Turizmus vagy vadgazdálkodás? Melyik hoz több pénzt?
Fotó: Gecse Noémi
Örömmel hallgattam az Erdély Fm november 24-i Zárójel című műsorát, amelyben a műsorvezető a Marosvásárhelyi Milvus Csoport két tagjával beszélgetett a medvék körül kialakult aktuális helyzetről. Egy, szerintem, negatív és egy pozitív aspektust szeretnék kiemelni az összességében korrektnek számítható adásból.
2017. december 06., 09:232017. december 06., 09:23
2017. november 28., 15:482017. november 28., 15:48
Az általam negatívnak ítélt gondolat az, hogy
Ezt a gondolatmenetet előszeretettel propagálják más természetvédelmi egyesületek is, és a sajtójuk annyira azért jó, hogy például a Brit The Guardian laphoz is eljussanak, és ott is azt a véleményt promoválják, hogy legfőképpen politikai tőkeszerzésről van szó, a probléma igazából nem reális, hanem mesterségesen generált. Csendben jegyzem meg, hogy
Mivel a szakmai és elvi kérdések összemosását neveztem fentebb etikátlannak, még csendesebben jegyzem meg, hogy talán mindkét politikus vesszőparipájának van a választópolgáraik érdekeiben gyökerező alapja.
Visszatérve az Erdély FM adásához, a meghívottak nagyon helyesen felhívják a figyelmet arra, hogy
De úgy, ahogy többször kihangsúlyozódott a műsor alatt, hogy minden nem csak fekete vagy fehér, így az sem lehet igaz, hogy egyes érdekcsoportok a sajtó segítségével keltenek hisztériát, aminek semmiféle valóságalapja nincs. Ez a gondolatmenet ugyanolyan veszélyes, mint az előző, s ez is egyfajta uszítás csak éppen a közvetlenül nem érintett lakosságot célozza meg. Továbbá, a székely ember kifejezetten érzékeny arra, ha hülyének nézik, következésképp nem könnyen megvezethető.
A helyi lakosság folytonos figyelmeztetése, hogy megtévesztés áldozatai lehetnek, a pillanatnyi álláspontjuk érdekcsoportok által manipulált, és amit gondolnak egy témáról, az igazából nem a saját gondolatuk, a természetvédelmi mozgalmaknak is árt. Azért is, mert a figyelmeztetések többnyire átmennek kioktatásba, hisz szegény, vidéki környezetben élő állampolgár nincs honnan ismerje a medvével való békés együttélés fortélyait. Ilyenkor joggal merül fel egyesekben, hogy vajon miért próbálják őket meggyőzni olyasmiről, ami a mindennapi tapasztalataikkal ellentétes?
Pozitív aspektust is ki szerettem volna emelni az összességében korrektség felé hajló beszélgetésből. Ez a természetvédelem és vadgazdálkodás közötti együttműködés szükségessége. Nem csak azért, hogy a vadállományt kezelő szervezetek támogatását élvezzük, hisz nélkülük a terepi munkálatok nehézkesek, sőt bizonyos esetekben (pl. ellenséges viszony esetén) lehetetlenek, hanem azért is, mert a vadgazdálkodás is egy tudomány. Ugyanakkor
Az is többször elhangzott, hogy a természetvédelmet nem egyes egyedek speciális helyzete érdekli, hanem fajok populációinak fennmaradása. Nem árulok el azzal nagy titkot, ha kijelentem, hogy a vadgazdálkodás tárgya is az állományszintű szabályozás.
A kezdőpontból azonban tovább kell lépni. Az összes többi vadon élő vadászható állatfajnál populációszintű egyedszám-szabályozás történik, s ezen belül pedig korosztály- és ivararány-szabályozás. Az éves hasznosítható mennyiség törvényileg (pl. szarvasfélék) és belső szabályok szerint (pl. vaddisznó) fel van osztva hím és nőnemű egyedekre, illetve ezeken belül fiatal-, középkorú- és idős korosztályra. S a jogszabályban előírt arányok is a vadászatra jogosult szervezetek igénylései szerint történnek. A vadászatra jogosult szervezetek igénylései pedig a természeti törvények (ökológiai fenntarthatóság) és gazdasági megfontolások (ökonómiai fenntarthatóság) figyelembe vételével zajlanak.
Románia Európai Uniós csatlakozása óta a ragadozók esetében tervszerű vadgazdálkodásról beszélni nem lehetett.
Nagyon szemléletesen világított rá erre egy katolikus pap egy vasárnapi szentmisén. Kezében tartott egy tojást és feltette a kérdést, hogy ha leejtené, eltörne-e? Nem engedte el, de mindannyian tudtuk a választ. A természeti törvények is viszonylag egyszerűek.
Azonban vannak egy fajhoz tartozó ivarérett állatok, amelyek igen nagy valószínűséggel párosodnak egymás között, más szaporodási közösségekhez tartozó példányokkal történő párosodás valószínűségéhez képest. Ezek az egyes fajok populációi, vagy állományai. Az ivarérett nőnemű egyedek nagy része a párzási időszakban vemhesül. A születési arányt (megszületett utódok számát) az anyaállat vemhesüléskori fizikai kondíciója (testtömege), illetve a vemhességi időszak alatti tápanyagbőség, valamint stresszfaktorok befolyásolják. Jó körülmények között (viszonylagos nyugalom, illetve táplálékbőség) egyes egyedek reprodukciós potenciálja nagy. A megtermékenyült petesejtekből kialakuló embriók mind sikeresen kifejlődnek, és világra is jönnek. Rossz körülmények esetén megnövekednek a méhen belüli elhullások, így a világra jött utódok száma csökken. Medve esetében ezért lehet az 1 és 3 (4–5) bocs között változó az egy anyaállatra számított ellésenkénti bocsok száma.
A hasznosítható fajok esetében az állományok szinten tartásához az évenkénti természetes veszteségekkel csökkentett szaporulat kiemelése szükséges az állományból. Normális esetben a vadgazdálkodás érdeke nagyobb törzsállomány fenntartása, a természetes és orvvadászatból adódó veszteségek csökkentése, és az így segített, megnövekedett törzsállomány által felnevelt szaporulatnak megfelelő nagyobb egyedszám hasznosítása. Ez azonban, nagyobb törzsállomány esetén ugyancsak a helyi közösségekkel való konfliktusokhoz vezetne.
A második lehetőség egyetlen hibája, hogy nem biztosít megoldást a populációdinamikára, és a konfliktusok előfordulási valószínűsége sűrűségfüggő. És azt is meg kell jegyezni, hogy
Örvendetes azonban, hogy a ragadozók esetében tervszerű vadgazdálkodásról egyáltalán lehet beszélni, s az is, hogy volt néhány utalás a medvevadászat betiltásának gazdasági következményére, ami más, vadon élő állatfajokra kifejtett nyomásban nyilvánulhat meg. Ez már nem érzelmekre ható érv, hanem ökológiai és ökonómiai realitás. A párbeszéd igenis lehetséges, és például az Ökoszisztéma Menedzsment Egyesület tagságában egy ugyancsak középen elhelyezkedő, de az ökológiai érvek mellett a természetes megújuló erőforrások hasznosítását is támogató partnerre lehetne találni.
A szerző vadgazdamérnök, ÖME-elnök
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!