Úton. De vajon kinek mikor ér véget? Illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Lesújtó felmérés látott napvilágot minap, miszerint az Európai Unió (EU) majdnem minden tagországában tovább élnek az emberek, mint Romániában, ahol átlagosan 75 év a várható élettartam. A jelenség főbb okai: az egészségügyi rendszer alulfinanszírozottsága, az orvoshiány, az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés, illetve az ország rossz gazdasági helyzete.
2017. december 05., 11:572017. december 05., 11:57
Jelentősen elmarad a születéskor várható élettartam Romániában az Európai Unió legtöbb tagállamához képest – derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) minap közzétett jelentéséből. Eszerint 2015-ben a várható élettartam 75 év volt Romániában, amely hat évvel marad el az uniós átlagtól, illetve nyolc évvel a listavezető Spanyolországtól, ahol 83 év a várható élettartam.
A jelentés szerint az alacsony várható élettartamban közrejátszik a rendkívül alulfinanszírozott egészségügyi rendszer, a kelleténél kevesebb orvos, illetve a különböző gazdasági tényezők. Például
A helyzetértékelés következtetései szerint Románia egészségügyi rendszerét rendkívül alacsony költségvetés és e források nem hatékony felhasználása jellemzi, továbbá a mindenkori kormányok hiába törekednek az egészségügyi rendszer reformjára, a politikai instabilitás miatt ez hatástalan. Fontos probléma továbbá az országban az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés, amely különösen a vidéki területeken alacsony. A fő halálozási okot a szív- és érrendszeri betegségek, illetve a tüdő-, emlő- és vastagbélrák jelentik. A jelentés arra is kitér, hogy
2014-ben például 53 867 haláleset lett volna elkerülhető. A jelentés egyébként elérhető az oecd.org honlapon.
A jelentéssel kapcsolatban Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetőjétől érdeklődtünk. A szakember elmondta, a várható élettartamot elsősorban az országok gazdasági helyzete, másodsorban pedig az egészségügyi rendszere határozza meg, viszont ez a két tényező szoros összefüggésben áll egymással. Példának okáért, az EU-s tagállamok közül Románia áldoz a legkevesebbet az egészségügyi rendszerre, illetve a romániai lakosság áldoz a legkevesebbet az egészségének fenntartására. Nem csoda tehát, hogy ilyen alacsony a mért várható élettartam az országban. Tar Gyöngyi szerint összetett okai vannak a jelenségnek, többek között az egészségügyi rendszer alulfinanszírozottsága, az orvosok elvándorlása és az állami kórházak rossz állapota. „Ezek mind egy ördögi kört alkotnak, amiből csak áldozatok árán lehet kitörni” – fogalmazott.
Hargita megyei adatok
Az Országos Statisztikai Intézet honlapján talált legutóbbi, 2017-es adatok szerint Hargita megyében a 45–49 éves korosztály képviselői vannak a legtöbben, 28 478 személy. 60–64 év közöttiekből 20 898, 65–69 év közöttiekből 17 574, 75–79 évesekből 10 519, 80–84 évesekből 6897, 85 év fölöttiekből pedig 5249 személy van.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!