Fotó: Bege Botond
A gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Műszaki Szakközépiskolában zajló felújítás részleges átadását tartották meg szerdán. Az eseményen részt vett Soltész Miklós államtitkár is, aki kihangsúlyozta: a magyar állam támogatásának már látszanak a gyümölcsei.
2025. február 12., 15:572025. február 12., 15:57
2025. február 12., 17:502025. február 12., 17:50
Gyergyószentmiklós egyik legpatinásabb oktatási intézménye, a Fogarasy Mihály Műszaki Szakközépiskola felújítása fontos állomásához érkezett. Az eddigi munkálatok átadására került sor szerdán.
A névadó Fogarasy Mihály püspök által alapított iskola jövőre lesz 150 éves. Az a cél, hogy az évfordulóra méltó módon ünnepi köntösbe öltözhessen az épület.
A nagyon leromlott állapotú középiskola teljes körű felújítása Magyarország Kormányának hathatós anyagi támogatásával 2020 tavaszán kezdődött el és jelenleg is zajlik.
2023. június és 2024. szeptember között a kivitelezés egy újabb fázisában, amelynek értéke 360 millió forint volt, újabb munkálatok zajlottak le: a nyugati és észak-nyugati homlokzatok újravakolása, a déli épületrészben található mosdók teljes körű felújítása, modernizálása, felszerelése, a konyha és ebédlő teljes körű felújítása, a vízvezetékek és a csatornázási rendszer cseréje.
Fotó: Bege Botond
A harmadik kivitelezési fázisban az iskola funkcionális átrendezése történik meg a földszinten, ami magában foglalja bizonyos falak elbontását, újak építését, új bejáratok kialakítását.
A konyha, kiszolgálóhelyiségek, osztálytermek, laboratóriumok, adminisztrációs helyiségek, díszterem teljes körű felújítása és modernizálása mellett új lépcsőházat is építenek, annak érdekében, hogy az épület megfeleljen az érvényben lévő tűzvédelmi előírásoknak. Mindez 432 millió forintból valósul meg.
Abban bíznak, hogy a látványos átalakulásnak indult iskolafelújítás befejezését követően az egykori katolikus leányiskola a gyergyói medence legmodernebb oktatási intézményévé válhat, amely idővel a térség szellemi központjává fejlődhet.
Soltész Miklós, Magyarország Miniszterelnökségének Egyházi és Nemzetiségi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárára kérdésünkre válaszolva kifejtette, hogy míg az intézményt pár éve már-már a megszűnés fenyegette, mert nem volt elég jelentkező diák, a felújítás elkezdése a reményt is elhozta. Már nem csak a helyi szülők gyerekei járnak ide, de távolabbi székely vidékekről is érkeznek fiatalok.
– hangsúlyozta Soltész Miklós. Beszédében pedig a diákokhoz szólva leszögezte: nehézségek nélkül nincs élet, ezeket a nehézségeket csak küzdelem árán, a Jóisten segítségével, hittel, barátsággal, közösséggel lehet legyőzni. A magyar kormány segít abban, hogy a fiatalok megtalálják a helyüket az iskolában, a szülőföldön.
Fotó: Bege Botond
Keresztes Zoltán plébános beszédében így fogalmazott: „a román állam nemmel támogatott, amikor elgondoltuk a felújítást”. Ezzel szemben Soltész Miklós, amikor először beszéltek erről kijelentette, hogy
A plébános megemlítette, hogy volt olyan is, aki azt mondta, nem kell a felújítás, erre nincs szükség, mert az iskolának úgysem lesz jövője, 190 diákért nem érdemes, lejtőn van az iskola. Mára az emelkedő diáklétszám is mutatja: megújul az iskola nem csak falakban, de lékekben, hozzáállásban is.
Siklódi Piroska, az iskola igazgatója pedig rámutatott: amikor az iskolába került igazgatóként, lehangoló volt minden, de kevesen is próbáltak valamit csinálni. Akkor mindössze hat diáklány járt az intézménybe, de már elmondhatják, hogy vannak lányok is, akik nekik megfelelő szakmákat tanulhatnak a líceumban, összességében a nappali szakos diákok száma is megduplázódott és megugrott a sikeresen érettségizők száma is.
Fotó: Bege Botond
Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere az iskola egykori diákjaként is beszélt. Örül, hogy évről évre többen fordulnak a szakoktatás felé.
– fogalmazott.
A Fogarasy, vagy ahogy a gyergyói köznyelvben mondják, a Szaki fő feladata most, hogy ne csak tudást, hanem hivatást is adjon a fiataloknak – hangsúlyozta.
Elhangzott, hogy ebben a középiskolában tanultak a Bagossy Brothers Companyban zenélő Bagossy fivérek is, akiket mindenképp szeretnének meghívni a 150 éves évfordulós ünnepségre.
Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.
Hatvanötezer lej gyűlt össze a Hubertus Vadásztársaság által korábban szervezett jótékonysági vadászaton, amiből számos orvosi eszközt vásárolhattak a székelyudvarhelyi kórház székelykeresztúri kirendeltségének. Ezeket adták át csütörtökön.
Minden valószínű forgatókönyvet számításba véve Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a „kisebbik rossz” elvét szem előtt tartva vázolta fel, hogy kire lenne jó szavazni az erdélyi magyaroknak a májusi államelnök-választáson.
A kormány egyszer Sepsiszentgyörgynek adta, majd visszavette a Stadion utcai sportbázist. Most ismét reményteljes a város számára a bukaresti felállás, ezért ismét magáénak szeretné tudni a létesítményt.
A tavalyhoz képest idén kisebb összegből gazdálkodhat Kézdivásárhely: a 2024-es 165 millió lejhez képest ezúttal 127,3 millió áll a városvezetés rendelkezésére. Ennek 56 százalékát fejlesztésekre fordítják, a fennmaradó 44 százalékot pedig működtetésre.
Míg Marosvásárhely költségvetése tavaly 625,8 millió lej volt, idén ez kétszáz millióval több lesz: 2025-ben 854 millió lejből gazdálkodik a település. A képviselő-testület csütörtökön délután bólintott rá a költségvetés-tervezetre.
Noha a székelyföldi megyékben nagyobb az adófelajánlási kedv az országos átlagnál, még nagyok a tartalékok – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán gazdasági szakpolitikus. Arra buzdít, éljünk a minket illető jogokkal, hiszen közeleg a határidő.
Rablótámadás megalapozott gyanújával előzetes letartóztatásba helyeztek két férfit Maros megyében.
Mentőhelikopterrel szállítottak kórházba egy sérültet egy Körtvélyfáján történt baleset helyszínéről csütörtökön kora délután.
1 hozzászólás