Kászonaltíz központja a polgármesteri hivatallal. Megbúvó feszültségek a Kászoni-medencében
Fotó: Pinti Attila
Ismét elmérgesedni látszik a viszony a kászoni magyar ajkú lakosság és a helyi romák között, miután nemrég két rendőr jelenlétében késelt meg egy férfit Kászonjakabfalván egy roma nemzetiségű lakos. Mivel az áldozat visszaütött, mindkettejük ellen nyomozást folytat a rendőrség. A konfliktus forrása: a romáknak a magyarok foldjein legeltették lovaikat, amit utóbbiak számon kértek.
2018. február 20., 15:312018. február 20., 15:31
2018. február 20., 15:462018. február 20., 15:46
A néphagyományok megélése mellett a község problémáiba is betekintést nyertünk, amikor a bikaütés kapcsán a Kászoni-medencében jártunk múlt héten. Ahogy András Zoltán, Kászonaltíz község polgármestere fogalmazott:
esetükben a legutóbbi ilyen egy késelés volt.
Nagyon elterjedt probléma a Kászoni-medencében a lovak törvénytelen legeltetése, a roma nemzetiségű lakosok ugyanis felügyelet nélkül hagyják az állatokat – vezette fel az eset előzményeit a polgármester.
„Januárban történt a legutóbbi, romákkal kapcsolatos incidens Kászonjakabfalván, amikor az egyik tanácsos a testvérével kihajtotta a törvénytelenül legelő lovakat a vetéséből. Nem voltam jelen, így a részletekről az érintettek tudnak beszélni, ám az biztos, hogy
A tanácsos és a testvére magánterületről próbálták eltávolítani a birtokháborító állatokat. Sajnálatos, hogy mindez úgy történt, hogy két rendőr is volt a helyszínen. Azért is tartom aggasztónak, mert
Most ismét félő, hogy önbíráskodásba kezdenek az emberek. Az utóbbi időben ugyanis a rendőrség részéről nagyon kevés az erőfeszítés arra, hogy kordában tartsák ezt a problémát. Nem tudom, mi kell még történjen a közeljövőben ahhoz, hogy végre komolyan vegye valaki a kászoniak és a helyi romák között régóta feszülő konfliktust. Jó lenne, ha nem azzal rendeznék el a dolgot, hogy ez a polgármesteri hivatal dolga, mert nem az. Kászonaltíznek nincs saját, önkormányzat által működtetett rendőrsége, hanem az állami rendőrség alkalmazottai teljesítenek szolgálatot a településen, ők pedig Csíkszereda felé tartoznak elszámolással. A fellépésük azonban nagyon gyenge: ha egyes esetekben nem írja le szó szerint a törvény, hogy mit kell csináljanak, semmit sem tesznek és a hivatalra próbálnak mindent hárítani. Egy jogállamban a közbiztonság kérdését elsősorban a rendőrségnek – jobb esetben – a helyi önkormányzattal partnerségben kellene ellátnia. Nálunk ez a partnerség hiányzik. A lényeg az, hogy a közbiztonságot kellene valahogy növelni Kászonban, és nem feltétlenül rendőri létszámnöveléssel, sokkal inkább a hatékonyságra kellene odafigyelni – ha egyáltalán tudnak hatékonyak lenni” – fakadt ki András Zoltán polgármester.
Csak látszólagos a nyugalom a községben
Fotó: Pinti Attila
Kelemen István önkormányzati képviselő 28 éves testvérét szúrta meg a támadója. Mivel jelen volt az esetnél, megkértük, mondja el, hogy pontosan mi is történt. Kelemenék január elején Kászonjakabfalván szembesültek ismét azzal a visszatérő problémával, hogy a „cigány lovak” a gabonaparcellájukban legelnek.
„A testvéremmel elindultunk, hogy kihajtsuk a lovakat a vetésből, és hívtuk a rendőrséget is, hogy hivatalosan járjunk el. A parcellában a lovakkal egy cigány volt, aki el is szaladt, amikor megérkeztünk. Beszaladt egy közeli udvarra. Nem követtük, hanem megvártuk a rendőrséget, ketten rövidesen meg is érkeztek. Mi békés szándékkal mentünk, nem akartunk erőszakoskodni, de gyorsan elfajultak a dolgok, amikor többen is kijöttek az udvarról. Valami nagy buli volt, és az egyikük mattrészegen elindult felénk, majd egyből belénk kötött. Azt kérdezgette, hogy mit akarunk, az egyik rendőrnek meg azt mondta, hogy
Rögtön ezután félre is lökte a rendőrt, elővette a bicskát és belevágta a testvérem vállába. Erre a testvérem önvédelemből szembeütötte azzal a pálcával, amivel a lovakat szoktuk hajtani. Valamit tenni kellett, muszáj volt védekezni. Ezután a rendőrök közbeavatkoztak. Nagyon gyorsan, másodpercek alatt történt az egész. Nem számítottunk arra, hogy a hivatalos szervek előtt ilyet mer tenni. Mivel elég mély volt a seb, meg is kellett műteni a testvérem, négy napig kórházban feküdt. Ilyen esetek történnek ebben a kis faluban. Szavakkal nem lehet kifejezni, mit művelnek a cigányok, ők uralják az egész települést, a földeket, az embereket. Nincsenek korlátaik, törvényen kívüliek. A helybéliek lassan nem mernek kimenni az utcára, mert félnek tőlük. Területük nincsen, mégis tartanak tíz lovat, és a helybéliek telkein legeltetik őket. Sajnos ezt kellett megérjük, hogy a saját területeinken nem tudunk dolgozni, mert a lovaik egyfolytában ott vannak. Mindenesetre reméljük, hogy végül igazságosan fognak eljárni, hiszen két rendőr is látta, hogy mi történt. Kíváncsi leszek, mi lesz az ügy vége” – zárta Kelemen István.
Az üggyel kapcsolatosan Gheorghe Filipet, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjét is megkérdeztük. Mint mondta,
Fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy két feltételezett tettes ellen folytatnak vizsgálatokat, hiszen mindkét fél erőszakoskodott és meg is sérült az összetűzés során. A roma nemzetiségű lakos megszúrta az egyik személyt, aki válaszul visszaütött. Filip szerint a helyszínen lévő két rendőr a szúrás és ütlegelés pillanatában távolabb állt az érintettektől, ezért fizikailag képtelenek lettek volna megakadályozni a történéseket, ám azonnal közbeléptek.
Kiemelte továbbá, hogy egyik érintettnek sem volt veszélyben az élete, de a kölcsönös erőszak miatt mindkettő ellen vizsgálatot folytatnak ütlegelés és egyéb erőszakos cselekedetek miatt. Az, hogy melyikük ütött vagy szúrt először, a vizsgálat szempontjából nem fontos a rendőrség számára, hiszen mindkét félnek felelnie kell azért, amit tett. Hozzátette, a nyomozati anyagot átadják az ügyészségnek.
Kerestük Ioni Gézát, a Romák Egyesületének Hargita megyei képviselőjét is, aki tőlünk értesült a történtekről. Ő sajnálatosnak tartja az esetet, ám megjegyezte, amikor utoljára, még tavaly a Kászonokban járt, nem tapasztalt problémákat a magyarok és romák között.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
2 hozzászólás