Az új rendszert az örökbefogadási eljárás leegyszerűsítésének céljával hozzák létre. Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Az örökbefogadással kapcsolatos adminisztratív eljárások leegyszerűsítése, valamint a bürokrácia csökkentése a célja annak az intézkedésnek, melynek értelmében létrehozzák az Országos Örökbefogadási Informatikai Rendszert. Egy elektronikus adatbázis jelenleg is működik az országban, ennek köszönhetően találnak örökbefogadó szülőket olyan gyerekek számára is, akiket nem fogadtak örökbe abban a megyében, ahol élnek.
2019. szeptember 20., 14:002019. szeptember 20., 14:00
Az Országos Örökbefogadási Informatikai Rendszer (SINA) létrehozására vonatkozó határozat elfogadásáról döntött keddi ülésén a kormány.
A SINA ugyanakkor segíti majd ezeknek az intézményeknek az együttműködését is. A rendszerbe az örökbefogadásra váró gyerek elektronikus dossziéja is bekerül, amely tartalmazni fogja az örökbefogadási eljárás addigi összes szakaszáról szóló információkat, de a gyerek örökbefogadás utáni figyelemmel követésére is lehetőséget ad.
a projektre 45,97 millió lej áll rendelkezésre, ennek egy része vissza nem térítendő támogatásokból származik, a másik részét a távközlési, valamint a munkaügyi minisztérium költségvetéséből finanszírozzák.
Egy hasonló elektronikus adatbázis már működik az országban, ezt napi szinten használják is a gyermekvédelmi rendszerben – tájékoztatott megkeresésünkre Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője. Egyértelműen hasznos egy ilyen rendszer, hiszen sok gyermeknek kerül így más megyékből örökbefogadó szülő.
„Az a lényeg, hogy a gyermekek adatai elérhetők országos szinten, és ha az adott megyében nem kerül örökbefogadó szülő egy gyermeknek, akkor az adatokat fel lehet tenni egy országos listára” – vázolta az elektronikus adatbázis legfőbb hasznát a megyei gyermekvédelmi igazgatóság vezetője. Elekes Zoltán úgy fogalmazott, a létrehozandó új adatbázisról még nem tudnak semmit, de annyit elmondhat, hogy a meglévő is egy országos adatbázis, és működőképes, használják is napi rendszerességgel. Nem tudja, milyen újdonságokat hoz majd az új rendszer, de úgy véli, a régit csak akkor érdemes lecserélni, ha az új jobb lesz annál.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
A három székelyföldi megye tanácselnökei is az első órákban éltek a szavazati jogukkal. A három település, ahol az államelnök-jelöltekre szavaztak: Ojtoz, Városfalva és Szováta.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap reggel Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott az országos földfizikai intézet.
szóljon hozzá!