Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Árpád
Az előttünk álló ünnepi időszakot jellemzően családi körben kívánja eltölteni az emberek nagy része, vannak azonban, akiknek több rosszat, mint jót tartogat ez a periódus. Ilyenkor ugyanis feszültté válhat családi légkör, felerősödhetnek a konfliktusok, vagy akár a magány érzése is. Az Erdélyi Telefonos és Internetes Lelkisegély-szolgálatnál ezért arról érdeklődtünk, gyakrabban keresik-e fel őket az ünnep közeledtével.
2021. december 21., 21:172021. december 21., 21:17
2022. január 04., 12:232022. január 04., 12:23
A hívók száma nagyjából eloszlik egész évben, de természetesen vannak csendesebb és zsúfoltabb esték, a különbség azonban nem számottevő annyira, hogy ki lehessen emelni konkrét periódusokat – tudtuk meg Tőke-Mátéffy Noémitől, a lelkisegély-szolgálatot működtető Áradat Egyesület kommunikációért felelős munkatársától.
Akkor az ügyeleti órák száma is több volt, a mostani napi négy órás ügyelethez képest napi 16 órában várták a hívásokat az önkéntesek. Talán meglepő, de a téli ünnepek közeledtével általában nincs változás a hívások számát illetően, így ebben a periódusban is ugyanúgy működik a lelkisegély-szolgálat rendszere, mint az év többi részében. Mivel a tapasztalatok azt mutatják, hogy a hívások száma megoszlik egész évben, az ünnepi időszakban az ügyeletben levők számát illetően sincs változás: ilyenkor is naponta egy-egy önkéntes várja a hívásokat, hétköznaponként 19 és 23 óra között.
A szolgálat ma már több felületen is elérhető, melyek közül a telefonos elérhetőség a legnépszerűbb, de emellett az emailes változatot is előszeretettel használja főként a fiatalabb korosztály – részletezte az egyesület munkatársa.
Kérdésünkre, hogy melyik korosztály tekinthető a legveszélyeztetettebbnek a segítség kérések alapján, Tőke-Mátéffy Noémi azt válaszolta, hogy minden életkornak megvannak a maga krízishelyzetei, amelyben jól jöhet a segítség, főként most, ebben a vírus okozta, bizonytalan, nehezen tervezhető periódusban, amely kivétel nélkül mindenkit érint és mindenkinek az életére hatással van.
Így a lelkisegély-szolgálat munkatársa őket emelte ki, mint potenciálisan veszélyeztetett korosztályt. „Rájuk talán még fokozottabban kell most figyelnünk, és segítenünk kell, hogy legyen, akivel a nehéz érzéseikről, problémáikról, jó és rossz élményeikről beszéljenek” – mondta.
Ugyanakkor azt is kiemelte, hogy nagyon fontos figyelni a magányos, egyedül élő, idős emberekre is, valamint azokra, akik bántalmazásban élnek, akik függőségben szenvednek, vagy pszichés problémáik vannak, továbbá mindenkire, aki bármilyen okból reménytelennek, kilátástalannak látja a helyzetét, és megértésre, meghallgatásra vágyik.
Ezenkívül arra biztat mindenkit, aki ebben a helyzetben van, hogy amennyiben a környezetében nem talál segítségre és meghallgatásra, keresse fel a 0754-800-808-as telefonszámon a lelkisegély-szolgálatot, vagy írja le problémáját az e-mail címükre, mert a szolgálatnál mindig lesz, aki teljes odafigyeléssel meghallgatja és megérti őket.
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
Teherautó és személygépkocsi ütközött össze Ludason, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a mentőegységek.
Tűzesethez riasztották a tűzoltókat Székelyvarságra az elmúlt éjszaka, ahol egy garázs kapott lángra – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
A deficitcsökkentő intézkedések részeként augusztus elsejétől megnövelné az áruforgalmi adót a kormány, és ezzel párhuzamosan áttérne a kétkulcsos áfára az ország. De mit hoz ez a gyakorlatban, mekkora lesz a drágulás jövő hónaptól?
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
szóljon hozzá!