Borboly Csaba megyeitanács-elnök szerint „túlzásokat, felfújt és fiktív elképzeléseket tartalmazó” fejlesztési projekteket nyújtott be Gyergyószentmiklós, Balánbánya és Farkaslaka polgármesteri hivatala Hargita Megye Tanácsához a településeknek visszaosztott pénzekre meghirdetett pályázati kiírásra.
2012. január 10., 19:542012. január 10., 19:54
2012. április 25., 14:552012. április 25., 14:55
A megyei tanács nem támogat „álomprojekteket”
„Értékelhetetlen pályázatok érkeztek Gyergyószentmiklós, Balánbánya és Farkaslaka polgármesteri hivatalától. Olyan túlzásokat, mondhatni, csak túlzásokat tartalmaznak ezek a projektek, hogy már első ránézésre látszik, hogy felfújt és fiktív elképzelések. Olyan településekről van szó, ahol elférne a támogatás, és szeretnénk is támogatni, de sajnos, a polgármesterek lehetetlenné teszik ezt. Mindenképp esélyt szeretnénk adni ezeknek a településeknek, ezért levélben fordultam az illetékes településvezetőkhöz, és kiegészítő dokumentációt kértem, amellyel bizonyítani tudják kérésük megalapozottságát” – ismertette Borboly Csaba meglátásait hétfőn a megyei tanács sajtószolgálata.
„Nem álomprojekteket, hanem megkezdett munkálatokat vagy már elkészült dokumentációkkal, tervekkel rendelkező projekteket áll módunkban támogatni” – nyilatkozta az ügy kapcsán Borboly Csaba, aki hozzáfűzte, „sajnálom, hogy a három komolytalan polgármester lehetetlenné teszi, hogy pénzt adjon a megyei tanács az általuk vezetett településeknek.”
A tanácselnök hétfőn a három polgármesteri hivatalhoz gépkocsit küldött, amellyel a polgármesterek elküldhették a benyújtott projektjeik műszaki dokumentációjának másolatát, így támasztva alá kérésüket. Borboly Csaba pozitív példákat is felsorolt a benyújtott projektek közül, így szerinte például Bögöz, Székelyderzs és Szentábrahám polgármesteri hivatalától tökéletes pályázatok érkeztek.
Nagy Zoltán asztalra tette az összes dokumentációt
Mezei János, Gyergyószentmiklós polgármestere távollétében Nagy Zoltán alpolgármester reagált a megyei tanács közleményére. Az alpolgármester szerint a közlemény minden egyes mondata cáfolható, Borboly Csaba nem mond igazat. „Szó sincs arról, hogy fiktív elképzelések és túlzások lennének azok a projektjeink, amelyekhez támogatást kértünk – sőt, több esetben olyan beruházásokról van szó, amelyben a megyei tanács is partnerként szerepel, vagy olyanok is vannak, amelyekhez már adott is pénzt a megye” – jelentette ki Nagy Zoltán.
Az alpolgármester elmondta, tavaly ősszel a megyei tanács pályázatot írt ki, amelyben fel kellett tüntetni azokat a beruházásokat, amelyekhez támogatást kérnek a települések, és az igényelt összeget is. Gyergyószentmiklós 14 beruházáshoz kért támogatást.
„A kérésünkhöz hétfőig semmiféle hozzászólás, megjegyzés nem érkezett. Ha pályázatunkban tényleg hibák lettek volna, és a megye tényleg segíteni akart volna, akkor értesítenie kellett volna minket, hogy kijavíthassuk az esetleges hibákat, pótoljuk, ha van hiányosság. Ilyen azonban egyáltalán nem történt. Hétfőn délelőttre hívtak be a megyeházára, hogy tisztázni lehessen néhány kérdést a pályázatainkkal kapcsolatosan. Bardocz Ferencz igazgató képviselte a várost, és egyenként átnézték a projektjeinket, apróbb hibákat találtak csupán, amelyeket keddre ki is javítottunk. Hétfőn egyébként minden projekthez kérték a terveket, építkezési engedélyeket, egyéb dokumentációkat – ezeket a pályázati kiírásban nem kérték mellékelni. A megyei tanácsnak természetesen joga van megnézni, hogy mire adja a pénzét, ezért be is vittük, a megyei tanács szakemberei át is nézték, senki nem mondta, hogy nem lennének megfelelőek – éppen ezért megdöbbentő az, ami a közleményben olvasható” – mondta az alpolgármester.
