Románnyelv-tanulás: ha a diáknak gazdagabb lesz a szókincse, bátrabban szólal meg

Románnyelv-tanulás: ha a diáknak gazdagabb lesz a szókincse, bátrabban szólal meg

Bogdan Ratiu szerencsésnek tartja magát, amiért a kultúra iránt nyitott bolyais diákokat taníthat

Fotó: Haáz Vince

Nemcsak a tanórák formálják a nyelvtudást, hanem a mindennapi interakciók is, ezért a románt oktató interjúalanyunk fontosnak tartja, hogy a tanórán ne csak a román irodalomról beszéljen nekik, hanem összefüggéseket fedezzenek fel, és akkor kitágul előttük az interkulturális dimenzió. A román tanár úgy véli, nemcsak szókincsüket és nyelvi készségüket formálja, ha meghallgatják a román híreket, de arról is lesz fogalmuk, hogy mi történik az országban.

Hajnal Csilla

2020. március 01., 11:532020. március 01., 11:53

Bogdan Rațiu románt tanít magyar diákoknak a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnáziumban. A fiatal pedagógus szerint nemcsak a tanórák formálják a nyelvtudást, hanem a mindennapi interakciók is, ezért fontosnak tartja, hogy

az órán ne csak a román irodalomról beszéljen nekik, hanem összefüggéseket fedezzenek fel, és akkor kitágul előttük az interkulturális dimenzió.

Minden diák máshonnan jön. Van, aki vidékről, mások olyan általános iskolából, ahol több kapcsolatuk volt a román diákokkal, ezért mindegyikük más szinten beszéli a nyelvet, amikor megérkezik ide kilencedikben – kezdi a beszélgetést Bogdan Rațiu. Mint mondja,

a gimnáziumi tanári pálya egyik legnehezebb része az, hogy összehangolják a tanulók tudásszintjét, hogy mindenkivel azonos nívón tudjanak dolgozni.

Néhány éve létezik Romániában speciális program a kisebbségek nyelvtanulására, specifikus tankönyvük is van, de ezt a tanárok nem mindig használják – vallja be. Ő maga legalábbis sosem használta, helyette munkalapokat alkalmaz, amelyeket az osztályokhoz igazít. Úgy véli, a tankönyv a diáké, ő használhatja forrásként, hazaviheti, feladatokat oldhat a segítségével, tanulhat belőle.

Munkalapjai megszemélyesített foglalkozásokat tartalmaznak, ezeket követi, és ha a diákok kezdik jobban birtokolni a nyelvet, akkor emeli a szintet.

A tanterv mindenhol ugyanaz, a pedagógusnak mindig az adott osztályhoz kell igazítania az iskolai programot – magyarázza a fiatal román szakos tanár, aki rögtön az egyetem elvégzése után a marosvásárhelyi Bolyaiban kötött ki, és azóta is ott tanít.

Nehéz magas szinten elsajátítani egy nyelvet

Az elmúlt két évben voltak olyan diákjai, akik tízest értek el a román érettségin, ami nem kis teljesítmény, tekintve hogy a román tagozaton is ritka jegynek számít ez az érettségi vizsgán. Kíváncsiak voltunk, hogy szerinte ezek a diákok azért érték-e el a legmagasabb jegyet, mert kiemelkedően okosak, vagy esetleg mert családjuknak más hozzáállása volt a nyelvtanuláshoz. Bogdan Rațiu szerint erre nincs szabály. „Nagyon kellemes meglepetés volt számomra a tavalyi tízes, a lány nyárádszeredai, és nem is kétnyelvű családból származik, ahogy a tavalyelőtt tízest elért diákok sem. Egy dolog a nyelvtudás, és másik a nyelv tantárgyként való tanulása, engem pedig épp ez a különbség érdekel. Úgy terveztem el az anyaggal való haladást is, hogy előbb megtanítom nekik a nyelvet, majd ezután finomítunk rajta irodalmi szövegek segítségével. Szeretnék a román irodalomból és kultúrából is tanítani nekik, számomra plusz értéket jelent az, hogy ők két nyelven beszélnek és tudnak összefüggéseket találni a magyar irodalommal is, nyitottak más irodalmak felé is.

