Milyen kihívásokkal szembesülnek azok a településvezetők, akik nem az RMDSZ színeiben nyertek a választásokon? Hogy látják, van-e víziója az általuk vezetett településnek, a megyének, Székelyföldnek? És hogyan lehet itthon tartani, visszahívni a fiatalokat? Többek között ezekről is beszélgettek Hargita megyei polgármesterek a Közélet a mai székely kisvárosban, nagyközségben címmel tartott kerekasztal-beszélgetésen Tusványos csütörtöki napján, a Kós Károly sátorban.
2023. július 20., 18:402023. július 20., 18:40
Fotó: Pinti Attila
Milyen kihívásokkal szembesülnek azok a településvezetők, akik nem az RMDSZ színeiben nyertek a választásokon? Hogy látják, van-e víziója az általuk vezetett településnek, a megyének, Székelyföldnek? És hogyan lehet itthon tartani, visszahívni a fiatalokat? Többek között ezekről is beszélgettek Hargita megyei polgármesterek a Közélet a mai székely kisvárosban, nagyközségben címmel tartott kerekasztal-beszélgetésen Tusványos csütörtöki napján, a Kós Károly sátorban.
2023. július 20., 18:402023. július 20., 18:40
Kimondatlanul is egyfajta szemléletváltást tapasztalhatunk: évtizedeken át azért volt jobb városon élni, mert ott egyszerűen jobbak voltak az életkörülmények. Ez ma már nem igaz: egy jól vezetett községben vagy kisvárosban – nézzük csak Szentegyháza példáját – nincsenek az utcán kóbor kutyák, de van utcai éjszakai világítás; működnek a közszolgáltatások:
– ezzel a gondolattal indított Kozán István újságíró, a Székelyhon.ro főszerkesztője, a beszélgetés moderátora. Egy csavarral hozzátette: milyen jó lenne, ha a megyei tanács is ennyire hatékony lenne. „Esetében azonban – a teljesség igénye nélkül – a következőket láthatjuk:
Fotó: Pinti Attila
Kérdésére, hogy mit tudnak tenni, mit tennének a jelen levő településvezetők annak érdekében, hogy itthon tartsák a fiatalokat, Egyed József, Gyergyóújfalu polgármestere elmondta, hogy évek hosszú során azon gondolkodtak, hogy milyen jövőképet tudnak adni a fiataloknak, akik haza akarnak jönni. Azokból, akik kimentek, a kilencven százaléka hazajött. „Elsősorban mindenképp lehetőséget kell adni nekik.
– fogalmazott.
Danguly Ervin, Gyergyószárhegy polgármestere úgy véli, ezt ők nem tudják megoldani. „Egy nagyobb sátorban kellene legyünk egy központi téren, ahol erről beszélgetünk, olyan emberekkel, akik kompetensek ebben és tudnának tenni érte” – adott hangot meglátásának a témában.
Fotó: Pinti Attila
Benedek László, Kápolnásfalu polgármestere rámutatott: a polgármesterek feladata, hogy apró lépésekben az infrastruktúrát előteremtsék.
Hozzátette, nem minden a pénz, lelkiekben is kell segíteni.
Lőrincz Csaba, Szentegyháza polgármestere kifejtette, noha itthon is elérhető sok minden, de ha valaki hazajön, a bürokrácia útvesztőitől megijed. „Meg kell fogni a kezüket és kitartóan kell állni mellettük, hogy érezzék a segítséget.
– ismertette.
Fotó: Pinti Attila
Koncz Hunor János, Székelykeresztúr polgármestere elmondta, az utolsó népszámlálási adatok szerint közel nyolc százalékkal csökkent a város lakossága, és nem az elhalálozás, hanem a kivándorlás nagy. „A bürokráciai folyamatokat nem tudjuk mi magunk megváltoztatni, mert az egy országos rendszernek a velejárója.
– osztotta meg a hallgatósággal.
Attól is érdekes ez a panelbeszélgetés, hogy olyan polgármesterek vesznek részt rajta, akik nem az RMDSZ színeiben nyertek választást – fogalmazott Kozán István. Mit jelent az, hogy az RMDSZ-en kívül is van élet? – tette fel a kérdést.
Egyed József úgy látja, a többség elérte a kitűzött célt, noha
„A legelején nehezebb volt, az ajtónál lerekedtünk a kezdetekkor. Volt olyan is, amikor kellett kerülgessük az akadályokat, de az biztos, hogy ez a tökösebb legényeknek a csapata kell legyen, különben nem érvényesül” – fogalmazott.
Fotó: Pinti Attila
Danguly Ervin is úgy gondolja, hogy van élet az RMDSZ-en kívül is, de azt nem szabad figyelmen kívül hagyni, ha ők pozícióban vannak, kollaborálni kell velük. „Nehéz, az igaz. Dolgozni kell sokat, ez a legfontosabb, és a másik, hogy példát mutatni, hogy közösséget alkossál, és így végrehajtható bármi, a közösségnek az ereje a legnagyobb.”
Benedek László hangsúlyozta: azt szokták egymás között mondani, hogy ha nem segítenek, ne akadályozzanak.
– utalt vissza a korábbi nehézségekre.
Fotó: Pinti Attila
Lőrincz Csaba rámutatott, hogy van a helyi politika és van az országos. „Most kezdem tapasztalni, hogy van-e különbség, hogy az RMDSZ kormányon van vagy nincs. Az nem kérdés, hogy helyi szinten kell-e a verseny vagy nem. A legjobb a versenyhelyzet. Mert azt látom, hogy
– fejtette ki.
