Már kevesebb a dosszié, mint a kezdetekben, hamarabb megy az ügyintézés
Fotó: Veres Nándor
Nyújtsák be ismét kérelmüket azoknak a volt szovjet hadifoglyoknak a gyermekei, akik a 118-as rendelet alapján kárpótlásra jogosultak, de visszautasította kérelmüket a Hargita Megyei Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökség – javasolja Veress Dávid, az RMDSZ csíkszeredai képviseleti irodájának munkatársa.
2024. február 22., 12:082024. február 22., 12:08
Az 1990-ből származó 118-as számú törvényerejű rendelet alapján 2020. szeptembere óta nyújthatnak be kárpótlási kérelmet az egykori Szovjetunióba elhurcoltak gyermekei.
Tisztázták, hogy milyen igazoló aktákat fogadhat el a Hargita Megyei Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökség (AJPIS) a volt orosz hadifoglyok gyermekeinek járó támogatás igénylésekor. Eddig ugyanis több mint 2500 kérést utasítottak vissza.
A Hargita Megyei Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökséghez (AJPIS) több mint 17 ezer kérelmet nyújtottak be 2022 végéig, csakhogy
Mivel a kérelmezők élhettek jogorvoslati lehetőséggel, többen a Hargita Megyei Törvényszékhez fordultak keresettel. Innentől kezdve elindult egy jogi hercehurca, elfogadó és elutasító döntések is születtek, ezért 2022 végén felfüggesztették a tárgyalásokat.
A törvényszék a bukaresti Legfelsőbb Bíróság Jogi Kérdések Megoldására Hivatott Testületéhez fordult, hogy tisztázza: a rendelet azokat is feljogosít-e kárpótlásra, akiknek a szülei magyar hadseregben szolgáltak és szovjet hadifogságba kerültek 1944. augusztus 23-a után (román nyelven: Dacă prevederile art. 1 alin. (2) lit. b) din Decretul-lege nr. 118/1990 au în vedere şi persoanele înrolate în armata maghiară, care au fost constituite în prizonieri de război de către armata sovietică după data de 23 august 1944?).
Ez a kérdés vetődött fel ugyanis az ügyek kapcsán. Mint korábban írtuk,
Ez írásban is megjelent a Hivatalos Közlönyben. Időközben pedig ügyvédi kérésre elküldték a Legfelsőbb Bíróság archívumából egy 1996-ból származó határozatot, amelyben fehéren-feketén leírták, hogy a törvényhozó nem tesz különbséget, hogy ki melyik hadseregben szolgált, így azok is jogosultak, akik a magyar hadseregben szolgáltak, és estek fogságba.
„Most, hogy ezek a kérdések tisztázódtak, a törvényszék ilyen indokokkal nem utasíthatja el a kereseteket” – húzta alá Veress Dávid, az RMDSZ csíkszeredai képviseleti irodájának munkatársa.
A volt szovjet hadifoglyok gyermekeinek járó kárpótlás ügyében zajló jogi huzavona zárulhat le azzal, hogy a bukaresti Legfelsőbb Bíróság a Hargita Megyei Törvényszék felfolyamodványát elfogadhatatlannak találta – tájékoztatott Veress Dávid.
Tőle tudjuk, hogy más megyékben is folytak hasonló perek, amelyekhez felhasználják a Legfelsőbb Bíróság döntését. Veress Dávid ugyanakkor azt is javasolja azoknak, akiknek elutasították a kérését vagy a keresetét a fenti indokokra hivatkozva, hogy nyújtsák be igénylésüket ismét a Hargita Megyei Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökséghez.
– biztatott Veress Dávid.
Arról már korábban írtunk, hogy melyek azok a dokumentumok, amelyeket elfogad az ügynökség a hadifogság bizonyítására. Nehézséget az jelent, hogy az Orosz Állami Levéltártól csak díj ellenében lehet kérni tanúsítványt, a díj kifizetése azonban az orosz-ukrán háborús helyzet miatt nehezen megoldható. Egyelőre nem találtak hivatalos megoldást erre, így akiknek van ismerősük az Európai Unión kívül, azok tudják elutalni a 86 lejnek megfelelő rubelt a levéltárnak.
Veress Dávid arra is felhívta a figyelmet, hogy az orosz fogsággal kapcsolatosan új helyszínen lehet érdeklődni Csíkszeredában, ezentúl a Petőfi Sándor 36. szám alatt fogadják az ügyfeleket előzetes bejelentkezés alapján a 0743-663590-as telefonszámon.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
1 hozzászólás