Vannak tűzvédelmi hiányosságok. Az ország több mint 300 egészségügyi intézménye tűzvédelmi engedély nélkül működik. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Részletes összesítést tett közzé a tűzvédelem területén a hazai kórházakban fellelhető hiányosságokról az egészségügyi minisztérium. Ebből többek között kiderül, hogy négy kivételével az ország összes megyéjében működnek tűzvédelmi engedéllyel nem rendelkező kórházak, így Hargita, Kovászna és Maros megyékben is. A kérdés viszont nagyon összetett, több helyszínen nem az épületek hiányosságai, hanem folyamatban lévő beruházások miatt hiányzik az engedély.
2021. február 08., 08:552021. február 08., 08:55
A tavaly novemberben Piatra Neamţon (Karácsonkő) történt kórháztüzet követően átfogó ellenőrzéseket rendeltek el a hazai kórházakban, a katasztrófavédelmi felügyelőségek az egészségügyi intézmények intenzív terápiás osztályain (ATI) vizsgálódtak az elmúlt hónapokban. Az ellenőrzések eredményéről nemrég részletes beszámolót tettek közzé az egészségügyi minisztérium honlapján. Mint az összesítésben részletezik,
Az ellenőrzések során a tűzvédelem számos elemét vizsgálták, például a tűzvédelmi engedélyeket, a tűzérzékelő, jelző és figyelmeztető berendezéseket, a tűzcsapokat, tűzvédelmi felszereléseket, menekülési útvonalakat, illetve a magán készenléti szolgálatokat.
Az ellenőrzések során kiderült, hogy az ország több mint 300 kórházi épülete nem rendelkezik tűzvédelmi engedéllyel, igaz, azt is megjegyzik, hogy
A katasztrófavédelmi felügyelőségek a székelyföldi megyékben is több hiányosságot tapasztaltak az ellenőrzések során.
Utóbbi nem rendelkezik tűzérzékelő, jelző és figyelmeztető berendezésekkel, a csíkszeredai kórház intenzív terápiás részlegén pedig nem működnek ezek. Továbbá a csíkszeredai és a székelyudvarhelyi kórházakban nem működik magán készenléti szolgálat.
továbbá a megyeszékhely és Segesvár több egészségügyi intézményében nem biztosítottak a körülmények a biztonságos kimenekítéshez egy sürgősségi eset alkalmával, illetve az elektromos berendezések rendszeres ellenőrzése is elmarad a Maros Megyei Klinikai Kórházban, ahogy a bevetési járművek behajtása sem zökkenőmentes ehhez az intézményhez.
Emellett Kovászna megyében is több egyéb tűzvédelmi hiányosságot tapasztaltak a kórházak esetében.
Ahogy az országban mindenhol, Hargita megyében is számos hiányosság tapasztalható a tűzvédelem terén, de
– tudtuk meg Monoranu Radutól, a Hargita megyei tűzoltóság megelőzési osztályának vezetőjétől. Mint érdeklődésünkre elmondta, az összesítésben felsorolt információk valósak, ám a helyzet nem annyira kétségbe ejtő, mint ahogyan az első ránézésre tűnhet.
Mint kifejtette, a maroshévízi kórházban hamarosan a fejlesztések végére érnek, májusban várhatóan beüzemelik a tűzérzékelő, jelző és figyelmeztető berendezéseket is, és ha azt azt követő ellenőrzésen mindent rendben találnak, kibocsátják a tűzvédelmi engedélyt a kórház számára. A csíkszeredai intézményben viszont számos beruházás van folyamatban, ezért nem tudni, mikor érnek a végére. Ott a tűzérzékelő, jelző és figyelmeztető berendezéseket már több osztályon is felszerelték, a munkálat kivitelezése viszont a kórház önhibáján kívül nem fejeződött be, továbbra is hiányzik az irányító rendszer. Hozzátette:
Ezzel kapcsolatosan Monoranu arra is kitért, miért nem működik még magán készenléti szolgálat a csíkszeredai és a székelyudvarhelyi kórházakban. Ezek létesítéséhez nem külső forrásból kell szakembereket alkalmazni, hanem a személyzet tagjaiból állítható össze egy csapat. Ehhez azonban megfelelő felkészültségre van szükség, így jelenleg
A tűzvédelem terén tett lépések, beruházások, illetve az engedélyek helyzete sokkal sokrétűbb annál, mint
amit az egészségügyi minisztérium honlapján közzétett dokumentáció érzékeltet – erősítették meg a tűzoltóság megelőzési osztályának vezetője által elmondottakat a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház illetékesei is.
– hangsúlyozta Konrád Judit kórházmenedzser. Az intézmény részletes beszámolót bocsátott lapunk rendelkezésére az említett lépésekről. Mint kifejtették, a kórház az elmúlt években számos intézkedést foganatosított és nagy beruházások történtek a tűzvédelmi biztonság megteremtése, az előzetes tűzvédelmi engedélyek és a tűzvédelmi engedélyek rendezése érdekében. Eddig főként a külső épületek engedélyeztetése során tudtak előrelépni. Fontos ugyanakkor rámutatni, hogy
A beruházások nagyságrendjének érzékeltetése céljából példákat is említettek: a fül-orr-gégészeti és fizioterápiás osztályoknak otthont adó épület tűzvédelmi engedélyének műszaki dokumentációjának elkészítése, a szükséges munkálatok kivitelezése és az engedélyezés összesen 134 ezer lejbe kerültek. A bőrgyógyászati és szemészeti osztályokat magába foglaló kórházépület esetében a tűzvédelmi engedély műszaki dokumentációjának elkészítése, a szükséges munkálatok kivitelezése és az engedélyezés összesen 210 ezer lejbe került. A kórház főépülete esetében előkészítés alatt áll a tűzvédelmi engedély műszaki dokumentációja elkészítésének a közbeszerzésre való kiírása, ennek értéke várhatóan 300 ezer lej körül lesz.