Idézet
Azok a diákok, akik két éve kaptak tízest a román érettségin, jól használják a román nyelvet, Szászrégenből származtak, ezért másként haladtak előre az év folyamán, de nagyon felelősségteljes tanulók voltak. A tízeseket nehezen szerzik be a román tagozaton is

– mesélte. Hozzátette, nem úgy kezeli magyar diákjait, hogy nekik kevesebbet kell tudniuk, mivel magyarok. Bogdan Rațiu azon az elven van, hogy egy adott ponton azonos nyelvtudással fognak rendelkezni a román diákokkal, és így megadja számukra a lehetőséget arra, hogy elsajátítsanak egy nyelvet.

Idézet
Magas szinten sosem könnyű megtanulni egy nyelvet, ezért ha nem kicsinyítem le annak az értékét, nem hozom lejjebb a mércét, a gyerek automatikusan többet tanul, így négy éven át folyamatosan tanítom őt dolgozni a nyelvvel, és ennek meglátszik az eredménye

– magyarázza a pedagógus.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

Egységesebb elvárások kellenének

Kérdésünkre, hogy mégis hol következik be törés a diákok románnyelv-tanulásával kapcsolatos folyamatban, megfogalmazta, valahol általános iskolában látja a törést, ahol rendszer szintjén nincsenek egész pontosan lefektetve az elvárások.

Idézet
Nagyon változó a diákok hozzáállása a nyelvhez, de azt észrevettem, hogy amióta a gyerekek nem játszanak együtt a tömbház mögött, nincs annyi személyközi kapcsolatuk, azóta nincs annyi bátorságuk sem. De ez a társadalmi változások következménye, nem feltétlenül egy etnikai közösségé.

Néha biztosan mentalitás kérdése is, de azt gondolom, hogy 2020-ban már fel kellene hagynunk a differenciálódás gondolatával, mert a közösségek egymás mellett élnek, ennek hozadéka, hogy közben nyitottabban látjuk a világot. Ezt tanítom a diákjaimnak is, hogy

Idézet
lássák nyitottabban a dolgokat.

A legelső órán meg is mondom nekik, néha hibázunk, semmi gond nincs ezzel, azért vagyunk itt, hogy ezeket kijavítsuk, a végeredmény érdekel. Az úton néha megállunk, gondolkodunk, aztán továbbmegyünk, megint megállunk, elmélyítjük a tanultakat” – fejti ki a tanár. A törést valahol az általános iskolában látja, szerinte abból következnek a pontatlanságok, hogy mivel mindenki máshonnan érkezik gimnáziumba, más szövegek által került kapcsolatba a román nyelvvel, ezért más-más szavakat ismer. „Jó lenne egy pontosabb kiegyenlítés, amely megfogalmazza, hogy ötödik osztályig ezt az alapszókincset kell elsajátítaniuk, ezeket a kötőszavakat, ezeket a főneveket. Legyenek tisztábbak az elvárások, hogy líceumig egységesebb szintre juthassanak a diákok” – magyarázza. Szerinte

ha a diáknak gazdagabb lesz a szókincse, bátrabban szólal meg, jobban bízik önmagában.

„Ismerek más románnyelv-tanárokat, akik magyar tagozaton tanítanak, és nagyon nyitottan állnak a kérdéshez, azaz nem hiszem, hogy a tanárral való kapcsolatból jön a törés, inkább a félelemből, hogy nem tudja megfelelően az alapszókincset ahhoz, hogy kommunikálni tudjon. Úgy gondolom, hogy az önkifejezés képességét idővel megtanulják. Három hónap elteltével már nincs gondjuk a fogalmazással”– véli a pedagógus.

