Turizmus vagy vadgazdálkodás? Melyik hoz több pénzt?
Fotó: Gecse Noémi
Örömmel hallgattam az Erdély Fm november 24-i Zárójel című műsorát, amelyben a műsorvezető a Marosvásárhelyi Milvus Csoport két tagjával beszélgetett a medvék körül kialakult aktuális helyzetről. Egy, szerintem, negatív és egy pozitív aspektust szeretnék kiemelni az összességében korrektnek számítható adásból.
2017. december 06., 09:232017. december 06., 09:23
2017. november 28., 15:482017. november 28., 15:48
Az általam negatívnak ítélt gondolat az, hogy
Ezt a gondolatmenetet előszeretettel propagálják más természetvédelmi egyesületek is, és a sajtójuk annyira azért jó, hogy például a Brit The Guardian laphoz is eljussanak, és ott is azt a véleményt promoválják, hogy legfőképpen politikai tőkeszerzésről van szó, a probléma igazából nem reális, hanem mesterségesen generált. Csendben jegyzem meg, hogy
Mivel a szakmai és elvi kérdések összemosását neveztem fentebb etikátlannak, még csendesebben jegyzem meg, hogy talán mindkét politikus vesszőparipájának van a választópolgáraik érdekeiben gyökerező alapja.
Visszatérve az Erdély FM adásához, a meghívottak nagyon helyesen felhívják a figyelmet arra, hogy
De úgy, ahogy többször kihangsúlyozódott a műsor alatt, hogy minden nem csak fekete vagy fehér, így az sem lehet igaz, hogy egyes érdekcsoportok a sajtó segítségével keltenek hisztériát, aminek semmiféle valóságalapja nincs. Ez a gondolatmenet ugyanolyan veszélyes, mint az előző, s ez is egyfajta uszítás csak éppen a közvetlenül nem érintett lakosságot célozza meg. Továbbá, a székely ember kifejezetten érzékeny arra, ha hülyének nézik, következésképp nem könnyen megvezethető.
A helyi lakosság folytonos figyelmeztetése, hogy megtévesztés áldozatai lehetnek, a pillanatnyi álláspontjuk érdekcsoportok által manipulált, és amit gondolnak egy témáról, az igazából nem a saját gondolatuk, a természetvédelmi mozgalmaknak is árt. Azért is, mert a figyelmeztetések többnyire átmennek kioktatásba, hisz szegény, vidéki környezetben élő állampolgár nincs honnan ismerje a medvével való békés együttélés fortélyait. Ilyenkor joggal merül fel egyesekben, hogy vajon miért próbálják őket meggyőzni olyasmiről, ami a mindennapi tapasztalataikkal ellentétes?
Pozitív aspektust is ki szerettem volna emelni az összességében korrektség felé hajló beszélgetésből. Ez a természetvédelem és vadgazdálkodás közötti együttműködés szükségessége. Nem csak azért, hogy a vadállományt kezelő szervezetek támogatását élvezzük, hisz nélkülük a terepi munkálatok nehézkesek, sőt bizonyos esetekben (pl. ellenséges viszony esetén) lehetetlenek, hanem azért is, mert a vadgazdálkodás is egy tudomány. Ugyanakkor
Az is többször elhangzott, hogy a természetvédelmet nem egyes egyedek speciális helyzete érdekli, hanem fajok populációinak fennmaradása. Nem árulok el azzal nagy titkot, ha kijelentem, hogy a vadgazdálkodás tárgya is az állományszintű szabályozás.
A kezdőpontból azonban tovább kell lépni. Az összes többi vadon élő vadászható állatfajnál populációszintű egyedszám-szabályozás történik, s ezen belül pedig korosztály- és ivararány-szabályozás. Az éves hasznosítható mennyiség törvényileg (pl. szarvasfélék) és belső szabályok szerint (pl. vaddisznó) fel van osztva hím és nőnemű egyedekre, illetve ezeken belül fiatal-, középkorú- és idős korosztályra. S a jogszabályban előírt arányok is a vadászatra jogosult szervezetek igénylései szerint történnek. A vadászatra jogosult szervezetek igénylései pedig a természeti törvények (ökológiai fenntarthatóság) és gazdasági megfontolások (ökonómiai fenntarthatóság) figyelembe vételével zajlanak.
Románia Európai Uniós csatlakozása óta a ragadozók esetében tervszerű vadgazdálkodásról beszélni nem lehetett.
Nagyon szemléletesen világított rá erre egy katolikus pap egy vasárnapi szentmisén. Kezében tartott egy tojást és feltette a kérdést, hogy ha leejtené, eltörne-e? Nem engedte el, de mindannyian tudtuk a választ. A természeti törvények is viszonylag egyszerűek.
Azonban vannak egy fajhoz tartozó ivarérett állatok, amelyek igen nagy valószínűséggel párosodnak egymás között, más szaporodási közösségekhez tartozó példányokkal történő párosodás valószínűségéhez képest. Ezek az egyes fajok populációi, vagy állományai. Az ivarérett nőnemű egyedek nagy része a párzási időszakban vemhesül. A születési arányt (megszületett utódok számát) az anyaállat vemhesüléskori fizikai kondíciója (testtömege), illetve a vemhességi időszak alatti tápanyagbőség, valamint stresszfaktorok befolyásolják. Jó körülmények között (viszonylagos nyugalom, illetve táplálékbőség) egyes egyedek reprodukciós potenciálja nagy. A megtermékenyült petesejtekből kialakuló embriók mind sikeresen kifejlődnek, és világra is jönnek. Rossz körülmények esetén megnövekednek a méhen belüli elhullások, így a világra jött utódok száma csökken. Medve esetében ezért lehet az 1 és 3 (4–5) bocs között változó az egy anyaállatra számított ellésenkénti bocsok száma.
A hasznosítható fajok esetében az állományok szinten tartásához az évenkénti természetes veszteségekkel csökkentett szaporulat kiemelése szükséges az állományból. Normális esetben a vadgazdálkodás érdeke nagyobb törzsállomány fenntartása, a természetes és orvvadászatból adódó veszteségek csökkentése, és az így segített, megnövekedett törzsállomány által felnevelt szaporulatnak megfelelő nagyobb egyedszám hasznosítása. Ez azonban, nagyobb törzsállomány esetén ugyancsak a helyi közösségekkel való konfliktusokhoz vezetne.
A második lehetőség egyetlen hibája, hogy nem biztosít megoldást a populációdinamikára, és a konfliktusok előfordulási valószínűsége sűrűségfüggő. És azt is meg kell jegyezni, hogy
Örvendetes azonban, hogy a ragadozók esetében tervszerű vadgazdálkodásról egyáltalán lehet beszélni, s az is, hogy volt néhány utalás a medvevadászat betiltásának gazdasági következményére, ami más, vadon élő állatfajokra kifejtett nyomásban nyilvánulhat meg. Ez már nem érzelmekre ható érv, hanem ökológiai és ökonómiai realitás. A párbeszéd igenis lehetséges, és például az Ökoszisztéma Menedzsment Egyesület tagságában egy ugyancsak középen elhelyezkedő, de az ökológiai érvek mellett a természetes megújuló erőforrások hasznosítását is támogató partnerre lehetne találni.
A szerző vadgazdamérnök, ÖME-elnök
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!