Csíkszereda számára fontos rendezési tervről van szó
Fotó: Pinti Attila
Csíkszereda számára igen fontos övezeti rendezési terv (PUZ) elkészítése van folyamatban, amelynek ismertetése érdekében szerdán lakossági fórumot is tartanak a Csíki Moziban. A számos műemlékvédelmet élvező épülettel rendelkező városközpont rendezéséről van szó, ennek hiánya az elmúlt időszakban beruházásokat is akadályozott.
2024. június 11., 08:012024. június 11., 08:01
Csíkszereda városközpontja, noha drasztikus rombolást szenvedett el nemcsak az 1916-os román betörés során, hanem a kommunizmus évtizedeinek vége felé is, még mindig rendelkezik olyan, műemléknek nyilvánított épületekkel, amelyek védelmet élveznek. A kiterjedt műemlékvédelmi övezetek ugyanakkor esetenként akadályozzák olyan beruházások kivitelezését, amelyekre szükség lenne. A városközponti övezet hiányzó rendezési terve (PUZ) csak még jobban nehezíti ezt a helyzetet.
A tervezett, de az említett okok miatt nagy nehézségekbe ütköző, vagy teljesen elmaradó beruházások egyike a Kossuth Lajos utca átalakítása, illetve teljes felújítása, amelyet a fenntartható mobilitási terv részeként szeretett volna kivitelezni a korábbi városvezetés. Mivel a központra vonatkozó PUZ hiányzott, az építési felügyelőség nem adta jóváhagyását az elképzeléshez, a beruházás elmaradt. A Jégpálya negyedi strand újjáépítésének terve többször elakadt, és módosításokra szorult amiatt, mert az a terület is része a műemlékvédelmi övezetnek, az illetékes bizottság pedig rendszeresen kifogásokat emelt, amíg sikerült egy nekik is tetsző változatot elfogadni. A Sapientia Egyetem melletti parkolóban szintén azért nem lehet parkolóházat, csak mélygarázst építeni, mert az is műemlékvédelmi övezet.
A megvalósíthatósági tanulmányon túl vannak, az egykori IPIC strand újjáépítéséhez azonban még elő kell teremteni több mint negyven millió lejt. Legkevesebb másfél éves munkával lehet számolni.
Ezért is volt szükség a városközponti övezetet rendező terv elkészítésére, amelyet a városvezetés több más hasonló dokumentációval együtt kezdeményezett 2021-ben. A központi övezet esetében először nem volt jelentkező a PUZ elkészítésére kiírt liciten, később aztán sikerült szerződést kötni egy gyulafehérvári céggel a feladat elvégzésére, egy olyan vállalkozásról van szó, amellyel több hasonló projektben együttműködik a város.
A rendezési terv most már eljutott abba a szakaszba, hogy június 12-én, szerdán 17 órától a Csíki Moziban lakossági fórumon ismertetik az érdeklődőkkel, addig még észrevételeket is lehet küldeni ezzel kapcsolatban az urban@szereda.ro elektronikus levélcímre. A városháza honlapján is megtalálható dokumentáció szerint
A rendezési terv az urbanisztikai szabályozások mellett olyan változtatásokat is javasol, mint a Jégpálya utca és a Brassói út kereszteződése és az Állomás tér átalakítása, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fül-orr-gége és pszichiátriai osztályai elköltöztetése, a zöldségpiac elköltöztetése, az úthálózat további korszerűsítése, oszlopokon lévő kábelek föld alá helyezése.
Korodi Attila polgármester kérdésünkre azt mondta, minden városban elengedhetetlen, hogy legyen a központi övezetnek rendezési terve, viszont Csíkszeredának soha nem volt. Hozzátette, ez nem azt jelenti, hogy az új általános rendezési tervben (PUG) nem fogják kezdeményezni ennek az övezetnek a leszűkítését, mert túl nagy a város számára. De mindaddig, amíg érvényben van egy általános rendezési terv, addig az ott meghatározott léptékben kell az övezeti rendezési tervet kidolgozni.
– magyarázta. Emlékeztetett, azzal, hogy tizenéve, amióta megvan a PUG, és a központi övezetnek nem volt rendezési terve, számos olyan probléma merült fel, amelyek miatt sem a város, sem a magánvállalkozók nem tudtak előrelépni.
Nemzetközi díjat nyert egyedülálló, saját tervezésű kültéri sütő és főző kerti bútorával Bene János. A Csíkszeredában élő, vasmegmunkálással, kovácsmesterséggel, műemlék-vasalatokkal foglalkozó mérnökkel beszélgettünk.
Az egészségügyi rendszert sújtja leginkább a jövő évi megszorító intézkedéseket részletező „salátarendelet” a közalkalmazotti bérek befagyasztása miatt.
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
A kormány elképzelései szerint jövő évtől 800 lej értékű üdülési utalványban részesülnek a közalkalmazottak, azzal a feltétellel, hogy ezt az összeget saját zsebből kipótolják további 800 lejjel.
A térségünkben egyre kiélezettebbé váló juhászkutya-problémára próbáltak megoldást keresni az állattartó gazdák, a juhászkutya-tulajdonosok és a természetjáró turisták képviselői, akik szombaton Szentegyházán ültek egy asztal köré.
Koronkára hívták ki szombaton délután a Maros megyei tűzoltókat, ahol egy lakóház gyulladt ki.
A kormánypalotában ülésezett szombaton az Országos Érdekegyeztető Tanács. A román sajtóban máris kiszivárgott a költségcsökkentést tartalmazó rendelettervezet.
Az utazási kedvezményeik visszavágása miatt aggódnak a romániai egyetemisták, akik egy közleményben fejezik ki nemtetszésüket a kormány kilátásba helyezett megszorító intézkedései miatt.
Noha egy légitársaság távozik a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről januárban, az utasokat nem hagyják cserben: a Fly Lili helyét vélhetően a Ryanair veszi át, ugyanakkor a Wizz Air célállomásait is növelik.
A hegy nem divatbemutató-kifutó, a jég nem bocsát meg – figyelmeztetnek a hegyimentők, arra kérve a sípályákra, gyalogtúrákra indulókat, hogy csakis előzetes tájékozódás után és megfelelő felszereléssel induljanak útnak.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://szekelyhon.ro/template/szekelyhon_new/images/dropdown.svg)