Nem álomprojektek, folyamatban lévő beruházások
Az sem igaz, hogy fiktív beruházásokhoz, „álomprojektekhez” kértünk pénzt – jelenti ki Nagy Zoltán. „Mindegyik terv, amelyhez segítséget kértünk, már folyamatban lévő beruházás. Legtöbb esetben a kivitelezés zajlik, de máshol is kész vannak a dokumentációk, tervek, már csak a pénz hiányzik a munkálatokhoz.” Nagy Zoltán felsorolta: pénzt kért a város a Csodavilág napközi épületének megvásárlásához, az Orosz Kálmán iskola (Pitypang napközi) épületének felújításához, a Forradalom negyedi szabadidős park, játszótér kialakításához (az egykori Csanód vállalat udvarán), a gyilkostói csatornázási munkálatokhoz, a városi járdák rendbetételéhez, az egykori moziépület homlokzatának felújításához, a régi kórház felújításához, átalakításához, a Szent István tér új arculatának kialakításához, utcai bútorzat (padok, kerítések stb.) beszerzéséhez, a Városi Könyvtár fűtésrendszerének befejezéséhez, a főtéri park átalakításához, az úthálózat javítási, aszfaltozási munkálataihoz, a városi víz- és csatornahálózat felújításához, illetve bővítéséhez, és a labdarúgópálya öltözőinek felújításához.
„A felsoroltak közül csak a főtér, a szabadidőspark-építés és a kórházépület felújítása olyan projekt, aminek még nem kezdtek neki, de minden szükséges dokumentáció elkészült hozzájuk, az építkezési engedélyek beszerzése is folyamatban van. Ezekben az esetekben persze, hiányoznak a kivitelezési szerződések, de ezeket meg sem lehet kötni, amíg nincs hozzá pénz” – mondta el az alpolgármester. A többi esetben már zajlik a kivitelezés.
„A megyei tanács elnöke olyan projekteket nevez fiktívnek, amelyekhez már korábban pénzt adott, vagy amiben ő is partner. Az Orosz Kálmán iskola épületének felújításához, a könyvtár fűtésrendszerének kialakításához, a focipálya öltözőinek modernizálásához tavaly is kapott pénzt a város a megyétől. A gyilkostói és a városi víz- és csatornázási projektben pedig partnerként szerepel a megyei tanács” – mutatott rá Nagy Zoltán.
Nem szakmai tévedés – politika
Az alpolgármester elmondta: amikor benyújtották pályázataikat, már tudták, hogy természetesen nem minden projektjük részesül majd támogatásban. „Azért tettünk le 14 pályázatot, hogy a megyei tanács legyen, miből válogasson, és azokat, amelyeket szimpatikusabbnak találja, támogathassa. A pályázati kiírásban 500.000 lejben határozták meg egy-egy projekt esetében a maximális kérhető támogatást. Ahol ennél nagyobb a projekt összértéke, ott természetesen 500.000 lejt kértünk, remélve, hogy ha kevesebbet is, de kapunk majd” – magyarázta Nagy Zoltán. Az alpolgármester szerint nem véletlen, hogy éppen Gyergyószentmiklós, Farkaslaka és Balánbánya pályázatait értékelték negatívan a megyei tanácsnál: az első két településnél MPP-s, a harmadiknál független a polgármester.
