Bűncselekménynek minősítik a történteket a Hargita megyei elöljárók
Fotó: Pinti Attila
Szombaton azért nem lépett fel a csendőrség az úzvölgyi haditemetőben illetéktelenül fakereszteket állító román nacionalistákkal szemben, mert politikusok erre utasították őket – állította az események kapcsán tartott sajtótájékoztatón Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke. A megye prefektusa szerint előre tudták, hogy a rendfenntartók nem akadályozzák meg a temetőgyalázást.
2023. július 10., 19:062023. július 10., 19:06
Bűncselekmény történt, a törvénysértést pedig tétlenül nézték a hatóságok – ez történt röviden az úzvölgyi katonatemetőben az elmúlt szombaton Borboly Csaba szerint. Hargita Megye Tanácsának elnöke hétfőn sajtótájékoztatón is összefoglalta az eseményeket, és kifejtette véleményét a Nemzet Útja által szervezett és szimpatizánsai segítségével végrehajtott keresztállításról. Úgy fogalmazott,
a sírkert építőteleppé vált. Hozzátette, nem lehet politikai kérdés a rendfenntartók beavatkozása,
Ezért a hatóságoktól azt kérik, hogy állítsák helyre a temető korábbi állapotát, és vonják felelősségre az elkövetőket.
Kérdésünkre azt is elmondta, a történtek miatt büntetőfeljelentést tesznek, és mivel arra is rákérdeztünk, hogy ismeretlen vagy ismert elkövetők ellen teszik-e ezt, elmondta,
Ehhez kapcsolódóan említette meg, hogy Csíkszentmárton Polgármesteri Hivatala is pénzbírságok kiosztására készül a történtek és a temető szabályzatának megsértése miatt.
Hajdu Gábor RMDSZ-es parlamenti képviselő, Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke és Birtalan Sándor, Csíkszentmárton polgármestere
Fotó: Pinti Attila
Birtalan Sándor, Csíkszentmárton polgármestere azt mondta, a betonkeresztek eltávolítása után üdvözölte a dormánfalvi polgármester lépését, amellyel eleget tett a kötelezettségének, és úgy látta, törvénytisztelő országban élünk. Utána viszont
szerinte ennek nem szabadott volna megtörténnie.
Hajdu Gábor RMDSZ-es parlamenti képviselő, aki szintén jelen volt, úgy értékelt, brutális beavatkozás történt a hadisírok között, ez pedig nemcsak a magyar közösség, de a jogrend elleni akció is volt. Hangsúlyozta, egy ilyen törvénytelenséget nemcsak szemmel kellett volna tartaniuk a rendfenntartóknak, hanem meg kellett volna akadályozniuk.
Ismét az úzvölgyi haditemetőre irányul a figyelem, miután románok egy csoportja arra készül szombaton délután, hogy fakereszteket rakjon az eltávolított betonkeresztek helyére. A Székelyhon a helyszínről tudósít.
Az előzmények közé sorolható, a temető helyzetét rendezni kívánó tárgyalásokról, amelyek a Hargita és Bákó megyei tanácsok, prefektusi hivatalok, valamint Csíkszentmárton és Dormánfalva vezetői között zajlottak, és amelyekről utólag értesült a nyilvánosság, többször is szó esett a sajtótájékoztatón.
Borboly főként a betonkeresztek eltávolítása utáni napot, június 30-át emlegette mint új kezdetet, egy megállapodás lehetőségét egy mindenki által elfogadott megoldás érdekében. Ez szerinte minden ott nyugvó katona nemzete számára biztosítaná a kegyeleti jogot a sírkertben.
A román sajtó kérdésére, hogy ez minden nemzet számára külön parcella kialakítását jelenti-e, azt mondta,
erre nemzetközi szerződések vonatkoznak. Szintén a román sajtó kérdésére tért ki arra is, hogy további tárgyalásokat szorgalmaznak a román és magyarországi illetékesek között ahhoz, hogy a katonatemetőről megállapodás szülessen – másképp szerinte ott nem lesz béke.
Fakeresztekkel érkeztek román szélsőséges csoportok szombaton az úzvölgyi haditemetőhöz, hogy a június végén elbontott betonkereszteket és emlékművet valamilyen módon pótolják. Nos, ezt a módot ítélhetjük meg, ha végignézzük az eseményen készült fotókat.
Borboly arra nem adott egyértelmű választ, hogy a június 30-i állapotokat kinek kellene helyreállítania a sírkertben, és kinek kellene eltávolítania a most elhelyezett fakereszteket, csak megismételte, hogy ezt, illetve a törvény alkalmazását várják el.
