A szirénák rendszeresen megszólalnak. Négyféle jelzést használnak
Fotó: Veres Nándor
Egy elektronikus katasztrófavédelmi sziréna beszerzését tervezi a csíkszeredai önkormányzat, amelynek előnye lenne, hogy hangosbemondón keresztül szóbeli üzenetet is lehetne továbbítani a lakosságnak katasztrófahelyzetekben, vagy akár katasztrófavédelmi gyakorlatok idején.
2018. január 26., 18:012018. január 26., 18:01
Jelenleg a városnak 22 légvédelmi szirénája van, ezekből minden hónap első szerdáján megszólaltatnak 13-at a rendszer működésének próbájaként.
– kezdte megkeresésünkre Roth László. Csíkszereda Polgármesteri Hivatala polgárvédelmi felelősétől arról érdeklődtünk, hogy a katasztrófavédelmi próbák után miként látja, Csíkszeredában megfelelően működnek-e a katasztrófavédelmi szirénák.
„Az önkormányzatnak 22 légvédelmi szirénája van. Ezekből 13-at központosítottak, így távvezérléssel indíthatók a Gyermek sétányon található bunkerből, vagy a Hargita megyei tűzoltóság által, de akár Bukarestből is, mert a rendszer össze vannak kötve az országos hálózattal” – magyarázta Roth.
Hozzátette, a többi sziréna is működik, de csak a helyszínről kapcsolható be, és ahhoz plusz munkaerőre lenne szükség, hogy mindegyiket megszólaltassák. Az országos hálózatra kapcsolt központosított rendszerről pedig úgy vélte, hogy a lehető legfejlettebb, mert egy gombnyomással akár egy, de akár mind a 13 szirénát meg lehet szólaltatni.
Mint megtudtuk, többek között
Ezek mellett a csíkszeredai sörgyár is rendelkezik két szirénával, ezek azonban elektronikusak, egyik közülük szintén részese az országos rendszernek.
A városháza polgárvédelmi főfelügyelője ugyanakkor kiemelte, fontos, hogy az emberek ismerjék a szirénák jelzéseit. Mint magyarázta, négyféle jelzés van:
a légvédelmi riadó előrejelzése, amely háromszor egymás után 32 másodperces riadót fúj, köztük 12 másodperces szünetekkel
a légi riasztás 15-ször négy másodperces hangból áll, 4 másodperces szünetekkel
a katasztrófariadó 5-ször 16 másodperces hangból áll, 10 másodperces szünetekkel
a riadó végét egy két perces folyamatos szirénahang jelzi.
Légi riadóztatáskor ajánlatos fedezékbe vonulni, a katasztrófajelzés jelenthet például árvizet, földcsuszamlást, vagy akár vulkánkitörést is. Azt a polgárvédelmi felelős is elismeri, hogy
ezért úgy véli, sokkal előnyösebbek az elektronikus szirénák, mert üzeneteket is lehet segítségükkel bemondani.
A városháza munkatársától megtudtuk, attól függően, hogy milyen magasra vannak helyezve, a hagyományos szirénáknak 250–800 méteres hatósugaruk van. Ezzel szemben az elektronikus szirénák sokkal erősebbek, távolabb elhallatszik a hangjuk, akár négy kilométeres körzetben is hallhatók.
– mondta.
Hozzátette, abban bízik, hogy idén a csíkszeredai önkormányzat is be tud szerezni egy ilyen nyolc kürtből álló eszközt, ugyanis a költségvetés-tervezetben benne van.
„Ha sikerülne beszerezni és felszerelni a Majláth Gusztáv Károly térre, akkor négy kilométeres átmérőjű területen lenne képes figyelmeztetni katasztrófa esetén. „Volt rá példa, hogy a gyakorlat során valaki pánikrohamot kapott, amikor meghallotta a hangos búgást, ha üzenetet is megfogalmazhatnánk, akkor jelezhetnénk, hogy csak gyakorlatról van szó” – sorolta a további előnyöket Roth.
Jelenleg, amíg nem szerelnek fel elektronikus szirénákat, csak annyit tehetnek, hogy a sajtóban jelzik, mikor van gyakorlat.
Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.
Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.
Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
Egy fa dőlt ki Csíkszeredában, valamint több mint 2500 felhasználó maradt áram nélkül Csíkszéken a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt hétfőn délután – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.
szóljon hozzá!