Gheorghe Suciu: hat évnyi szóvivői tapasztalat után elmondhatom, nehéz, de nagyon szép munkakör
Fotó: Sándor Csilla
Érettségi után döntötte el, hogy csendőr szeretne lenni, ám édesapja más útra akarta terelni. Rövid kitérő után azonban mégis teljesült az álma: Gheorghe Suciu 22 éve öltötte magára először az egyenruhát, dolgozott a titkárságon és terepen is, hat éve pedig ő a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség szóvivője. A magyarul is folyékonyan beszélő szóvivő először adott személyes hangvételű interjút.
2017. október 21., 18:132017. október 21., 18:13
– Hogyan került kapcsolatba a felügyelőséggel, és miért döntött úgy, hogy ezt a pályát választja?
– A Brassó megyei Zernesten születtem 1974. március 19-én, én vagyok a negyedik és egyben a legkisebb gyerek a családban. Másfél éves koromban munkahely miatt Csíkszeredába költöztek a szüleim, tehát én itt éltem az életem jelentős részében. A Venczel József Szakközépiskolában kezdtem el a tanulmányaimat, később a mostani Octavian Goga Főgimnáziumban folytattam informatika szakon, a családban én voltam az első, akinek sikerült leérettségiznie. Ebben az időszakban alakult meg Hargita megyében a csendőrség, és teljesen lenyűgözött, ahogy a katonák énekelve mentek járőrözni Suta felé. Persze akkor még nem tudtam, mivel foglalkoznak pontosan, de
Nem sokkal ezután ugyanis a katonaság következett, és édesapám mindenáron azt szerette volna, ha katonai rádiós leszek Bodzavásáron. Én azonban Gyergyószentmiklósra szerettem volna menni csendőrnek. Amikor ezt elmondtam neki, csak nevetett, de beleegyezett, hogy Gyergyót választom. Ott aztán én is megtudtam, amit ő valószínűleg már tudott: a szétosztásnál ugyanis hiába mondtam, hogy a csendőrséghez szeretnék menni, végül csak katonai rádiósnak osztottak be. Végül nyolc hónapos szolgálat után mégis teljesült az álmom, hiszen áthelyeztek a csendőrséghez, és a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség akkori parancsnoka a katonaság elvégzése után munkát ajánlott számomra. Ezt a lehetőséget természetesen nagy örömmel el is fogadtam, ezáltal pedig
Egyébként az alkalmazásom után egy évvel nősültem meg, csíkszeredai magyar lányt vettem el, aki akkor egyáltalán nem tudott románul. Ez azonban nem volt probléma, hiszen én már akkor jól beszéltem magyarul. Két gyerekünk született, egy lány és egy fiú.
– Említette, hogy a katonaság elvégzése után már ismerte és beszélte a magyar nyelvet, amit köztudottan nehéz elsajátítani. Román család gyerekeként hogyan sikerült ezt elérnie?
– A gyermekkoromat a magyarok és románok egyaránt befolyásolták, hiszen abban az időben nem csináltak problémát a nemzeti hovatartozás kérdéséből Csíkszeredában. A román szülők arra buzdították a gyermekeiket, hogy barátkozzanak magyar társaikkal, és tanulják a nyelvet, emellett pedig a magyar szülők is ugyanígy jártak el. Ez azt eredményezte, hogy
Emellett saját akaratomból magyar nyelven való írást és olvasást is tanultam az általános iskolában. Ma már folyékonyan beszélek magyarul, de a műszaki nyelv problémákat okoz számomra. Teljesen más egy nyelvet használni a magánbeszélgetések vagy a hivatalos nyilatkozatok alkalmával. Ezért az intézmény nevében, azaz
Azonban ne szaladjunk ennyire előre, hiszen hosszú út vezetett addig, amíg szóvivő lettem. Mint említettem, a sorkatonai szolgálat után visszaszerződtem a csendőrséghez hivatásos katonaként, majd négy év után levizsgáztam, és megszereztem az altiszti rendfokozatot, így bekerültem az állományba. Tíz évet a titkárságon töltöttem, kettőt pedig terepen az őrző-védő és a közrendészeti osztályokon. 2011-ben aztán egy átszervezés következtében, amikor több kollégát is tartalékállományba helyezett a felügyelőség, úgy döntöttem, hogy megpályázom a szóvivői állást.
– Nehéz volt hozzászokni az új munkakörrel járó újdonságokhoz, a megváltozott feladatokhoz?
– Sikeres versenyvizsgát követően elvégeztem két képzést a fővárosban, és úgy éreztem, a titkárságon eltöltött tíz év után készen állok a feladatra, hiszen ott is több személlyel kerültem kapcsolatba. Emellett rengeteg szakirodalmat olvastam a munkakörrel kapcsolatosan. Hamar rádöbbentem azonban, hogy ez a gyakorlatban sokkal összetettebb. A sajtóval 2011. december elsején kerültem először kapcsolatba, amikor a hivatalos nemzeti ünnep kapcsán egy kisebb csoport tiltakozást szervezett a városban.