Hozzátartozik a helyzetképhez, és a problémák egyik legnagyobbika, hogy
A kórház főépülete 1995-ben kapott tűzvédelmi engedélyt, és minden utólagos változtatásra a kórház megkérte a szükséges előzetes tűzvédelmi engedélyeket. A főépület C-szárnyában zajló bővítési munkálatokra előzetes tűzvédelmi engedélyük van. Ebben a szárnyban működik, így ez az előzetes engedély vonatkozik a kórház intenzív terápiás osztályára is, illetve a Covid-betegeket ellátó intenzív terápiás részlegre is. Ebben a szárnyban egy korábbi beruházás révén, több osztályon ki van építve a tűzjelző rendszer, a kivitelező cég csődje miatt azonban ez a munkát nem fejezték be. Dolgoznak azon, hogy ezt a munkálatot a kórház befejezhesse és az ortopédiai osztályon (itt jelenleg a Covid-ATI-részleg is működik), továbbá a gyermekosztályon és radiológiai osztályon is megoldódhasson a tűzjelző rendszer telepítése.
A C-szárny többi részében (ahol az ATI-osztály is van) ez megoldódik a folyamatban lévő bővítési munkálatok befejeztével. Erre a szárnyra akkor lehet tűzvédelmi engedélyt igényelni, amikor a munkálatok befejeződtek. A főépület többi részére előkészítés alatt áll a közbeszerzési eljárás kiírása a tűzvédelmi engedély műszaki dokumentációjának elkészítésére.
Előzetes tűzvédelmi engedéllyel rendelkezik a kórház a bőrgyógyászati és szemészeti osztályt magába foglaló épületre (itt befejeződtek az előzetes engedélyben megjelölt munkálatok, így már igényelhetik a tűzvédelmi engedélyt), a pszichiátriai osztálynak otthon adó két épületre (a munkálatokat idén fogják befejezni), és a Szentegyházi Egészségügyi Központ belgyógyászati részlegnek is otthont adó épületére.
Az elmúlt napok fejleménye, hogy a parajdi Sándor Pékség nagylelkű adományt ajánlott fel a Hargita Megyéért Egyesület révén a kórház javára, a 120 ezer lejes felajánlásból pedig – a tulajdonos római katolikus egyház beleegyezésével – a csíksomlyói kórházépület számára elkészülhet a tűzvédelmi engedély műszaki dokumentációja.
Azt is megtudtuk továbbá, hogy a belső kórházi tűzoltócsoport megalakítása folyamatban van. Kijelölték a személyeket a feladatra, és a csoport egy része már kiképzésen is részt vett. Felszerelésük beszerzése is elkezdődött támogatói felajánlásból, így következhet a csoport engedélyeztetése.
Havi előfizetés áráért vethetjük bele magunkat a Call of Duty legújabb részébe, még szebb lett a Playstation 4 egyik legjobban kinéző játéka, Xbox-konzolokra is megjelent egy korábbi Playstation-exkluzív cím.
Egy autóbusz és egy személyautó ütközött péntek este Máréfalvánál, a 13A országúton. A balesetnek két sérültje van.
Gyergyólibántelep közelében a 138-as megyei úton fa dőlt az úttestre péntek este, az érintett szakaszon kétsávos útlezárást léptettek érvénybe. Borszéken egy autóra dőlt egy fa – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Beköszöntött a tél csütörtökön Székelyföld-szerte, a legtöbb helyen meg is maradt a hótakaró. A kérdés most az, hogy meddig tart: várható-e újabb lehűlés, havazás.
Rendhagyó helyszínen, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal irattárában tartottak sajtótájékoztatót a Tomcsa Sándor Színház legújabb előadása apropóján. A Franz Kafka A per című regényéből készült adaptációt november 26-án mutatják be.
Az erős fagyra és az intenzív fűtés lehetséges, de nemkívánatos következményeinek elkerülése érdekében a Kovászna megyei tűzoltóság fokozott odafigyelésre inti a lakosságot. Csak ezen a héten négy tűzesethez riasztották az egységeiket.
Minden cselekedetünk „ránk ragad”, ezért figyeljünk oda, hogy hogyan élünk és cselekszünk – talán ez az egyik legfontosabb üzenete az Udvarhely Néptáncműhely Az aranyszőrű bárány című előadásának, amelyet november 28-án, este 7 órától mutatnak be.
Több Hargita megyei településen százakat érintenek a hóviharok miatt bekövetkezett áramkiesések, miközben Maroshévíznél, illetve Székpataknál az úttestre esett fák akadályozzák a forgalmat.
Nem normális, hogy három hónap alatt kell elkölteni ugyanazokra az igényekre a pénzt, amelyekre máskor egy év alatt – hangzott el többek között ez is a civil szervezetek marosvásárhelyi konferenciáján.
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten.
szóljon hozzá!