Értelmet is kell adni annak, amit mondanak

„Látni kellene a diákok hozzáállását, mert úgy vélem, a hozzáállásuk fogja őket felemelni” – fejezi ki a tanár. Ottjártunkkor éppen Bálint-nap volt, és a találkozásunk előtti órán a tizenegyedikesek nagyon akartak beszélgetni a szerelemről Eminescu kapcsán – meséli. Az érdekli őt, hogy miként teszik fel a kérdéseket, hogyan közelítenek a témához, hogyan próbálják megérteni. „Tudniuk kell a nyelvet, de értelme is kell lennie annak, amit mondanak, ezt pedig az irodalom és a művészet adja meg számukra.

Idézet
Ha létezik egy folyamatos párbeszéd a művészettel, és látják, hogy a tanár nem csak a román irodalomról beszél nekik, és összefüggéseket fedeznek fel, akkor kitágul előttük az interkulturális dimenzió

– foglalja össze a nyelvtanulás és az irodalom kapcsolatát a pedagógus.

Bogdan Rațiu kilencedikben mindig bemegy a szülői értekezletekre, hogy minél jobb kapcsolatot tudjon kialakítani a szülőkkel, és mint mondja, soha nem tapasztalt vonakodást vagy ellenérzéseket a részükről. „Azt hiszem, minden szülő, aki itthon dolgozik, tudja, hogy a gyerekének szüksége lesz a románnyelv-tudásra. A támogatásukat kértem abban, hogy a diákok megtanuljanak románul: hallgassanak otthon a román rádióban országos híreket, hogy kapcsolatba léphessenek a romániai kultúrával és civilizációval is. Azt vettem észre rajtuk, hogy lehorgonyoztak a közösségi médiában, és nem követik, hogy mi történik az országban, el vannak szakadva a valóságtól.

Idézet
Ha meghallgatják a román híreket, az formálja szókincsüket, nyelvi készségüket, ugyanakkor az üzenet megértésével arról is fognak tudni, hogy mi történik az országban, hiszen már most van társadalmi életük, és egyszer majd döntéseket is kell hozniuk

– mondja Bogdan Ratiu.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

Nézzenek román nyelvű híreket, filmeket

Kérdésünkre, hogy elég-e heti öt óra egy nyelv elsajátításához, határozott választ kaptunk: nem elég, főként úgy, hogy legtöbben nincsenek kapcsolatban a korosztályukbeli románokkal, ezért ennek ellensúlyozásáért néha román nyelvű híreket vagy filmet kellene nézniük, mert ez lenne a normális – vallja. A mostani nemzedék bezárkózott, sokat lóg a közösségi oldalakon, de amikor behívott az órájára egy rendezőt vagy egy színészt, vagy elvitte őket színházba, megnézték a Liviu Rebreanu Társulat A méhecske a fejemből című darabját, nagyon aktívak voltak, kérdéseket tettek fel, „beléptek a normális életbe” – meséli a pedagógus, aki szerint

csak motivációra van szükségük, mert a mai fiatalok hamar passzívvá válnak, mivel ők nagyon gyorsak, és az iskola nem mindig tudja felkínálni nekik ezt a gyors információáramlást, így a legegyszerűbb megoldásokat keresik.

„Ezért nemcsak a tanórák formálják a nyelvtudásukat, hanem a mindennapi interakciók is”– mutat rá a tanár, aki bevallotta, hogy néha tetszik, néha pedig nem, amit lát rajtuk, ha olvasásról van szó. „Egyszer megkérdeztem, hogy olvastak-e valaha Marcel Proustot, humán beállítottságúak lévén, de nem ismerték. Viszont láttam négy diákot, akik lejegyezték a nevét, tehát csak rá kell venni őket. Nálam csak azt kötelező elolvasniuk, ami az érettségire kell, de más szövegeknél találok más motivációs módszereket az érdeklődésük felkeltésére. Szerencsés vagyok, hogy a Bolyaiban lehetek és jó diákjaim vannak, akik nyitottak a kultúra és az információ iránt” – zárja a beszélgetést Bogdan Rațiu.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 24., vasárnap

Az idei költségvetésből törlesztették vadkárok miatti tavalyi tartozást

Tavaly 2,15 millió lej kárt okoztak a védett vadak a Hargita megyei gazdaságokban és a földeken, ám ebből múlt hónapig csak kevesebb mint egymillió lejt térített meg az állam. Aztán szinte egyik pillanatról a másikra rendezte az összes elmaradást.