Arra is rákérdeztek az újságírók, hogy mi a véleménye a Nemzet Útja szervezet vezetőjének kijelentéséről, miszerint ha büntetőeljárást kezdeményeznek a keresztállítás ellen, akkor a román nacionalisták is megteszik ugyanezt a korábban a csíkszentmártoniak által állított keresztek miatt. Az elnök erre annyit mondott, mivel
A rendfenntartók tétlensége kapcsán feltett kérdésünkre, miszerint egy nappal korábban kaptak-e olyan ígéretet a hatóságoktól, hogy megakadályozzák a keresztállítást, Borboly kitérő választ adott, kijelentve, ők ezt kérték.
Aki követte a szombati úzvölgyi eseményeket, nyilván van véleménye a román parcella „feltámasztásáról”. De kivel egyezik az álláspontunk, ki gondolja másként, hányan vannak így és úgy? Szavazzunk.
Azt viszont Hargita megye prefektusától, Petres Sándortól tudtuk meg, hogy
Őt is a történtek kapcsán kerestük, hogy megkérdezzük, mit tehet ilyen helyzetben a megye kormánymegbízottja, és ő mit vállalt fel.
Mint elmondta, noha hivatala nem volt érintett a korábban lefolytatott perekben, ennek ellenére kezdeményezte és részt vett a jogerős ítélet végrehajtásáról folytatott megbeszéléseken, június 30-án is ott volt, amikor már a betonkereszteket eltüntették, és a sírkert jövőbeli helyzetéről tanácskoztak. Hozzátette, több megbeszélésen téma volt a július 8-ra meghirdetett keresztállítás, és egyetértésben jutottak arra a következtetésre, hogy
„A csendőrséggel és belügyminisztériummal folytatott beszélgetések során kiderült, hogy a rendvédelmi szervek tevékenysége a tettlegesség, konfrontáció megakadályozására fog korlátozódni. A prefektus nem adhat utasításokat a csendőrségnek, koordinációs szerepe is csak a katasztrófavédelmi vagy sürgősségi helyzetekre korlátozódik” – hangsúlyozta Petres.
Fontosnak tartotta azt is megemlíteni, hogy a jelenleg első fokon zajló, a település- és megyehatár helyzetét tisztázni hivatott közigazgatási per lejártáig az érvényben lévő jogi és kataszteri szabályok szerint a temető és környéke Bákó megye közigazgatási területéhez tartozik, ezért Hargita megye prefektusának nincs hatásköre ott eljárni.
Több, mint 40 rendőr vett részt a Maros megyei Csatófalván tartott átfogó ellenőrzési akcióban, amelybe közrendvédelmi, közlekedési, bűnügyi és gazdasági nyomozói kapcsolódtak be.
Gyalogost gázolt el egy személyautó pénteken este Csíkszereda központjában, a Kossuth Lajos utcában, a Szabadság téri gyalogátkelőn.
Olyan transzformátorállomás létesült Gyergyóremetén, amilyenhez hasonlót legutóbb évtizedekkel ezelőtt építettek a Hargita megyében. A községben létrejött ipari park üzemeinek ellátása mellett a gyergyói települések áramellátási gondjait is megoldja.
Európában, de az egész világban is a hosszú távú stabilitásnak, a demokrácia kiteljesítésének és a jogállamiságnak is kérdése, hogyan kezelik a kisebbségek problémáit, figyelemmel a bevándorló közösségek mozgására is – jelentette ki Szili Katalin.
Az oktatási minisztérium pénteken közölte, eleget fog tenni az alkotmánybíróság határozatának, amely szerint alkotmányellenes az a törvény, amely csak az állami iskolák tanulóinak biztosít teljesítményösztöndíjat.
A Székelyföldi Kolbászparádé 19. kiadását tartják szombaton 10 órától. A gasztronómiai eseménynek immáron második alkalommal ad otthont a zabolai Mikes-birtok.
Több, mint negyven köbméter lopott fát foglaltak le a Maros megyei Szászszentivánon egy összehangolt hatósági akció során.
Az inka birodalomban különleges tiszteletben részesítették őket, gyapjukból királyi öltözéket készítettek, számos vallási szertartásban részt vettek, most pedig páran beköltöztek a marosvásárhelyi állatkertbe. Alpakák érkeztek és már látogathatók.
Harmincnapos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút a bukaresti törvényszék csütörtökön, mivel a DIICOT ügyészei azzal gyanúsítják, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.
Marosvásárhelynek égető szüksége van körgyűrűre és elkerülőútra, hiszen napról napra fullasztóbb a levegő a gépkocsiforgalom miatt (is). Tervek vannak, munkagépek sehol. Feltérképeztük, hogy milyen elképzelések vannak, mutatjuk, hogy mi valósult meg.
6 hozzászólás