Többet vittünk haza az első negyedévben, de a kiadásaink is emelkedtek. Marad ez a tendencia? Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
Az idei első negyedévben 8049 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3210 lej az egy főre jutó bevétel; ez 7,3 illetve 7 százalékos növekedést jelent 2023 utolsó negyedévéhez képest – tájékoztatott szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. július 10., 14:212024. július 10., 14:21
2024. július 10., 14:232024. július 10., 14:23
Az Agerpres által szemlézett közlemény szerint éves összevetésben a háztartások átlagjövedelme 15,3 százalékkal, az egy főre jutó átlagos havi jövedelem pedig 14,8 százalékkal nőtt idén január és március között.
Az INS adatai értelmében a pénzbeli jövedelem háztartásonként átlagosan havi 7473 lejt (személyenként 2981 lejt), a természetbeni jövedelem pedig háztartásonként havi 576 lejt (személyenként 230 lejt) tett ki. Ez
A bérek és a hozzájuk kapcsolódó egyéb bevételek képezték a legfontosabb jövedelemforrást, a háztartások összes jövedelmének 68,8 százalékát. Emellett
Lakóhely szerinti lebontásban a városi háztartások havi jövedelme átlagban 8993 lej volt az idei első trimeszterben, 1,3-szer nagyobb a vidéki háztartásokénál. Az egy főre jutó bevétel a városi háztartásokban 3830 lejt tett ki, azaz 1,5-ször nagyobb volt a vidéki háztartásokban regisztráltnál.
Városon a fizetések és a bér jellegű juttatások tették ki a teljes jövedelem 75,1 százalékát, vidéken ez az arány 17,6 százalékkal kisebb volt.
A természetbeni jövedelem az összbevétel 12,4 százalékát tette ki vidéken, ez az arány 3-szor nagyobb a városon jegyzettnél.
A háztartások kiadásainak 59,9 százalékát (4099 lej) a fogyasztási kiadások tették ki az idei első negyedévben, 33,9 százalékát (2323 lej) a helyi és központi adók, illetékek, társadalombiztosítási járulékok, 2,3 százalékát (154 lej) pedig a háztáji gazdálkodással kapcsolatos költségek (a tenyészállatok és baromfik etetésére, vetőmagra, állatorvosi szolgáltatásokra stb. fordított kiadások) – derül ki az INS adataiból.
Az elmúlt évek sikereire alapozva ismét elindítják Csíkszeredában a környezetszépítő mozgalmat, melynek célja – többek között – kulturált, vonzó lakókörnyezet kialakítása – olvasható Bors Béla alpolgármester bejegyzésében.
A Sepsiszéki Nagy Balázs és családja által a csinódi kertjükben pontosan tíz évvel ezelőtt építtetett kápolnához zarándokok százai érkeztek Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepén.
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be kedden este Sinaián a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
A Tarló zenekar koncertezik március végén a marosvásárhelyi táncházban – olvasható az Erdélyi Hagyományok Háza által szerkesztőségünknek küldött közleményben.
A szokásosnál kissé lassabban halad az idei mezőgazdasági támogatási kérelmek iktatása, de az összterületet tekintve így is az átlag fölött van Hargita megye. A kezdeti nehézségek dacára Maros és Kovászna megyében is jól halad az igénylési folyamat.
Meggyőződését fejezte ki kedden a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu miniszterelnök, hogy Románia vízummentességi programba való felvételének felülvizsgálata szigorúan technikai jellegű intézkedés.
Továbbra is a tíz legforgalmasabb romániai repülőtér között szerepel a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér – derül ki a Romániai Repülőterek Szövetségének legfrissebb kimutatásából.
Kovászna megye a krumpli egyik hazája, azonban a mezőgazdaságot rendkívül érzékenyen érinti az utóbbi időben egyre gyakoribbá váló aszály. Kézdivásárhelyre és annak környékére leginkább a szárazság, a kánikula és az árvíz jelenthet veszélyt.
A Román Rendőrség az elmúlt két évben 279 bűnszervezetet számolt fel – jelentette ki az intézmény létrehozásának 203-ik évfordulóján szervezett keddi ünnepségen a belügyminiszter.
Önkénteseket toboroz a Romániai Mária Út Egyesület, akik segítenek fenntartani a zarándokutat. A jelentkezők több önkéntesmunka-lehetőségből is választhatnak.
szóljon hozzá!