Az idei költségvetésből törlesztették vadkárok miatti tavalyi tartozást
2024. március 24., vasárnap

Robbanás történt egy marosvásárhelyi üzletnél

Robbanás történt a marosvásárhelyi Köztársaság utcában egy elektronikai szaküzletben. A tűzoltók a helyszínre siettek.

Robbanás történt egy marosvásárhelyi üzletnél
2024. március 24., vasárnap

Nincs csapadék, van tarlótűz: ezúttal Csíkszereda határában ég a száraz növényzet

Nagyjából két-három hektáros területen ég a száraz növényzet a csíkszeredai Hargita utcában, a tűzoltók már kiszálltak a helyszínre.

Nincs csapadék, van tarlótűz: ezúttal Csíkszereda határában ég a száraz növényzet
2024. március 24., vasárnap

A Bolyai utca is sétálóutcává alakul, de csak hétvégére és délutánonként

Míg szinte minden erdélyi városnak van sétálóutcája, addig Marosvásárhelynek még mindig nincs egy olyan városi tere, amely csak a gyalogosoké. A polgármester tervei szerint májustól már két sétálóutcája is lehet a városnak.

A Bolyai utca is sétálóutcává alakul, de csak hétvégére és délutánonként
2024. március 24., vasárnap

Égő hulladék miatt került veszélybe egy lakóház

Lakóházra is átterjedhet a meggyulladt háztartási hulladék okozta vasárnapi tűz a marosvásárhelyi Toldi (Băneasa) utcában, az oltás jelenleg zajlik.

Égő hulladék miatt került veszélybe egy lakóház
2024. március 23., szombat

Még tart a böjti időszak, de recepteket azért már szabad nézegetni

A bárányhús nagyon megosztó tud lenni, és nem csak húsvét tájékán: vagy ínyencségnek tartják, vagy viszolyognak tőle, az átmeneti állapot fölöttébb ritka – pedig nem árt tudni, hogy hajdanán a székelység alapeledelének számított a gyapjas jószág.

Még tart a böjti időszak, de recepteket azért már szabad nézegetni
2024. március 23., szombat

Kigyulladt és porrá égett egy autó a templom mellett

Teljesen kiégett egy személyautó szombaton az apoldi vártemplom közelében.

Kigyulladt és porrá égett egy autó a templom mellett
2024. március 23., szombat

A Perkőn köszöntötték a tavaszt

Első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal szervezett Tavaszünnepet szombaton a kézdivásárhelyi Waldorf-közösség. A Perkőn megtartott, családias hangulatú eseményen a gyerekek ügyességi játékokon vehettek részt, de volt séta, piknik és magbörze is.

A Perkőn köszöntötték a tavaszt
A Perkőn köszöntötték a tavaszt
2024. március 23., szombat

A Perkőn köszöntötték a tavaszt

2024. március 23., szombat

Szalmabálák kaptak lángra a zabolai Páván

Pincében tárolt szalmabálák kaptak lángra a Zabolához tartozó Páva falurészen szombaton délután. A hivatásos és önkéntes alakulatok jelenleg is dolgoznak az oltáson, személyi sérülés nem történt.

Szalmabálák kaptak lángra a zabolai Páván
2024. március 23., szombat

Különleges tárlattal ünneplik a színház világnapját Háromszéken

A színház világnapja alkalmából a magyar színjátszás hőskorát megidéző kiállítással tiszteleg a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy, együttműködésben a kassai Thália Színházzal és a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházzal.

Különleges tárlattal ünneplik a színház világnapját Háromszéken
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!