Szeméttároló Erdélyben. Románia nem jár élen a környezettudatosság terén
Fotó: Barabás Ákos
Előzmény nélküli gyorsasággal merítettük ki a Föld természeti készletét: a Global Footprint Network adatai szerint idén július 29-én jegyezték az úgynevezett Ökológiai Túllövés Napját (Earth Overshoot Day), tehát a Föld lakossága máris elhasználta a bolygó egyéves erőforrásait. A túlfogyasztás kockázataira figyelmeztetnek a szakemberek.
2019. augusztus 01., 09:082019. augusztus 01., 09:08
2019. augusztus 01., 09:252019. augusztus 01., 09:25
Évről évre hamarabb jön el a túlfogyasztás napja: 1970-ben még csak december 23-án értük el a határt, azóta azonban mintegy öt hónappal korábban használjuk el a Föld egy évre elegendő erőforrásait. Tavaly augusztus 1-jére esett ez a nap, idén azonban már július 29-ére, ami a valaha jegyzett legkorábbi időpont – derül ki a Global Footprint Network friss adataiból, amely aggasztónak tartja az úgynevezett Ökológiai Túllövés Napjának (Earth Overshoot Day) egyre korábbi bekövetkeztét.
A túlfogyasztás július 29-ei dátuma egy globális átlag, a kutatók azonban azt is közölték, hogy az egyes országok mikor érték vagy fogják elérni a határértéket.
Az országonkénti lista élén tavaly óta Katar áll, ahol mindössze másfél hónap alatt, február 11-én elérték a túlfogyasztás napját. A közel-keleti országot a tavalyelőtt még első helyen álló Luxemburg (február 16.), majd az Egyesült Arab Emírségek (március 8.), Kuvait (március 11.), az Egyesült Államok (március 15.) és Kanada (március 18.) követi, de Dániában (március 29.) és Ausztráliában (március 31.) is már az év harmadik hónapjában eljön a túlfogyasztás napja.
A kutatás szerint a Föld lakossága jelenleg úgy él, mintha 1,75 Föld állna rendelkezésére, tehát a fogyasztás mai üteme szerint közel két bolygóra lenne szükségünk a fennmaradáshoz.
Így a túlfogyasztás napja után az év hátralévő részében a Föld természeti tőkéjének kimerítéséből kell megélnünk, ami veszélyezteti az emberiség jövőbeli erőforrás biztonságát. A túlfogyasztás egyre inkább nyilvánvalóvá válik az erdőirtás okozta biomassza-pusztítás, a talajerózió, a biológiai sokféleség csökkenése vagy a szén-dioxid légköri felhalmozódása formájában. Utóbbi éghajlatváltozáshoz és gyakoribb szélsőséges időjárási jelenségekhez vezet.
Ezt célozza a #MoveTheDate (Told el a dátumot) nevű kezdeményezés is. A kutatók szerint öt olyan kulcsfontosságú terület van, amelyek esetében hatalmas fogyasztáscsökkentő megoldásokat lehetne eszközölni: ezek a városok, az energia, az élelmiszer, a lakosság és a bolygó. Példaként említik, hogy ha felére csökkentenénk a fosszilis tüzelőanyagok égéséből származó szén-dioxid-kibocsátást, 93 nappal később következne be a túlfogyasztás.
A Föld természeti készletének egyre korábbi kimerítése kapcsán a Természetvédelmi Világalap is (WWF) felhívta a figyelmet arra, hogy a javulás érdekében sürgős lépéseket kell tennie az egész világnak. A kormányok és a vállalatok felelőssége mellett hangsúlyozzák, hogy az egyének is sokat tehetnek ökológiai lábnyomuk csökkentéséért. Kiemelik, hogy fontos az otthonok megfelelő szigetelése, továbbá
Fölösleges autózás helyett a kerékpározást, a gyaloglást és a tömegközlekedést ajánlják a környezetvédők
Fotó: Veres Nándor
„Vásárláskor műanyag zacskó helyett vigyünk magunkkal vászonszatyrot vagy hátizsákot, és lehetőség szerint válasszunk olyan termékeket, amelyek nincsenek becsomagolva, vagy csomagolásuk újrahasznosítható” – tanácsolja a WWF magyarországi szervezete, hozzátéve azt is, hogy fogmosás, borotválkozás és mosogatás közben ne folyassuk feleslegesen a vizet, és a papírral bánjunk takarékosan.
