Szombaton, június 5-én, a Környezetvédelmi Világnapon zárul a városi parkban a székelyudvarhelyi TRE-F Egyesület által tavaly decemberben indított Zöldiskola nevű, környezetvédelmi és tudatos hulladékkezelésre nevelő 6 hónapos program, melyben 54 Hargita (a legtöbb – 34 – udvarhelyszéki) és két Kovászna megyei iskola vett részt.
2010. június 03., 12:382010. június 03., 12:38
„A programban szereplő iskolák közel fél éven át folyamatosan szelektíven gyűjtöttek, amit mi elszállíttattunk tőlük, tehát biztosan újrahasznosításra került, emellett minden hónapban egy összetett feladatlapot kaptak, így egy elméleti, egy kreatív és egy környezetvédelmi feladatnak kellett eleget tenniük (forrástakarítás, madáretetés, tárgykészítés hulladékanyagokból)” – árulta el Sebestyén Kinga, az egyesület részéről.
A résztvevő iskolák számára az induláshoz a TRE-F biztosította a pénzt, de a legtöbb vidéki iskola esetében az önkormányzat is partnere lett a programnak, segítve az anyagi kiadásokban. Első lépésként minden iskola kapott egy tömörítőgépet, mellyel egynyolcadjára tömöríthető egy PET-palack.
A kezdeményezők által sikeresnek ítélt Zöldiskola program zárórendezvényére szombaton 11 és 17 óra között kerül sor a székelyudvarhelyi városi parkban, meglehetősen gazdag programmal várva az érdeklődőket: hagyományos mesterségbemutatók és foglalkozások, hulladékruha-bemutató, kisállat-kiállítás, játékok, ökolábnyom mérés, építkezés hulladékból, madár- és denevérodúk bemutatása, környezetvédelmi filmek és előadások. Részvételi díj: 3 db. pillepalack.
Ami a jövőt illeti, a program sikere és az önkormányzatok elismerése ellenére nem beszélhetünk konkrétumokról, bár a szándék létezik. „Szeretnénk jövőben is folytatni, de nincs könnyű feladatunk, mert ilyenre nem írnak ki pályázatot” – nyilatkozta a Székelyhon.ro-nak Sebestyén Kinga.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!