Mivel azelőtt sosem nyilatkoztam élőben, csak az járt a fejemben, hogy most vajon mit is kellene csináljak. Hamar rádöbbentem, az a legfontosabb, hogy megőrizzem a nyugalmam, és folyékonyan beszéljek annak ellenére, hogy remegtek a térdeim. Ez az eset egyfajta sokk volt számomra, de nagyon hasznosnak bizonyult, hiszen azután már tudtam, mit és hogyan kell tenni. Hat évnyi szóvivői tapasztalat után elmondhatom, nehéz, de nagyon szép munkakör.
Fotó: Sándor Csilla
– Hogyan telik egy munkanapja? Mi könnyíti meg a munkáját, és mi a legnehezebb ebben a szakmában?
– Reggel sajtószemlével kezdem a napot, majd a felügyelőség legfrissebb tevékenységét nézem át, és amennyiben vannak olyan érdekesebb esetek, amelyek a sajtót is érdekelhetik, sajtóközleményt küldök ezekről. Ezt követően ellátom az egyéb feladataim, hiszen többek között én tartom a kapcsolatot a felügyelőséghez érkező megyei lakossággal is. Ha valaki például valami kapcsán panasszal szeretne élni, én fogadom és elbeszélgetek vele. Erre azért van szükség, mert sokszor összekeverik az intézményeket, és hozzánk fordulnak például a közlekedési problémákkal. Ilyenkor átirányítom őket a rendőrséghez. Egyébként nagyon jó a kapcsolatom a rendőrség és a tűzoltóság szóvivőivel, ebből a szempontból Hargita megye kiváltságos helyzetben van más megyékhez képest. Nincs a három intézmény között semmilyen ellentét, jól együtt tudunk dolgozni, és ez nagyban megkönnyíti a munkát. A felügyelőségnek emellett a lakókkal is nagyon jó a kapcsolata. Persze
Azt elmondhatom, hogy fárasztóbb egy íróasztal mögött ülni, mint ahogy a titkárságon eltöltött idő alatt tettem. A szóvivői munkakör sokkal dinamikusabb, sohasem unatkozok. Az sem esik nehezemre, hogy mindig elérhetőnek kell lennem, és szerencsére a családom is elfogadta ezt. Nagyon szeretem ezt a szakmát, de természetesen vannak nehezebb pillanatok is. Az a legnehezebb, amikor kedvezőtlen híreket kell közölni. Itt nem a felügyelőség tevékenységével kapcsolatos negatívumokra gondolok, hanem azokra az esetekre, amikor például egy kollégáról van szó. Megtörtént ugyanis, hogy az egyik kollégám életét vesztette, és szóvivőként természetesen nyilatkoznom kellett az esetről, az ilyesmi pedig megviseli az embert.
– Ha jól tudom, a munkája mellett több szenvedélynek is hódol. Melyek ezek?
– A fényképezés és a filmezés nagy szenvedélyem már iskolás korom óta. Az akkori Pionír Házban láttam életemben először számítógépet, és ott sajátítottam el az analóg fényképezés alapjait. Annyira megszerettem, hogy később az első fizetéseimből egy televíziót és egy fényképezőgépet vásároltam, és azóta is hódolok ennek a szenvedélynek. Továbbá az sem elhanyagolható, hogy kamatoztatni tudom a munkám során is, sokszor fotózok a felügyelőség számára. A másik szenvedélyem a sport: versenyszerűen dzsúdóztam ötödik osztályos koromtól, mostanában azonban abbahagytam, hiszen öregszik az ember, és már nem képes arra, amire fiatalkorában képes volt. A mozgást azonban nem hanyagolom el, hiszen az életem részévé vált.
Baleset történt Sepsiszentgyörgyön a Gyöngyvirág és Oltmező utcai kereszteződés körforgalmának közelében szerdán. A történtek miatt nehézkesen halad a forgalom az érintett útszakaszon.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás lesz érvényben tizenöt nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Gyermekekhez, tanítókhoz és szülőkhöz is szól az az októbertől induló kezdeményezés, amely a román nyelv játékos, élményszerű elsajátítását tűzte ki célul Csíkszeredában – olvasható a városháza szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményében.
Újabb forgalomkorlátozásokra kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis elkezdi a szolgáltató a Bethlen Gábor utcai ivóvízvezeték cseréjét szerdán – olvasható a helyi önkormányzat felhívásában.
Több utcában is áramszünet várható Csíkszeredán a csütörtöki nap folyamán – hívja fel a figyelmet az áramszolgáltató közleménye alapján a helyi önkormányzat.
Teljesen kiégett egy autó szerdán reggel Dolj megyében, miután fiatal – mint utólag kiderült – ittas sofőrje az árokba hajtott vele.
Miközben Európa-szerte a hőséggel küszködnek, addig íme egy hűsítő hír: Csíkszeredában szerdára virradóan 4,2 Celsius-fokra esett vissza a hőmérséklet.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!