Bogdan Ratiu szerencsésnek tartja magát, amiért a kultúra iránt nyitott bolyais diákokat taníthat
Fotó: Haáz Vince
Nemcsak a tanórák formálják a nyelvtudást, hanem a mindennapi interakciók is, ezért a románt oktató interjúalanyunk fontosnak tartja, hogy a tanórán ne csak a román irodalomról beszéljen nekik, hanem összefüggéseket fedezzenek fel, és akkor kitágul előttük az interkulturális dimenzió. A román tanár úgy véli, nemcsak szókincsüket és nyelvi készségüket formálja, ha meghallgatják a román híreket, de arról is lesz fogalmuk, hogy mi történik az országban.
2020. március 01., 11:532020. március 01., 11:53
Bogdan Rațiu románt tanít magyar diákoknak a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnáziumban. A fiatal pedagógus szerint nemcsak a tanórák formálják a nyelvtudást, hanem a mindennapi interakciók is, ezért fontosnak tartja, hogy
Minden diák máshonnan jön. Van, aki vidékről, mások olyan általános iskolából, ahol több kapcsolatuk volt a román diákokkal, ezért mindegyikük más szinten beszéli a nyelvet, amikor megérkezik ide kilencedikben – kezdi a beszélgetést Bogdan Rațiu. Mint mondja,
Néhány éve létezik Romániában speciális program a kisebbségek nyelvtanulására, specifikus tankönyvük is van, de ezt a tanárok nem mindig használják – vallja be. Ő maga legalábbis sosem használta, helyette munkalapokat alkalmaz, amelyeket az osztályokhoz igazít. Úgy véli, a tankönyv a diáké, ő használhatja forrásként, hazaviheti, feladatokat oldhat a segítségével, tanulhat belőle.
A tanterv mindenhol ugyanaz, a pedagógusnak mindig az adott osztályhoz kell igazítania az iskolai programot – magyarázza a fiatal román szakos tanár, aki rögtön az egyetem elvégzése után a marosvásárhelyi Bolyaiban kötött ki, és azóta is ott tanít.
Az elmúlt két évben voltak olyan diákjai, akik tízest értek el a román érettségin, ami nem kis teljesítmény, tekintve hogy a román tagozaton is ritka jegynek számít ez az érettségi vizsgán. Kíváncsiak voltunk, hogy szerinte ezek a diákok azért érték-e el a legmagasabb jegyet, mert kiemelkedően okosak, vagy esetleg mert családjuknak más hozzáállása volt a nyelvtanuláshoz. Bogdan Rațiu szerint erre nincs szabály. „Nagyon kellemes meglepetés volt számomra a tavalyi tízes, a lány nyárádszeredai, és nem is kétnyelvű családból származik, ahogy a tavalyelőtt tízest elért diákok sem. Egy dolog a nyelvtudás, és másik a nyelv tantárgyként való tanulása, engem pedig épp ez a különbség érdekel. Úgy terveztem el az anyaggal való haladást is, hogy előbb megtanítom nekik a nyelvet, majd ezután finomítunk rajta irodalmi szövegek segítségével. Szeretnék a román irodalomból és kultúrából is tanítani nekik, számomra plusz értéket jelent az, hogy ők két nyelven beszélnek és tudnak összefüggéseket találni a magyar irodalommal is, nyitottak más irodalmak felé is.
– mesélte. Hozzátette, nem úgy kezeli magyar diákjait, hogy nekik kevesebbet kell tudniuk, mivel magyarok. Bogdan Rațiu azon az elven van, hogy egy adott ponton azonos nyelvtudással fognak rendelkezni a román diákokkal, és így megadja számukra a lehetőséget arra, hogy elsajátítsanak egy nyelvet.
– magyarázza a pedagógus.
Fotó: Haáz Vince
Kérdésünkre, hogy mégis hol következik be törés a diákok románnyelv-tanulásával kapcsolatos folyamatban, megfogalmazta, valahol általános iskolában látja a törést, ahol rendszer szintjén nincsenek egész pontosan lefektetve az elvárások.
Néha biztosan mentalitás kérdése is, de azt gondolom, hogy 2020-ban már fel kellene hagynunk a differenciálódás gondolatával, mert a közösségek egymás mellett élnek, ennek hozadéka, hogy közben nyitottabban látjuk a világot. Ezt tanítom a diákjaimnak is, hogy
A legelső órán meg is mondom nekik, néha hibázunk, semmi gond nincs ezzel, azért vagyunk itt, hogy ezeket kijavítsuk, a végeredmény érdekel. Az úton néha megállunk, gondolkodunk, aztán továbbmegyünk, megint megállunk, elmélyítjük a tanultakat” – fejti ki a tanár. A törést valahol az általános iskolában látja, szerinte abból következnek a pontatlanságok, hogy mivel mindenki máshonnan érkezik gimnáziumba, más szövegek által került kapcsolatba a román nyelvvel, ezért más-más szavakat ismer. „Jó lenne egy pontosabb kiegyenlítés, amely megfogalmazza, hogy ötödik osztályig ezt az alapszókincset kell elsajátítaniuk, ezeket a kötőszavakat, ezeket a főneveket. Legyenek tisztábbak az elvárások, hogy líceumig egységesebb szintre juthassanak a diákok” – magyarázza. Szerinte
„Ismerek más románnyelv-tanárokat, akik magyar tagozaton tanítanak, és nagyon nyitottan állnak a kérdéshez, azaz nem hiszem, hogy a tanárral való kapcsolatból jön a törés, inkább a félelemből, hogy nem tudja megfelelően az alapszókincset ahhoz, hogy kommunikálni tudjon. Úgy gondolom, hogy az önkifejezés képességét idővel megtanulják. Három hónap elteltével már nincs gondjuk a fogalmazással”– véli a pedagógus.
