhelyen a Gheorghe Marinescu utcában a 2-es számú Pszichiátria közelében megjelent egy medve.
Újraindult egy kampány, amely a választások befolyásolására irányul, közintézmények, televízióadók és hírügynökségek klónozott weboldalait használva – figyelmeztetett pénteken a belügyminisztérium.
A Maros Megyei Sürgősségi Kórházban fekvő betegek mozgóurna segítségével szavazhatnak vasárnap, de csak azok, akik írásban jelezték választási szándékukat – tájékoztatott az egészségügyi intézmény sajtóosztálya.
Romániai idő szerint pénteken 17 óráig több mint 108 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a belügyminisztérium.
szóljon hozzá!