Koncz Hunor János szerint is különbséget kell tenni helyi, országos vagy megyei politika között. Rámutatott: szokták mondani, hogy Hargita megye három megye: Csíkszék, Udvarhelyszék és Gyergyószék, és ez érezhető is.
Attól tud a közösség fejlődni, megbékélni és egymásra találni, ha nem azzal foglalkozunk, hogy te RMDSZ-es vagy, vagy te Néppártos voltál. Ha ezt el lehet felejteni, akkor ezeket a hová tovább egyre inkább elfogyó közösségeket tényleg közösséggé lehet kovácsolni, és ez a cél” – vélekedett.
Fotó: Pinti Attila
Hogyan tudnak összefogni a kis közösségek, hogy erős régiót tudjanak létrehozni? – jött a következő kérdés.
– fogalmazott Kozán.
Gyergyószentmiklós az erős közösségek gyűrűjében eltörpült. Remélik, hogy vissza fogja nyerni a helyét a palettán – emelte ki Gyergyóalfalu polgármestere, Egyed József. Ők, a környező települések polgármesterei, igyekeznek közös platformokat kialakítani. Szerinte
„Nagyon nehéz viszont összefogásként kezelni ezt az egészet, mi, polgármesterek, bármilyen erősen próbáljuk, ha a megye vezetősége darabjaira van szaggatva, és ott különböző harcok folynak. Sokszor már élre menő harcok folynak a megyevezetés szintjén (utalva Borboly Csaba tanácselnök és Barti Tihamér alelnök közötti ellentétekre – szerk. meg.), és ebben mi nagyon nehéz helyzetben vagyunk, és nem tudjuk sokszor, hogy kivel mit beszéljünk, mennyit beszéljünk, oda merjünk-e állni. Tehát egy életveszélyes játékot játszunk most, és ez egy nagyon nagy probléma” – osztotta meg az elöljáró.
Danguly Ervin úgy véli, nagyon nincs rendben Gyergyó. Hangsúlyozta: amiről a gyergyóalfalvi polgármester beszélt, az az önerőből előállított, megvalósított, munkával elért tevékenység. De szerinte a gyergyói régióban sokkal nagyobb összhang kellene.
– vázolta a helyzetképet.
Benedek László a turizmusban látja a lehetőséget, ezzel erősítenék a régió gazdasági helyzetét. Lőrincz Csaba kiemelte, hogy az ő hatásuk nem olyan nagy, főleg, mert RMDSZ-es többségű megyevezetés van.
Hozzátette: a megye pangó helyzetének a kibillentését abban látja, hogy kellene rotáció, kellene frissítés a megye vezetésében.
Fotó: Pinti Attila
Koncz Hunor János úgy fogalmazott, sajnálattal látja, hogy Udvarhelyszéket lenullázták. Udvarhelyszéknek a központja Székelyudvarhely városa kellene legyen. „Ehhez képest azt látom, hogy
Azért nagyon rossz ez, mert az egész Udvarhelyszéket megnyomorítják. Nem tudjuk látni azt a vezetőszerepet a széken, amit Udvarhely betöltött, nem tudjuk azt a támogatási szerepet sem innen látni, ebből kifolyólag a szék szét fog szakadni. És ez gyakorlatilag csak azon múlik, hogy vannak olyan megyei vezetők, középvezetők, akik egyáltalán nem hajlandók az emberek, a közösségek miatt egy asztalhoz leülni, és olyan megoldásokat találni, ami a közösségeket előlendíti. Mert nekik sokkal fontosabb az, hogy valakinek a tekintélyét aláássák, hogy valakiről hazugságokat, áldolgokat terjesszenek.” Hozzátette: egy régiónak az egész gazdaságát, a kulturális életét is képesek megbénítani és régiókat tesznek tönkre azért, vagy akadályoznak az előrehaladásban, mert éppenséggel az érdek az egészen mást diktál.
A moderátor azon kérdésére, hogy hol, milyennek szeretnék látni 5-10 év múlva a régiót, Egyed József elmondta: az a feladatuk, amellett, hogy fejlesztenek, hogy megtartsák a régiót olyan formában, amilyennek az őseink megálmodták. Azzal kapcsolatban, hogy óriási fejlesztési dömping van mindenhol, hangsúlyozta, hogy ha ezt nem kezelik kellőképpen, és hitelt hitelre halmoznak a települések, akkor adóssággal lesz tele mindenki.
– fogalmazott Danguly Ervin.
Benedek László elmondta, fontos lenne, hogy „bizakodók legyünk és azt mondjuk, hogy fejlődni fog, megduplázódik a turistaforgalom, sokkal több lehetőség lesz, hogy a fiatalok ne menjenek el. De ehhez egy stratégia kell, amit be is lehet tartani, és azt hinni, hogy ezek megvalósulnak.”
Fotó: Pinti Attila
Lőrincz Csaba hiszi, hogy a jövő évi választások fontos szerepet játszanak és segíteni fognak Hargita megye 5-6 éves víziójának javításában.
– részletezte.
Koncz Hunor János úgy véli, hogy minden közösségi vezető kell rendelkezzen egy vízióval. Ám ha a megyei vezetés nem megy oda, hogy megkérdezze, a különböző vidékeken mit szeretnének, mit fejlesztenének, akkor olyan helyzetek fognak fennállni, hogy hasonló beruházásokra nyernek meg pályázatokat szomszédos települések. „Székelyföldi, erdélyi közös nagy vízió sajnos nem létezik.
– hívta fel a visszás helyzetre a figyelmet a polgármester.
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
1 hozzászólás