„Látni kellene a diákok hozzáállását, mert úgy vélem, a hozzáállásuk fogja őket felemelni” – fejezi ki a tanár. Ottjártunkkor éppen Bálint-nap volt, és a találkozásunk előtti órán a tizenegyedikesek nagyon akartak beszélgetni a szerelemről Eminescu kapcsán – meséli. Az érdekli őt, hogy miként teszik fel a kérdéseket, hogyan közelítenek a témához, hogyan próbálják megérteni. „Tudniuk kell a nyelvet, de értelme is kell lennie annak, amit mondanak, ezt pedig az irodalom és a művészet adja meg számukra.
– foglalja össze a nyelvtanulás és az irodalom kapcsolatát a pedagógus.
Bogdan Rațiu kilencedikben mindig bemegy a szülői értekezletekre, hogy minél jobb kapcsolatot tudjon kialakítani a szülőkkel, és mint mondja, soha nem tapasztalt vonakodást vagy ellenérzéseket a részükről. „Azt hiszem, minden szülő, aki itthon dolgozik, tudja, hogy a gyerekének szüksége lesz a románnyelv-tudásra. A támogatásukat kértem abban, hogy a diákok megtanuljanak románul: hallgassanak otthon a román rádióban országos híreket, hogy kapcsolatba léphessenek a romániai kultúrával és civilizációval is. Azt vettem észre rajtuk, hogy lehorgonyoztak a közösségi médiában, és nem követik, hogy mi történik az országban, el vannak szakadva a valóságtól.
– mondja Bogdan Ratiu.
Fotó: Haáz Vince
Kérdésünkre, hogy elég-e heti öt óra egy nyelv elsajátításához, határozott választ kaptunk: nem elég, főként úgy, hogy legtöbben nincsenek kapcsolatban a korosztályukbeli románokkal, ezért ennek ellensúlyozásáért néha román nyelvű híreket vagy filmet kellene nézniük, mert ez lenne a normális – vallja. A mostani nemzedék bezárkózott, sokat lóg a közösségi oldalakon, de amikor behívott az órájára egy rendezőt vagy egy színészt, vagy elvitte őket színházba, megnézték a Liviu Rebreanu Társulat A méhecske a fejemből című darabját, nagyon aktívak voltak, kérdéseket tettek fel, „beléptek a normális életbe” – meséli a pedagógus, aki szerint
„Ezért nemcsak a tanórák formálják a nyelvtudásukat, hanem a mindennapi interakciók is”– mutat rá a tanár, aki bevallotta, hogy néha tetszik, néha pedig nem, amit lát rajtuk, ha olvasásról van szó. „Egyszer megkérdeztem, hogy olvastak-e valaha Marcel Proustot, humán beállítottságúak lévén, de nem ismerték. Viszont láttam négy diákot, akik lejegyezték a nevét, tehát csak rá kell venni őket. Nálam csak azt kötelező elolvasniuk, ami az érettségire kell, de más szövegeknél találok más motivációs módszereket az érdeklődésük felkeltésére. Szerencsés vagyok, hogy a Bolyaiban lehetek és jó diákjaim vannak, akik nyitottak a kultúra és az információ iránt” – zárja a beszélgetést Bogdan Rațiu.
Zivatarokra figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztás van érvényben vasárnap estig az ország területének több mint felén.
Lassan a múlté lesz a Tusványos 2025-ös kiadása, amiről nem is gondoltuk volna, hogy ilyen gyorsan lepörög. Jutott az idei fesztiválra kánikula, por, de égi áldás is, az esti koncertek és bulik pedig idén is felejthetetlenek maradnak.
Harmadfokú (vörös jelzésű) hőségriasztás van érvényben hétfő 10 óráig nyolc déli megyében és a fővárosban. Az erdélyi megyék egy részére elsőfokú (sárga jelzésű) riasztás érvényes.
Nyolc megye összesen 27 településén okozott károkat a rossz idő szombaton – tájékoztatott a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Medve jelenlétére figyelmeztették a Ro-Alert üzenetben a Szentegyháziakat szombaton éjféltájban.
Rúzsa Magdi-dalokkal és hatalmas tömeggel robbant be a szombat Tusványoson. Az utolsó estén senki nem siet haza: még egy tánc, egy pohár bor és egy utolsó, hajnalba nyúló beszélgetés belefér.
Nagyon sokan érkeztek Tusványos zárónapjára az esti Rúzsa Magdi-koncertre. Tusnádfürdő irányába már késő délutántól csak lépésben lehetett haladni autóval, hosszú kocsisor gyűlt fel a fürdővárosba vezető országúton.
Az új, tervezett uniós költségvetésről, a mezőgazdaság finanszírozásának kérdéséről, nemzetről, családról, sportról beszélt Zsigmond Barna Pál a Rádió GaGának.
Motoros ütközött személygépkocsival szombaton Szejkefürdő közelében. Senki nem került kórházba.
A magyar felsőoktatás, a szülőföldön való megmaradás, a magyar szakkönyvek kiadása, az otthonteremtés egyformán fontos a magyar kormánynak és a Studium Alapítványnak –jelentette ki Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szombaton Nyárádszeredában.
1 hozzászólás