Nem sikerült „áttolni” most a schengeni csatlakozást. Maradnak a sorok a román határátkelőknél. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Románia továbbra is a schengeni övezeten kívül marad: az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának csütörtöki brüsszeli ülésén Ausztria és Hollandia is Románia csatlakozása ellen szavazott, utóbbi Bulgária csatlakozását ellenezte, de „csomagban” elutasította a román kérelmet is. Horvátország ezzel ellentétben felvételt nyert.
2022. december 08., 17:462022. december 08., 17:46
2022. december 08., 18:562022. december 08., 18:56
Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyi biztosa csütörtök délután bejelentette Brüsszelben, hogy Románia és Bulgária még nem lehet tagja a schengeni övezetnek, emellett pedig gratulált Horvátországnak és a horvát népnek a csatlakozáshoz. A belügyi biztos szerint ugyanakkor
Mint ismeretes, a schengeni övezet bővítése széleskörű uniós támogatást élvezett, ám a vétót alkalmazó két országot nem sikerült meggyőzni. Ylva Johansson szerint
– fogalmazott. Arra a kérdésre, van-e esély, hogy Románia és Bulgária csatlakozásának ügyét jövő héten megvitassa az Európai Tanács, Ylva Johansson azt felelte, meglepődne, ha ez így történne, de jómaga minden lépést támogat annak érdekében, hogy a két országot felvegyék a belső határellenőrzés nélküli térségbe.
Romániának külön szavazást kellett volna kérnie a maga számára, és külön Bulgária számára az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának ülésén – jelentette ki csütörtökön Corina Creţu volt európai biztos.
„Ausztria és Hollandia Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozása ellen szavazott, a holland képviselő pedig kifejtette, hogy országa felkészületlennek tartja Bulgáriát. Ausztria nyíltan ellenezte Románia csatlakozását. Ez szomorú Románia számára, amelynek – véleményem szerint –
Még van remény az Európai Unió Tanácsának december 15-i ülésén” – írta Facebook-bejegyzésében az európai parlamenti képviselő.
A volt európai biztos szerint ugyanakkor „köszönetet kell mondanunk az Európai Unió cseh elnökségének, amely az elmúlt hat hónapban nagymértékben támogatta Romániát”. Creţu szerint az EU elnökségét január elsején átvevő Svédország nem szándékszik ismét napirendre tűzni a schengeni csatlakozás kérdését, emiatt majd a spanyol elnökség idején,
„Rossz nap ez Románia számára, amit a romániaiak nem érdemelnek meg” – írta még bejegyzésében EP-képviselő.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint Ausztria vétója helytelen, erkölcstelen, észérvektől mentes, szégyentelen politikai játszmára vall. „Igen, gyalázatos ez a döntés, amely valamennyi romániai állampolgár, az ország területén élő valamennyi közösség ellen irányul” – fogalmazott felháborodott hangvételű reakciójában a bukaresti kormány miniszterelnök-helyettese.
Hevesen kikelt az RMDSZ elnöke amiatt, hogy az Európai Unió bel- és igazságügyi minisztereinek tanácsa csütörtökön elutasította Romániának a schengeni övezetbe történő csatlakozását.
Mélységes csalódását fejezte ki csütörtökön Nicolae Ciucă kormányfő amiatt, hogy nem született konszenzus Románia schengeni csatlakozásáról, Ausztria vétóját pedig megalapozatlannak nevezte. Elmondta, hogy
ugyanakkor hozzátette, Románia újraindítja a schengeni csatlakozási folyamatot, és folytatni fogja ennek az „országos stratégiai célnak” az eléréséhez szükséges tárgyalásokat.
Klaus Iohannis mélységesen igazságtalannak érzi Romániával és az állampolgáraival szemben, hogy Ausztria ellenkezése miatt nem született konszenzus csütörtökön az ország felvételéről a schengeni térségbe.
Az államfő szerint „Ausztria sajnálatos és megalapozatlan magatartása (...) azzal a kockázattal jár, hogy aláássa az európai egységet és kohéziót, amelyre olyan nagy szükségünk van, különösen a jelenlegi geopolitikai helyzetben” – olvasható az elnöki hivatal honlapján közzétett sajtónyilatkozatban.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!