Hatalmas átalakuláson ment át az utóbbi években a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szülészeti és nőgyógyászati osztálya, a hozzá kapcsolódó újszülöttosztályon pedig ugyancsak jelentős korszerűsítéseket végeztek. A kórházban évente több mint ezer szülést vezetnek le, és ennél is több újszülöttet látnak el.
2020. február 23., 11:452020. február 23., 11:45
2020. február 23., 15:102020. február 23., 15:10
Az osztályok orvosai, balról jobbra: Teleky Levente, Fogarasi Éva, Kraft Hunor-Norbert, Felházi Réka, Hompoth György, Voicu Camelia-Mirela, Holló Tünde-Mária, Füstös Annamária, Portik Botond, valamint Cseh Zsuzsanna
Fotó: Gábos Albin
Hatalmas átalakuláson ment át az utóbbi években a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szülészeti és nőgyógyászati osztálya, a hozzá kapcsolódó újszülöttosztályon pedig ugyancsak jelentős korszerűsítéseket végeztek. A kórházban évente több mint ezer szülést vezetnek le, és ennél is több újszülöttet látnak el.
2020. február 23., 11:452020. február 23., 11:45
2020. február 23., 15:102020. február 23., 15:10
Fotó: Gábos Albin
Holló Tünde Mária, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szülészeti és nőgyógyászati osztályának vezetője számolt be az utóbbi évek fejlesztéseiről. Mint a főorvos mesélte, harminc éve dolgozik a kórházban, és munkája kezdetén a szülőszobák még a kórház sebészeti osztályának műtőblokkjában voltak. Mára már egy teljesen átalakult rendszerben működő osztályt vezet.
Tőle tudjuk, hogy jelenleg a szülészeti részlegen 40, a nőgyógyászatin pedig 20 ággyal működnek. Az osztályon hét szakorvos dolgozik, így egy ügyeleti vonalat le tudnak fedni, ugyanakkor szükség esetén a műtéti beavatkozásokhoz be tudják hívni az éppen nem ügyeletező kollégáikat is. Egyébként tavaly 1290 szülést jegyeztek a kórházban, amelyekből 453 esetben császármetszést végeztek.
– tudtuk meg. Ugyanakkor sok a terhességmegszakítás is. Az osztályon tavaly 2305 pácienst láttak el, egynapos ellátásban 711 beteget kezeltek, és több mint ezer nőgyógyászati műtétet végeztek.
Inkubátor
Fotó: Gábos Albin
A sebészeti osztály műtőblokkjából évekkel ezelőtt az első emeleten lévő szülészetre költöztették a műtőjüket. Sokáig ez az egy műtő működött, két éve azonban lehetőség nyílt arra, hogy újabb műtőt rendezzenek be az osztályon. A két műtőbe pedig új műtőasztalokat, új lámpákat, altatógépeket, laparoszkópot, sterilizáló tárolódobozokat és egyéb műszereket kaptak nemrég. Holló Tünde hozzáfűzte,
Nemcsak az orvosok, hanem a két osztály asszisztensei is gyakran vesznek részt továbbképzéseken. Az osztály két szülőszobával is rendelkezik, ahova új szülőasztalokat, az újszülöttek ellátásához szükséges melegített asztalokat – ezeken biztonságban elvégezhető minden szükséges újraélesztési beavatkozás –, a biztonságos lélegeztetéshez szükséges berendezéseket, valamint modern, az újszülöttek szívműködését monitorozó pulsoximétereket, illetve egy új ultrahangkészüléket helyeztek el. „Sikerült nemrég berendezni egy intenzív megfigyelő kórtermet is, új ágyakkal, ide császármetszés után kerülnek az anyukák” – tette hozzá a főorvos.
Fotó: Gábos Albin
Ugyancsak újdonság, hogy kialakítottak egy helyiséget, ahol a családtagok civilizált körülmények között látogathatják meg az anyukákat. A friss anyák és babák nyugalma és védelme érdekében a gyermekágyas osztályra nem mehetnek be látogatók. Nemrég újrafestették, színesítették a kórtermeket is, hogy hangulatosabb, anya- és bababarát legyen az osztály.
utóbbi keretében a baba előbb bőr-bőr kontaktusban pihenhet meg az anyuka mellkasán, majd az első két órát is együtt töltik a szülőszobán. A bőr-bőr kontaktusra a császármetszések során is van lehetőség. Ugyanakkor figyelmet fordítanak arra, hogy a kismamákat segítsék, tanácsokkal lássák el a szoptatást illetően. Az osztályon dolgozik okleveles szoptatási tanácsadó is.
A szülészeti-nőgyógyászati járóbeteg-rendelő a kórház földszintjén működik, ide online is lehet időpontot foglalni az intézmény honlapján, a korhaz.ro oldalon. Tavaly a járóbeteg-rendelőben 2002 pácienst vizsgáltak meg. A rendelő is átesett fejlesztésen, az utóbbi időben egy új, korszerű ultrahangkészülékkel bővítették. A főorvos ugyanakkor fontosnak tartotta megjegyezni, hogy itt méhnyakrákszűrést is végeznek, az ebben való részvételhez nem szükséges más, csak egy küldőpapír a háziorvostól. Arra is kitért, hogy a szűrés erősen javallott, főként a negyven év fölötti nőknek.
