Kitámasztva a lépcsőház ajtaja. Szellőztetnek
Fotó: Bíró Blanka
Egy beteg szomszéd évek óta terrorizálja sepsiszentgyörgyi lakóközösségét, ám a hatóságok nem tudnak érdemben közbelépni. A kényszerkezelést csak a bíróság rendelheti el. Most a nyilvánossághoz fordultak a lakók, hiszen már a saját otthonaikban sem érzik magukat biztonságban.
2018. szeptember 18., 09:302018. szeptember 18., 09:30
Évek óta rettegésben élnek egy sepsiszentgyörgyi tömbház lakói: egyik szomszédjuk megkeseríti az életüket, ám megoldást nem remélhetnek, hiszen a beteg asszony nem felelős tetteiért, a kényszerkezelést pedig csak a bíróság rendelheti el, ám a procedúra rendkívül bonyolult.
A rengeteg kérdést felvető, sokak számára ismerősen csengő esetről az egyik lakó olvasói levélben tájékoztatta szerkesztőségünket. A panaszos leírta, hogy az egyedül élő, elvált beteg nő nemcsak önmagára, hanem a környezetére is veszélyes:
A hatóságok nem segítenek: hiába riasztják a rendőrséget, a csendőrséget, legtöbb esetben hárítanak, azt mondják, nem tehetnek semmit.
Legutóbb akkor hívták az 112-es sürgősségi számot, amikor a nő a lépcsőházban ürítette ki az éjjeliedényt, és azt kiabálta, az egész házat felgyújtja. Akkor a hatóságok újra nem tettek semmit – azt mondták, nem törhetik rá az az ajtót. Másnap több szomszéd is feljelentést tett, végül a beteg asszonyt beutalták a sepsiszentgyörgyi kórházba. A lépcsőházban ottjártunkkor még mindig
A lépcsőházfelelős elmondta, bár most csend van, rettegnek, hogy mikor engedik ki a beteg nőt a kórházból, mert akkor minden kezdődik elölről, hiszen most még jobban haragszik rájuk, amiért értesítették a hatóságokat. „Öt éve terror alatt élünk,
Az ablak előtt is félve megyünk el, mert különböző tárgyakkal dobál. Éjszaka felriadok, attól félek, beváltja a fenyegetést, és ránk gyújtja a lakást” – részletezte a tömbházfelelős. A szomszédok a hatóságok hozzáállásával is elégedetlenek: azt mondják, gyakran csak kiérkeznek a helyszínre a rendőrök, a csendőrök, majd továbbállnak, sőt a mentősök még hányavetien is beszélnek velük, miközben a lakókból ömlik a panasz. Többen is feljelentést tettek a rendőrségen, úgy érzik, betelt a pohár. A nyilvánossághoz is ezért fordultak, hiszen
A rendőrségen iktatták a bejelentést, vizsgálják az ügyet, keresik a megoldást – mondta el megkeresésünkre Nicoleta Tolvaj-Marin. A Kovászna megyei rendőrség szóvivője kifejtette, a rendőrök általában annyit tehetnek, hogy ha a beteg agresszív, és szemük láttára törvénysértést követ el, akkor a helyszínen beavatkoznak. Ilyenkor beszállítják a kórházba, de bírósági végzés nélkül ott is csak néhány napig tartják benn. A szóvivő szerint a rendőröket a nap 24 órájában lehet riasztani, ám mindig esetfüggő, hogy erőszakkal behatolnak-e a lakásba vagy sem. Nicoleta Tolvaj-Marin rámutatott, a család, a hozzátartozók kezdeményezhetik a kényszerbeutalást a rendőrségen vagy a háziorvosnál, de arról végül csak a bíróság dönthet szakértők bevonásával.
A szomszédok gyakran ódzkodnak attól, hogy feljelentést tegyenek, utána pedig nyilatkozatokat írjanak alá, bíróságra járjanak, de enélkül hiába várják a hatóságok segítségét – szögezte le a szóvivő az általános helyzetet értékelve.
A kényszerbeutalás az utolsó lépés, az előtt a törvény értelmében minden más lehetőséget ki kell meríteni – szögezte le lapunknak Antal Álmos, a sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórház orvos igazgatója. Hangsúlyozta, az erre vonatkozó európai jogrend alapja, hogy minden visszaélést kizárjanak.
„Olyan biztonsági elemek, intézkedések vannak, hogy véletlenül se fordulhasson elő, hogy egy egészséges embert pillanatnyi kiborulásért akarata ellenére beutalhassanak, kórházi kezelésnek vessenek alá. Ezt a nemzetközi szervek és az egészségügyi minisztérium is folyamatos rajtaütésszerű ellenőrzésekkel felügyeli” – mondta Antal Álmos. Felidézte,
„Megelőzésképpen nem lehet senkit letartóztatni, sem kórházba beutalni. Ha mindenkit kényszerkezelésnek vetnénk alá, aki potenciálisan veszélyt jelenthet, egy egész negyedet át kellene alakítsunk elfekvő szanatóriummá” – mondta az igazgató.
Antal Álmos hangsúlyozta, egyre nagyobb méreteket ölt, hogy a betegek rettegésben tartják a környezetüket – ez nemcsak Háromszéken, hanem az egész világon problémát jelent, ám a törvényes procedúra megkerülhetetlen, így a sepsiszentgyörgyi kórház folyamatosan egyeztet a rendőrséggel. Más az eljárás, ha a beteg bűncselekményt követett el, de minden esetben orvosszakértői csoport bevonásával, a bizonyítékok alapos mérlegelésével a bíróság hozza meg a döntést – szögezte le Antal Álmos.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
1 hozzászólás