Néha a mesterséges intelligencia sem képes megállapítani a műholdkép alapján, hogy mit termesztenek egy parcellán. Ilyenkor gyakran a terepellenőrzés ad választ a felmerült kérdésre.
Fotó: Pinti Attila
A támogatásigénylési kérelmekben feltüntetett, és a központi APIA által ellenőrzésre kijelölt földparcellák háromnegyedét már végiglátogatták az intézmény Hargita megyei munkatársai, akik nem találtak kirívó szabálytalanságokat az eddigi ellenőrzések során. Hargita megye első helyen áll az országban e tekintetben, az APIA Hargita megyei kirendeltségének az igazgatója azt is elmondta, miért.
2024. szeptember 08., 21:002024. szeptember 08., 21:00
A közeljövőben véget ér az egységes mezőgazdasági támogatások idei igénylői körében zajló ellenőrzés-sorozat, amelyen nem találtak kirívó problémákat az APIA Hargita megyei kirendeltségének munkatársai – ez jó hír a gazdák számára az idei támogatáselőlegek kifizetése előtt. A mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség (APIA) országos központja idén
– tudtuk meg Haschi Andrástól, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetőjétől.
Az ellenőrzés alá vont parcellák 204 gazdához tartoznak, közülük 153-nál már befejeződtek az ellenőrzések. Az országos program szerint ezt október 11-ig kell befejezzék az ügynökség munkatársai, de Hargita megyében várhatóan már e hónap második felében végeznek a terepellenőrzésekkel.
Ezzel párhuzamosan zajlik a műholdas monitorozás is, amely a megye összes parcellájára kiterjed, a szatellitképeket pedig a földeken található növénykultúra színe alapján a mesterséges intelligencia elemzi, és szűri ki azokat, amelyeken vélhetően nem azt a növényfajtát termesztik, amelyet a támogatási kérelemben megjelöltek.
Fotó: Gecse Noémi
„Van egy úgynevezett jelzőlámpa-rendszerünk:
A sárga azt jelenti, hogy nem tudja biztosan kiértékelni, megállapítani a rendszer, mert az mégiscsak egy gép. Valamit nem talál, és akkor azt mi személyesen kell esetleg megnézünk, vagy a gazda küld fényképet. Közös megoldást keresünk arra, hogy hogyan bizonyítsa, igenis az van a parcellán, amit oda leírt. A harmadik változat a zöld jelzés, amikor minden a legnagyobb rendben van” – részletezte az ellenőrzés módját a megyei APIA-kirendeltség igazgatója.
Elmondta ugyanakkor azt is, hogy kéthetente ismétlődnek a műholdas monitorozások, így megerősítést nyerhet egy korábbi bizonytalan jelzés, vagy éppen megcáfolódik. Mindeközben terepellenőrzések is zajlanak, és gyakran ezeken kapnak biztos választ a parcellákkal kapcsolatban felmerült kérdésekre.
„Nincsenek különösebb problémák. Azt tudni kell, hogy egy olyan megye vagyunk, ahol az országos átlaghoz képest messzemenően rendben vannak a dolgok. Országos szinten nekünk van a legkevesebb, úgymond piros parcellánk” – mondta az ellenőrzések eredményéről.
„Ilyenkor, az ellenőrzések idején válik láthatóvá a gyümölcse annak, hogy nálunk a polgármesteri hivatalokban, ott helyben töltik ki a támogatási kéréseket, helyi szakértők segítségével, akik ismerik a földeket.
aki nem ismerheti annyira annak a falunak a helyzetét, jellegzetességeit” – magyarázta, hozzáfűzve, az is az előnye ennek a módszernek, hogy így a támogatásigénylő gazdák nem kell sorba álljanak az APIA-nál.
Fotó: Pinti Attila
Mindezek ellenére Hargita megyében is előfordulnak olyan problémák, amelyek miatt egy-egy gazda elveszíti az adott évben a támogatást, de Haschi András szerint nincsenek kirívó szabálytalanságok.
Az ellenőrzések jegyzőkönyvét bevezetik az APIA adatbázisába, majd az október első felében esedékes adminisztratív ellenőrzés során a bevezetett adatok alapján számítja ki a rendszer a támogatásokat, illetve jelöli meg azt a szankciót, ami adott esetben a szabálytalanságok miatt jár az érintett támogatásigénylőknek.
Hargita megyében idén 24 508 gazda igényelt különböző támogatásokat összesen 180 145 hektár területre.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!