Potozky László, a Polgár-Társ Alapítvány igazgatója szerint a túlfogyasztás egyre korábbi bekövetkeztének oka egyszerű és összetett ugyanazon időben. Mint érdeklődésünkre elmondta,
A modern technológián alapuló használati eszközöket nagyon rövid ideig használjuk, nem azért cserélünk le valamit, mert használhatatlanná vált, hanem mert újabb, esetleg hatékonyabb vagy csak valamivel mutatósabb változatokat dobnak piacra. Szintén gondot jelent, hogy rengeteg élelmiszert vásárolunk, aminek jelentős részét nem fogyasztjuk el, egyszerűen kidobjuk. Mindezek persze elsősorban a fejlett országokra érvényes tények, de itt is van a baj: ezen országok ökológiai lábnyoma óriási.
A szakember meglátása szerint Románia azért teljesít a globális átlagnál is rosszabbul, mert itt a környezettudatosság még mindig nagyon alacsony szinten van. „Annak ellenére, hogy eltelt harminc év a rendszerváltás óta, még mindig tombol a vásárlási láz,
Sokkal többet vásárolunk, utazunk és fogyasztunk, mint amennyire szükségünk lenne
Fotó: 123RF
A döntéshozók esetében is a környezetvédelem legfeljebb a kijelentések szintjén elsődleges, a valóságban csak egy, az Európai Unió által ránk kényszerített rosszként fogják fel, ezért hitelesen nem is foglalkoznak a témakörrel” – magyarázta Potozky. Hozzátette, több olyan egyszerű lépés is létezik az ökológiai lábnyom csökkentésére, amelyek könnyedséggel alkalmazhatók bárki által.
A szakember azt tanácsolja, hogy elsősorban igyekezzünk helyi termékeket beszerezni, illetve minden bevásárlásunkat próbáljuk a reális szükségleteink alapján megtenni. Szintén fontos, hogy csökkentsük az ételpazarlást és a húsfogyasztást, mivel az állattartás az egyik legjelentősebb klímaváltozást befolyásoló tevékenység. Csökkentsük továbbá az autóhasználatot is, és szánjuk rá magunkat, hogy ne használjunk többé semmilyen egyszer használatos eszközt. „Minden fogyasztói döntésünkben a mértékletesség legyen a mérvadó. A tudatos családtervezésnek is jelentős szerepe kellene legyen. A Föld forrásai korlátozottak, és tény, hogy hosszú távon nem fenntartható a jelenlegi népességnövekedés” – zárta.
A Bucsecs-hegységben rekedt kedden négy külföldi turista. A brassói hegyimentők elindultak a kimentésükre.
A magyarországi kastélyok egyik gyöngyszeme a Pest vármegyében található turai Schossberger-kastély. A neoreneszánsz stílusú épület 1883-ra készült el.
A képviselőházban kedden elfogadott törvénytervezet értelmében a polgármesterek a lakosság-nyilvántartási hivatalok tisztviselőire is átruházhatják az anyakönyvezési feladataikat.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
Egyre több a motoros egyesület Háromszéken, azonban a cél - hogy a sérülékeny motorosok a lehető legnagyobb biztonságban róják az országutakat - közös. A tavaszutón több rendezvényt szerveztek ennek érdekében.
A képviselőház kedden elfogadta azt a törvénytervezetet, amely május 16-át a vallásszabadság és a vallási felekezetek romániai társadalomhoz való hozzájárulásának napjává nyilvánítja.
Egy bővített funkciójú pulzoximétert, babafészkeket, fejpárnákat, ölelő karokat és még számos puha textíliát adományozott a magyarországi Plüss Kommandó a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház újszülöttgyógyászati osztályának.
Közel kétszáz férőhelyes bentlakást adtak át kedden, amely a a marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetem udvarán épült. Ez az egyike az országszerte, uniós és kormányzati pénzekből épült otthonoknak.
Állásfoglalást tett közzé a Romániai Magyar Újságírók Egyesülete, amelyben a terjedő magyarellenességgel szembeni fellépésre szólítanak fel.
A Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés áldozatának minden kétséget kizáró azonosítása érdekében továbbra is a DNS-vizsgálat eredményeire várnak. A nyomozás folytatódik, egyelőre nem jutottak el a vádemelésig.
1 hozzászólás