Csecsemők ultrahang-vizsgálata
Fotó: Gábos Albin
Az osztályvezető több jövőbeli tervüket is megosztotta. Mint részletezte, jelenleg folyamatban van egy második ügyeleti vonal létrehozása is, hogy bármikor elérhető legyen még egy szakorvos, ha szükség van rá. Folyamatban van a kórház családtervezési rendelőjének bővítése is, a poliklinika épületében ennek keretében nőgyógyász és klinikai pszichológus is fog rendelni. Hosszú távon szeretnének létrehozni egy nőgyógyászati onkológiai eseteket ellátó egységet, valamint egy meddőségi részleget is, de ehhez teljes szervezeti és szerkezeti átalakításra lesz szükség.
Az osztályon egyébként minden típusú nőgyógyászati műtétet elvégeznek (például onkológiai műtétek, méhnyakrák-műtétek, méheltávolítás, méhsüllyedés kezelése), csak ritka esetekben küldik tovább a pácienseket nagyobb kórházakba. Hompoth György szülész-nőgyógyász főorvos elmondta, az orvosoknak együtt kell fejlődniük a korszerű gépekkel, az osztályon nagyon sok újítás volt, és a mostani műszereket össze sem lehet hasonlítani azokkal, amelyeket öt-hat éve használtak.
– magyarázta. A kórházban egyébként több, országos szinten is ritka beavatkozást végeztek, két éve premiernek számított a méh-endometriózis laparoszkópos kezelése, amely az érintett bélszakasz eltávolítását jelentette. A betegség által érintett húgyhólyag vagy hüvelyrészek eltávolítását és az ilyen jellegű operációkat azóta is végzik. Szintén premiernek számított nyolc évvel ezelőtt a laparoszkópos méheltávolítás, amely ma már a rutinműtétek közé tartozik, és évente 30–40 ilyen beavatkozást végeznek el.
Fotó: Gábos Albin
Füstös Annamária újszülöttgyógyász-szakorvos, az újszülött osztály vezetője mutatta be osztályukat, amely szorosan együttműködik a szülészettel. Összesen 36 ágyuk van, amelyekből hetet koraszülött csecsemőknek tartanak fenn. Ezenkívül van három intenzív terápiás ágyuk a beteg vagy nagyon pici babák ellátására.
Füstös Annamária három éve tevékenykedik a kórházban, korábban évekig nem volt az intézménynek újszülöttgyógyász-szakorvosa. Mint mondta, szükség volna további szakemberekre, hogy tudják teljesen lefedni az ügyeleti vonalat, jelenleg a gyermekgyógyász szakorvosok segítenek ebben. Ezen az osztályon is jelentős fejlesztések történtek az utóbbi időben: amellett hogy kifestették, színesítették a hozzájuk tartozó helyiségeket, új babaágyneművel, ruhákkal, bútorzattal, a babák biztonságos és szakszerű ellátásához szükséges modern felszerelésekkel gazdagodtak. Új inkubátor, korszerű ultrahangkészülék van, amellyel szükség esetén a kisbabák agyát, hasi szerveit vagy veséit tudják pontosabban megvizsgálni. Továbbá sikerült beszerezni egy korszerű, nem invazív légzéstámogató készüléket (CPAP), amely a kis koraszülöttek ellátásában elengedhetetlen.
Fotó: Gábos Albin
„Minden több mint 32. gesztációs hétre született és 1500 gramm feletti súllyal született gyermeket el tudunk látni” – magyarázta a szakorvos. Újdonság továbbá, hogy osztályuk munkáját egy éve már egy szociális asszisztens is segíti, aki például rendezi azoknak a babáknak az anyakönyvi kivonatát, akiknek az édesanyja nem rendelkezik iratokkal, illetve az elhagyott újszülöttek nevelőszülőknél való elhelyezéséről is gondoskodik, együttműködve a gyermekvédelmi hatóságokkal. Ugyancsak nemrég óta tevékenykedik náluk egy klinikai pszichológus is.
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Ultrahang-készülék
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Intenzív terápiás kórterem
Fotó: Gábos Albin
Hompoth György szülész-nőgyógyász
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Füstös Annamária, valamint Holló Tünde szakorvosok, osztályvezetők
Fotó: Gábos Albin
Holló Tünde szülészeti-nőgyógyászati osztály főorvosa
Fotó: Gábos Albin
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
Több fesztivál és kulturális szereplő mellett idén a VIBE is csatlakozik azokhoz, akik arra bátorítják közösségüket, hogy részt vegyenek a választásokon – közlik a fesztivál szervezői.
Második alkalommal végeztek eredményes műtétet a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban úgynevezett acetabulum törés (csípőízületi vápatörés) kezelésére. Ez egy ritka, de súlyos sérülés, amely különösen nagy odafigyelést igényel.
szóljon hozzá!