Fotó: Pinti Attila
Jelentősen megosztotta a csíkszeredai közösséget Az év sportolója gála nevet viselő rendezvény végeredménye, ezért a folyamat és a helyzet tisztázására végett a szervezőkhöz fordultunk. Ők azonban csak levélben voltak hajlandók válaszolni.
2024. január 19., 13:522024. január 19., 13:52
2024. január 19., 15:272024. január 19., 15:27
Elsőként arra kértük Miklós Editet, Az év sportolója gála szervezőbizottságának, kuratóriumának vezetőjét, vázolja fel a Székelyhon olvasóinak, hogy milyen lépések alapján zajlott a kitüntetettek kiválasztása, pontozása.
Megtelt a Csíki Mozi szerdán este sportolókkal, edzőkkel és sportbarátokkal, Csíkszereda városvezetése díjazta a 2023-as esztendő legjobb sportolóit, csapatait és edzőit.
„A sportkuratórium az egyesületek, klubok, csapatok és edzők számára kiküld egy felhívást, amely alapján várja a csíkszeredai születésű vagy csíkszeredai klubhoz leigazolt sportolók, edzők és csapatok eredményeit. Fontos, hogy mindig az adott évben elért eredményeket veszik figyelembe. A beérkezett javaslatokat a kuratóriumi tagjai átbeszélik, elemzik, és ha aktuális, akár korrigálják, hiszen megtörtént már, hogy nem a megfelelő kategóriába érkezett egy-egy javaslat. Például egy csapatsportban tevékenykedő edzőt nem lehet egyéni sportág edzőjeként díjazni, és így fordítva. Ugyanakkor
Amikor a kategóriák szerint mindenki a helyére került és a kiegészítések is megtörténtek, a kuratóriumi tagok a birtokukban levő információk alapján, és saját belátásuk szerint meghatározzák kategóriánként az első három díjazottat. Az első helyezett 3, a második 2, a harmadik helyezett 1 pontot kap. Abban az esetben, amikor a pontok összesítésénél két vagy akár három díjazottnál is azonos pontszám jön ki, a végleges rangsor felállításáig újabb szavazás történik”.
Kik döntöttek arról, hogy hogyan alakuljon ki a sorrend?
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy kik a tagjai Az év sportolója gála szakmai zsűrijének, kuratóriumának. Erre az alábbi választ kaptuk:
„Mielőtt arról beszélünk, hogy kik döntöttek, fontos elmondani hogyan indult útjára Az év sportolója gála. Csíkszeredában mindig is voltak kimagasló sportteljesítmények, számos olimpikonnal büszkélkedhetünk, és ezen teljesítmények elismeréseként érkezett javaslat a város elöljáróitól, hogy díjazzuk eredményes sportolóinkat. Ennek érdekében azt a felkérést kaptam, hogy hozzunk létre egy sportkuratóriumot, amelynek tagjai az aktuális évben elért sporteredményeket átbeszélik, elemzik, rangsorolják. A kuratóriumba a sport világában jártas, sporttal foglalkozó, és nem utolsó sorban sportszerető tagokat választottunk be, akik mindannyian saját érdekeiket figyelmen kívül hagyva reális döntéseket képesek hozni.”
A sportkuratórium tagjai:
Ábrahám Előd – sporttanácsadó, a SMAFTA alapítója;
Dr. Bachner István sportorvosi teendőket ellátó sürgősségi főorvos;
Darvas Attila – sportújságíró, a Polgármesteri Hivatal Kulturális, oktatásügyi, sport és ifjúsági osztályának munkatársa;
Dobos László – a Székelyhon sportújságírója;
Kopacz Gyula – a Hargita Népe sportújságírója;
Márton Simon – biatlon edző (volt szövetségi kapitány);
Miklós Edit – olimpikon;
Pál-Pál Előd – az MTVA sportriportere;
Roseti-Karikás Emőke – sport szakpszichológus;
Szép Zoltán – a Marosvásárhelyi Rádió sportriportere;
Szikszai Tamás – ügyvéd;
Tófalvi Éva – olimpikon, edző;
Trandafir Orbán Norbert – olimpikon, edző.
A fentebb felsorolt személyek nemcsak követői a csíki sportéletnek, hanem tevékenységükkel, munkájukkal jelentős mértékben hozzájárulnak a csíkszeredai sportélet fejlődéséhez.
Mi a helyzet Csiszér Ivett világbajnoki címével?
Kétségtelen, hogy a tavalyi esztendő kimagasló csíkszeredai sportteljesítménye Csiszér Ivett lovasíjász-világbajnoki címe. Ezt nemcsak a lovasíjász közösség gondolta így, hanem közéleti és politikai élet is: sorban álltak a politikusok, hogy a fiatal tehetséggel fényképet készíthessenek és azt a saját közösségi oldalukon megoszthassák – számolva a beérkező lájkok százait. Mindemellett a helyi és az anyagországi magyar sajtó is kiemelten foglalkozott az elért eredménnyel; a világbajnoki címről elsőként a Székelyhon és a Székely sport számolt be, majd szép lassan szinte az összes médiatermék interjút kért a kislánytól és edzőjétől, Lőrincz Rómeótól. Ennek apropóján arra voltunk kíváncsiak, hogy Miklós Edit szakmai meglátása szerint a lovasíjászatban világbajnokságot nyert Csiszér Ivett tavalyi teljesítménye milyen elismerést érdemelt volna Az év sportolója gálán.
Sporttörténelmet írt Csiszér Ivett: a csíkszeredai lovasíjász megnyerte a magyarországi Kaposmérőn, a sportág bölcsőjében megrendezett világbajnokság női versenyszámát. Húsz év után először győzött vébén Magyarországon kívüli sportoló.
„A 2023-as Év sportolója gálán Csiszér Ivett különdíjban részesült, amivel én teljes mértékben egyetértek. Gratulálok és további sok sikert!” – zárta rövidre a választ levelében Miklós Edit.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
4 hozzászólás