A pro Urbe díjakat 1997 óta osztja ki a sepsiszentgyörgyi helyi tanács, idén a 100. jelölt is megkapja
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata/Facebook
Az elmúlt évtized gyakorlatával ellentétben idén Sepsiszentgyörgyön egyszerre négy – három magyar és egy román – személyiséget ér ez a megtiszteltetés, hogy átveheti a Pro Urbe-díjat. A városi önkormányzati képviselő-testület péntek reggeli rendkívüli ülésén egyhangúlag jóváhagyta Kató Béla, Jánó Mihály, Puskás Bálint Zoltán és Carol Santa kitüntetését.
2024. április 19., 14:072024. április 19., 14:07
A kitüntetést a hetvenedik életévét betöltött, arra érdemes személy kaphatja meg, aki munkásságával öregbítette a háromszéki megyeszékhely hírnevét városi, megyei, országos vagy nemzetközi téren, „pénz és taps nélkül”, függetlenül állampolgárságtól, nemzetiségtől, lakóhelytől, nemtől, illetve felekezeti- és politikai hovatartozástól – áll a pályázati kiírásban.
Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke, Jánó Mihály művészettörténész, illetve Puskás Bálint Zoltán volt alkotmánybíró, máltai lovag kapja az idei Pro Urbe díjat; a román közösség képviseletében pedig Carol Santa edző a kitüntetett.
Kató Béla püspök idén januárban Novák Katalin államelnöktől is rangos kitüntetést, a Magyar Érdemrend Nagykeresztjét vehette át
Fotó: Facebook/Novák Katalin
Az idén 71. évébe lépő Kató Béla református püspök esetében egy rendkívül aktív személyiségről van szó. Mint az Incze Zsolt református esperes, Péter Sándor nyugalmazott magyartanár és Klárik Attila egyetemi oktató által aláírt felterjesztésben szerepel,
még a rendszerváltás előtt református imaházat építtetett Várhegyen és Illyefalván,
létrehozta a mezőgazdasági hitelezéssel, régiófejlesztéssel foglalkozó LAM Alapítványt,
a Keresztyén Ifjúsági és Diakónia Alapítványt (KIDA), amely ernyője alatt gyermekfalu is működött,
az általa vezetett Sapientia Alapítványnak köszönhetően van Sepsiszentgyörgyön négy új egyetemi szak a Sapientián,
illetve új református elemi iskola és egy modern idősotthon (Szilvássy Carola Szeretetotthon) is felépült.
Jánó Mihály művészettörténész is számtalan kitüntetés birtokosa, legutóbb a Háromszék Kultúrájáért díjat vehette át idén januárban
Fotó: Vargyasi Levente
A 79 éves Jánó Mihály művészettörténész fő kutatási területe Erdély és Székelyföld középkori és újabb kori, illetve kortárs művészete,
Pályáját a kézdivásárhelyi Céhtörténeti Múzeumban kezdte, eközben szerzett diplomát történelem-filozófia szakon. A Székely Nemzeti Múzeum Képtárának vezetőjeként kezdett művészettörténeti tanulmányokat közölni, majd a Kovászna Megyei Művelődési Intézet főtanácsosa volt.
Jánó Mihály a Magyar Művészeti Akadémia művészetelméleti tagozatának köztestületi tagja lett, 2022-ben életművéért átvehette a Magyar tevékenységével több más rangos díjat is kiérdemelt, legutóbb idén januárban lett birtokosa a Háromszék Kultúrájáért díjnak.
Puskás Bálint alkotmánybíróként több jogi csatát vívott a magyar közösség érdekében
Fotó: Kristó Gothárd Hunor
Az 1949-ben született Puskás Bálint Zoltánt a Máltai Szeretetszolgálat sepsiszentgyörgyi fiókja mindegyik helybeli történelmi egyház képviselőjének az aláírásával, illetve Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsa terjesztette fel a díjra.
Tevékenyen közreműködött több értékes múzeumi tárgy (többek között Gábor Áron egyetlen megmaradt ágyújának) visszaszerzésében. Mindeközben azonban a város egyházi életében is rendkívül aktív volt. Támogatásokat szerzett a Krisztus Király templom felépítéséhez, más templomok felújításához. Illetve 1991-ben alapító tagja a Máltai Szeretetszolgálat helyi szervezetének, 2003-tól máltai lovag.
A Pro Urbe díjak kiosztásakor a helyi tanács a város nemzetiségi arányait is figyelem beveszi, így
Sporttanárként, emeritus atlétikai edzőként szerzett érdemeket magának a helyi, országos és nemzetközi sportéletben, az egyetlen román edző, aki a European Coaching Excellence Award díjat magáénak tudhatja.
A Pro Urbe-díjakat a jelölteknek április 28-án, a Szent György Napok vasárnapján adják át ünnepélyes keretek között a Székely Nemzeti Múzeumban.
Az idei díjazottakkal éppen százra növekszik a város díszpolgárainak száma.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
szóljon hozzá!