A barátostelepi Kármelhegyi Boldogasszony kápolna. Archív
Fotó: Kristó Róbert
Hétvégén tartják a Tarkő-hegységben fekvő Barátostelepen a Kármelhegyi Boldogasszony-napi búcsút. A kis hegyi település a történelmi Erdély része, közigazgatásilag azonban Neamţ megyéhez csatolták, egyházilag a Gyulafehérvári Érsekséghez tartozik.
2024. július 11., 17:412024. július 11., 17:41
Hargita, Bákó és Neamţ megye osztozik jelenleg a Keleti-Kárpátok Tarkő-hegységében fekvő, a történelmi Erdélyhez tartozó Barátostelepen. A nagyvilágtól elzárt, festői szépségű tanyavilágon minden évben nagy ünnepet ülnek július középen.
Barátostelep, a többségben csángó-magyarok lakta kis hegyi település Erdély része. A falu szélén haladt át 1918 előtt, illetve 1940 és 1944 között a magyar–román határ. A vámház romjai még ma is láthatók, de a múlt század első felében, egészen az 1960-as évekig Neamț megye felől keskeny nyomtávú, a fakitermelést szolgáló kisvasút is működött. Jelenleg közigazgatásilag Neamţ megyéhez tartozik, vallási szempontból pedig a Gyulafehérvári Egyházmegye része, a gyimesbükki plébánia filiája. A plébániától erdei úton 30 km-re van.
Salamon József gyimesbükki plébános a templomban kihirdette, majd a közösségi médiában is felhívást intézett, hogy minden érdeklődőt szeretettel vár a szombati barátosi búcsúra, illetve a pénteken reggel 8 órakor kezdődő gyalogos zarándoklatra.
Házszentelés Barátosban
Fotó: Kristó Róbert
„Szeretettel várunk Barátosra a július 13-án, szombaton 11 órakor kezdődő búcsús szentmisére. Péntek reggel 8 órakor indulunk gyalog, Eperjesen át, Hosszúhavas irányában. Magyarbarátos (Barátostelep, Brateșul unguresc) a gyimesbükki római katolikus plébánia filiája. Kápolnáját Kármelhegyi Boldogasszony tiszteletére szentelték, és azt a telket, ahol a kápolna épült gyimesfelsőloki Tudora Péter adományozta az egyháznak.
Barátoson 1900-es évek első felében iskola is működött. Később, az elszigeteltség miatt az emberek Gyimesbükkbe, Hidegségre és más településekre húzódtak. Érdekessége a falucskának, hogy jelenleg három megye – Hargita, Bákó és Neamţ – határa szeli át. A búcsús szentmise előtt lesz a hagyományos házszentelés. A gyimesbükkiek, a helyiek segítségével az elmúlt években egy 5 méteres faragott keresztet állítottak fel a térség legmagasabb pontján, az 1555 m magas Hosszú-havason. Erre a béke szót vésték fel magyar, latin, román és német nyelven. A hegygerincen mindkét világháborúban jelentős harcok zajlottak, számos német és magyar katona esett el. A háborúban elesett katonák emlékére, és az itt lakók oltalmára a hosszúhavasi kereszt nyújtson védelmet és reményt. Maradjon a szeretet és béke eszköze a Kárpátok és az itt élők fölött” – írta Salamon József.
Csemeteültetvény Barátosban. A felvétel az 1930-as években készült
Fotó: Salamon József
Barátostelep házai és kalibái több száz méterre épültek egymástól, az erdők és kaszálók a felcsíki települések második határrészei voltak. Az erdőket visszakapták a tulajdonosok, a kaszálók és legelők nagy részét azonban felhagyták eredeti tulajdonosaik. A Kis- és Nagy-Barátos patakok összefolyásánál kialakult, a bakancsos turisták számára igazi csemegét jelentő tanyavilágon nincs térerő, üzlet, villanyáram. Barátos környéke nagyon gazdag gyógynövényekben, lehet – többek között – epret, málnát és áfonyát szedni, gombászni, az esztenákról pedig sajtot, túrót vásárolni. A helybeliek élelmiszer-szükségletüket a 14 km-re fekvő Románbarátosról (Brateş, Brateşul Românesc vagy Gura Brateşului) szerzik be, vagy saját háztájaikban állítják elő.
Jótékony célú, közösségi zakuszkafőzéssel vette kezdetét Borospatakán a Taste of Transylvania. A rendhagyó eseményen 160 adag krémes finomság készült, mindegyik odaadással és jó szándékkal. Videón mutatjuk.
Az erdélyi magyar közösség szolgálatáért tevékenykedő neves erdélyi személyiségek részesültek rangos magyar állami kitüntetésben az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából. A díjátadó ünnepséget Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusán tartották pénteken.
Szombaton kezdődik a BIKEATHON.ms eseménye Marosvásárhelyen, amely olyan szervezetek, kezdeményező csoportok vagy magánszemélyek számára szól, akik adománygyűjtő akciókat szeretnének indítani valamilyen közösséget támogató ügyük, projektjük támogatására.
A kedvezőtlen időjárási körülmények miatt a Cserealja park avatása egy napot tolódik.
Egy idős férfi nyakából lopta el a mintegy húszezer lejt érő nyakláncot, de a rendőrség elkapta, és 30 napos előzetes letartóztatásba került a lopást elkövető Maros megyei nő.
Első- és másodfokú árvízriasztásokat adott ki pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország nagyrészére. A környezetvédelmi minisztérium katasztrófavédelmi bizotssága is ülésezett az árvízveszély miatt.
Öt háznál tartottak házkutatást Marosszentannán, olyan személyek otthonában, akiket súlyos lopás bűncselekményének elkövetésével gyanúsítottak.
Uzsorakamat és pénzmosás gyanúja miatt 11 Maros és Fehér megyei helyszínen tartottak házkutatást csütörtökön a rendőrség bűnmegelőző ügyosztályának alkalmazottai: két ludasi személyt őrizetbe vettek.
A marosvásárhelyi 30-as számú gróf Teleki Sámuel Cserkészcsapat ismét fogadja az új gyerekeket, első osztálytól kezdődően. Az első találkozásra szeptember 19-én 18 órától a Marosvásárhelyi Várban kerül sor, ekkor a szülőket is szívesen látják.
Felújítás előtt áll Csíkszereda színházának épülete, ennek ellenére az évad előadásait változatlanul a Csíki Játészín épületébe hirdették meg. Mint ahogy azt Korodi Attila polgármester is mondta, a felújításokhoz majd igazodnak.
szóljon hozzá!