Fotó: Borbély Fanni
Mi a restaurátor mukája? Hogyan állapíthatjuk meg egy műtárgy pontos keletkezését? Milyen eszközökkel tehetjük a művészetet mikroszkóp alá? Ezekre és még sok más érdekességre derült fény Mara Zsuzsanna restaurátor minapi előadásán.
2024. május 19., 13:592024. május 19., 13:59
Középkori szobrok mikroszkóp alatt címmel tartott előadást Mara Zsuzsanna restaurátor a Csíki Székely Múzeumban. A szakember rögtön az előadás elején leszögezte,
De mi is a művészeti tárgyak dokumentálása? Ehhez elengedhetetlen a műtárgyak alapos ismerete, így
Fotó: Borbély Fanni
A restaurálást kutatások előzik meg, hiszen nem mindig egyértelmű kit ábrázol a tárgy, honnan ered, mikor és miből készült. A dokumentáláshoz fontos az anyagvizsgálatok több területen való elvégzése, így
Az előadáson a mikroszkópos vizsgálatokra került a fókusz, ami során a műtárgy elkészítéséhez felhasznált anyagokat vizsgálják. Az előadás során felmerült a kérdés, hogy mindez miért is fontos. A restaurátornak azért, mert
Felmerült az is, hogy milyen típusú mikroszkópos vizsgálatokat szoktak végezni/végeztetni? A faanyag vizsgálata során
Fotó: Borbély Fanni
Fontos kihangsúlyozni, hogy a szakemberek sokszor mással végeztetik a szóban forgó vizsgálatokat, hiszen az együttműködés elengedhetetlen szakmájukban. A restaurátor ezeknek a vizsgálatoknak egy részét önmaga is el tudja végezni, sokszor azonban
Az előadó a címben is említett középkori szobrokra is kitért, példaként behozva a Csíki Székely Múzeum katalógusában található húsz középkori szobrot. A művészettörténeti elemzés alapján kiderült, hogy
Fotó: Borbély Fanni
De hogy is képzelhetjük el a gyakorlatban ezeket a vizsgálatokat? Mekkora mintát veszünk, honnan és mivel? A faanyagvizsgálat során legtöbb 5x7 mm-es famintát kell vennünk, melyből keresztmetszeti és húrirányú metszet készül, úgynevezett vékonymetszet-vizsgálat. Szükséges anyagok a tárgy-, illetve fedőlemez, kanadai balzsam és természetesen a mikroszkóp.
Fotó: Borbély Fanni
Az előadás során vizuális példákkal is szemléltette Mara Zsuzsanna a lehetséges vizsgálatokat, így például megtudhattuk azt is, hogy egyes fák között a szövet milyen sűrűségben tér el egymástól, továbbá, hogy az adott pigmentek hogyan képződnek le a mikroszkóp alatt.
Utolsó pillanatban is akadtak kiadó kulcsosházak szilveszterre azoknak, akik úgy döntöttek, mégsem otthon töltenék a szilvesztert, a kérdés már csak az, hogy mennyi pénzt szánnak rá.
Az országos útlevél-igazgatóság kedden arról tájékoztatott, hogy 2025. január elsejétől az állampolgárok kérhetik az egyszerű elektronikus útlevél ingyenes kézbesítését bármely címre Románia területén.
A marosvásárhelyi börtön mintegy 50 alkalmazottja tüntetett kedd reggel az intézmény előtt, a túlórázás ellen tiltakozva.
Mozgalmas decembert zár a csíkszeredai Rotary Club, a téli ünnepek alkalmával jótékonysági koncertet tartott, és több ajándékcsomagot osztottak ki idős, egyedül élő embereknek, valamint a csíkszépvízi ápoló és gondozó központ lakóinak.
Baleset történt Homoródfürdő közelében a Cekend-tetőn kedden délelőtt, személyi sérülés nem történt.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a „kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – mondta a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kedd reggel sárga kódú figyelmeztetést adott ki a sűrű köd, havas eső vagy fagy miatt 33 megye területeire és településeire.
Az új év első heteiben csak az előző évek elmaradt adóit, büntetéseket és egyéb illetékeket lehet majd befizetni a csíkszeredai városháza adó- és illetékosztályán – olvasható a városháza közleményében.
Tűzesethez riasztották hétfőn este fél nyolc körül a marosvásárhelyi tűzoltókat, miután kigyulladt egy nyárádtői lakóház – közölte a Maros megyei tűzoltóság.
Január 10-től „átmenetileg felfüggeszti” a brassói reptérről induló és oda érkező járatait a Fly Lili légitársaság. Nem ők az első kivonulók, de vajon meddig tartanak a működtetés kezdeti nehézségei? – érdeklődtünk a reptér helyzetét ismerő szakértőtől.
szóljon hozzá!