A magyar történelem egyik legtragikusabb időszakáról Trianon előzménye és átka címmel tartott érdekfeszítő előadást péntek délután a csíkszeredai városháza tanácstermében a neves magyarországi történész Raffay Ernő, aki a 90-es évek elején az Antall-kormány Honvédelmi Minisztériumában államtitkár is volt. A számos érdeklődőt vonzó históriai beszámolójában, a meghívott felvázolta a trianoni diktátumhoz vezető külső és belső körülményeket, valamint annak máig ható következményeit.
2010. május 02., 14:262010. május 02., 14:26
2010. május 02., 15:572010. május 02., 15:57
Az RMDSZ Csíkszereda Városi Szervezete és Csíkszereda Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala támogatásával, Veress Dávid szervezésében, a szokásokhoz hűen a városháza gyűléstermében került sor – mára a város dicsérendő hagyományává avanzsálódott – A honfoglalás előttől az Európai Unió utánig nevezetű előadássorozat 55. felvonására, melynek meghívottja Raffay Ernő, a trianoni események kiemelkedő tudósa, kutatója, a Trianon Kutató Intézet egyik megalapítója volt.
Raffay a trianoni diktátum aláírásának 90. évfordulója küszöbén a csíkszeredai hallgatóságnak bemutatta, melyek voltak azok a történések, amik a magyar királyság példátlan feldarabolásához vezettek. Külső okokként a nagyhatalmakat, az Európában kialakult két hatalmas katonai tömböt, az akkori Magyarország körüli két országot (a román és a szerb királyságot), a magyar nép körül élő három kis népet (csehek, szerbek, románok) említette, akik szemet vetettek a magyar királyság területeire. Magyarország célkeresztbe kerül.
A belső okok is meghatározóak voltak Magyarország tönkretételében. Raffay három okot emelt ki: a parlamenti obstrukciót (Obstrukciónak nevezzük azt a tevékenységet, amikor egy szervezet döntési folyamatát jogszerű, de nagyon hosszú ideig tartó „áltevékenységgel” hátráltatják. A szó maga „akadályozást” jelent.), a szabadkőművességet és azt, hogy Magyarországon nem volt elég magyar, igaz a magyar lakosság aránya az 1910-es népszámláláskor már elérte az 54 százalékot, de ez mégis kevésnek bizonyult.
Raffay Ernő többek között beszélt a Horthy-korszak sikeres etnikai megalapozottságú területi revízióiról, melyek, mint kijelentette, teljesen jogosak voltak, hisz a túlnyomó többségben magyarok által lakott területek Magyarországé kell legyenek. A történész szólt az elmúlt időszak történelmi lehetőségeiről. Felvázolta, hogy fél tucat olyan alkalom volt, amikor orvosolni lehetett volna a trianoni tragédiát, de a magyarországi kormányok vagy nem ismerték fel az adott alkalmakat, vagy nem volt bátorságuk, lelkierejük.
Az előadás végén Raffay hangsúlyozta: az aki azt mondja, hogy a határkérdést felejtsük el, az hazudik, a történelem mindig hoz lehetőségeket, de ezek kihasználásához szükség van Budapesten egy magyar érdekeket képviselő kormányra és egy erős magyar hadseregre. Legvégül pedig – fogalmazott az előadó – úgy lehet a legtöbbet tenni Trianon ellen, ha magyar gyermekekkel szüljük tele a Kárpát-medencét.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.