Fotó: Hargita Megye Tanácsa
Erkölcsi kártérítést követelnek az oktatási minisztériumtól 17 Hargita megyei diák nevében, akik nem tudtak átmenő jegyet elérni az érettségi román nyelv és irodalom vizsgáján. Ügyüket Szikszai Tamás csíkszeredai ügyvéd vállalta fel, de a kezdeményezést a Hargita megyei önkormányzat is támogatja.
2024. október 16., 17:482024. október 16., 17:48
2024. október 16., 17:512024. október 16., 17:51
Hargita megyében idén 62 százalékos volt az átmenési arány az érettségin, az országos érték 78,2 százalék. A Hargita megyei diákok 33 százaléka a román nyelv és irodalom vizsgán nem ért el az átmenő jegyet.
– hívta fel a figyelmet Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a szerdai sajtótájékoztatóján. Azt szeretnék elérni – folytatta –, hogy a gyermekek jogai ne sérüljenek, kapjanak esélyt arra, hogy felzárkózzanak az országos átlaghoz, emellett pedig változást szeretnének tanügyminisztériumi szinten a román nyelv oktatásában a magyar anyanyelvű tanulók esetében. Beszámolt ugyanakkor arról is, hogy
Erre alapozva újabb perre, perekre készülnek, és megkeresték a Hargita Megyei Ügyvédi Kamarát, hogy találjanak olyan ügyvédet, aki felvállalná az ügyet. Végül Szikszai Tamás csíkszeredai ügyvéd vállalta el a feladatot.
Fotó: Tuchiluș Alex
– fejtette ki Szikszai Tamás. Hozzátette, mivel már van egy legfelsőbb bírósági döntés, ami egyértelműen megállapította a diszkrimináció tényét, ezért a felelősségre vonás premisszája és jogi elemeinek nagy része már meg van alapozva.
– fogalmazott. Éppen ezért erkölcsi kártérítést kérnek az oktatási minisztériumtól az önkéntesen jelentkező diákok nevében. Mint megtudtuk, eddig 17 érintett diák jelentkezett, hogy pert indítana, ügyüket Szikszai Tamás képviseli, és részt vesz a perben a megyei önkormányzat is. Borboly Csaba elmondta azt is, hogy olyan diákok jelentkeztek, akiknek más tantárgyakból nagyobb jegyeik voltak, csak a román vizsgájuk nem sikerült. Kiemelte azt is, hogy
Mindazok, akik érintettként részt vennének a perben, forduljanak Szikszai Tamáshoz – mondta.
Fotó: Tuchiluș Alex
Demeter Levente Hargita megyei főtanfelügyelő szintén részt vett a sajtótájékoztatón, ismertetve mindazokat a programokat, amelyek mind azt a cél szolgálták, hogy megkönnyítsék román nyelv oktatását a magyar ajkú diákok számára. Mint magyarázta,
Éppen ezért diákcsere-programokat szerveztek, magyar diákokat román környezetbe vittek, olyan versenyeket szerveztek, ahol román és magyar diákok közösen vehettek részt, illetve a tanárokat is képezték. A magyar anyanyelvű nyolcadikosok már három éve differenciált tételsort kapnak a képességvizsgán, a tizenkettedikesek a jövő évi érettségin fognak először ilyen differenciált tételsort alapján vizsgázni.
2024-ben 2188 diák érettségizett Hargita megyében, közülük több mint háromszázan nem idén fejezték be az iskolai tanulmányaikat.
A vizsgázók 33 százaléka ötösnél kisebb jegyet ért el román nyelv és irodalomból, 20 százalékuk pedig 5-6 közötti értékelést kapott, ami elegendő ugyan a tantárgyvizsga teljesítéséhez, de ahhoz, hogy összességében sikeres legyen a vizsgázó érettségije, a többi vizsgatantárgyból olyan jegyet kell elérjen, hogy összejöjjön legalább egy 6-os érettségi átlag számára.
Idén egyébként az érettségizők 15 százaléka nyolcas felett teljesített, de a maximális pontszámot senkinek sem sikerült elérnie – áll a megyei önkormányzat által rendelkezésünkre bocsátott elemzésben.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
2 hozzászólás