Öt projektről lemondott a farkaslaki polgármesteri hivatal
Albert Mátyás, Farkaslaka polgármestere állítja: megalapozott, szükséges és nem álomprojektekről van szó. „Tudjuk, hogy a pénzzel ésszerűen kell bánni, hisz már évek óta az a bevett szokás, hogy a megpályázott összegnek csupán töredékét kapjuk meg végül” – magyarázta Albert Mátyás. Farkaslaka község polgármesterétől megtudtuk, az udvarhelyszéki település két típusú támogatást kért Hargita Megye Tanácsától: a pályázott összeg egy része elődokumentációk készítésére, a másik része a tavaly elkezdett, de pénzhiány miatt félbehagyott munkálatok befejezésére kellene.
Iskolák és a Tamási Áron Alkotóház felújítására kért pénzt a farkaslaki polgármester
„Megalapozott projektekről van szó, mint például a farkaslaki főút koptatórétegének lefektetése, a villamossági hálózat bővítése. Továbbá bővítésre, felújításra, ajtó-, ablakcserére szorul a község két kultúrotthona is. A farkaslaki Tamási Áron Általános Iskola és a székelyszentléleki Dr. P. Benedek Fidél Általános Iskola felújítása is pénzhiány miatt maradt abba, de külső és belső tatarozásra lenne szüksége a Tamási Áron Alkotóháznak is: utóbbi felújításának is nekikezdtünk 2011-ben, a külső és belső munkálatokat kellene befejezni, hogy az épületet visszaállítsuk régi formájába. Ehhez hasonlóan a sportbázis építési munkálatai is pénzhiány miatt álltak le, erre is kértük a különbözetet a megyei tanácstól” – fejtette ki Albert Mátyás. A farkaslaki és székelypálfalvi vízhálózat kibővítésének, valamint a malomfalvi és székelyszentléleki tűzoltószínek műszaki dokumentációja is szerepel a pályázati anyagban, de az elöljáró elmondása szerint a malomfalvi parcellázásra és a területfelmérések elvégzésére is támogatás kellene.
Borboly Csaba érdeklődésünkre ezzel kapcsolatosan elmondta, a farkaslaki polgármester 500 000 lejt kért a kecseti híd felújítására, holott ez a munkálat – a helyi lakosok, vállalkozók összefogásával és az Országos Vízügyi Hatóság segítségével – már elkészült, és mindössze 1500 lej hátralék van még a kivitelezővel szemben. Az említett és még négy másik projektről – az összesen benyújtott húszból – végül január 10-én lemondott a farkaslaki polgármesteri hivatal.
A Tarisznyás Márton Múzeum tudományos ismeretterjesztő előadássorozata, a Tarisznyás-estek következő alkalmán, csütörtökön Gál Levente muzeológus tart előadást „Fényképészek, fotográfiák, történetek – Egy fotótörténeti kutatás kezdetei” címmel.
A Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárban május 22-én, csütörtökön 18 órától Garda Dezső történész-politológus „Romániának az Európai Unióba való felvételének a megszavazása és Székelyföld területi autonómiája” címmel tart előadást.
Habár tavaly októberben ünnepélyes keretek között átadták ugyan a gyergyóremetei tanuszodát, a medencében azóta sem csobbant senki. Hosszas várakozás és hiányosságok kijavítása után most végre elérhető közelségbe került a nyitás időpontja.
A hatóságok ideiglenes forgalomkorlátozást vezetnek be május 21-én, szerdán Maroshévízen a Belvedere szálló környékén.
Bekeményített Gyergyóújfalu önkormányzata, nem akarnak lehetőséget adni arra, hogy a mezőkön, utak mentén jelenjenek meg szeméthalmok. Drónnal figyelik azokat a területeket, ahol korábban rendszeresen szemét jelent meg.
Folytatják a folyóba zuhant férfi felkutatását Maroshévízen. A helyi hivatásos és önkéntes tűzoltóság közös erővel keresi az eltűntet, ahogy az időjárás engedi drónt is bevetnek – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
szóljon hozzá!