Szász Katalin Melinda igazgató üdvözölte a jelenlevőket
Fotó: Bodor Tünde
Számos – köztük sok újonnan bevezetett – pénzbeli juttatással támogatja az állam a gyermekjogvédelmi rendszerből kilépő, nagykorúvá váló fiatalokat, ezeket azonban először meg kell ismerni, majd felelős döntés után igénybe venni. Ezért is szervezett a Család, Ifjúság és Esélyegyenlőségi Minisztérium kezdeményezésére tájékoztató napot a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekjogvédelmi Vezérigazgatóság, melyre meghívták az érintett, 17. évüket betöltő fiatalokat, illetve a hatóságokat is.
2023. szeptember 14., 19:002023. szeptember 14., 19:00
A Kovászna Megyei Könyvtár Gábor Áron-terme ez alkalommal megtelt a különböző intézményekben, családi házakban, tágabb családban nevelkedő fiatalokkal, de jelen voltak a tanfelügyelőség, megyei tanács, a rendőrség szervezett bűnözés elleni osztálya, a drogprevenciós központ képviselői, aztán Bogdan Paraschivu helyettes államtitkár, Könczei Csaba és Gál Károly parlamenti képviselők, továbbá pszichológusok és szociális munkások is. A megjelenteket Szász Katalin Melinda, a gyermekjogvédelmi hivatal volt aligazgatója üdvözölte, aki Vass Mária korábbi vezérigazgató közelmúltbeli nyugdíjazását követően megbízással vezeti a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekjogvédelmi Hivatalt.
A fiataloknak szánt juttatásokról és azok törvényi hátteréről a gyermekjogvédelem munkatársai, Lemhényi Andrea románul, majd Kovács Izabella esetmenedzser magyarul tájékoztatta a jelenlevőket, kiemelten ismertetve a 2004. évi 272-es sz. gyermekvédelmi törvény rájuk vonatkozó cikkelyeit. Mint elhangzott,
Meg lehetett tudni azt is, hogy a nagykorúság nem föltétlenül jelenti azt, hogy a fiatal nem részesülhet az állam védelmében. Aki nappali tagozaton tanul tovább (egy tanintézményben csak egyszer befejezve a tanulmányokat), 26 éves koráig kaphatja a támogatást, maradhat addigi helyén; ez idő alatt akár doktori címet is szerezhet.
Ez azoknak is jár, akik munkába állnak. Aki nem tanul tovább, az további két évig élvezheti még az állami támogatást más formában, ha bevállalja, hogy a gyermekjogvédelem vagy az önkormányzat szociális osztályának szakemberei, esetleg korábbi esetmenedzsere monitorizálják életútját, de
Amennyiben viszont elutasítja a felajánlott munkahelyet vagy elveszíti a lakást, ez a további támogatás megvonását eredményezi.
A fiatalok kifejezték elismerésüket az érdekükben tett erőfeszítések okán
Fotó: Bodor Tünde
Ennek igénybevétele után nincs visszaút, nem lehet újra visszatérni a rendszerbe.
A kiskorú anyák, akik szintén egy sérülékeny társadalmi réteget képeznek, szintén többféle támogatást kaphatnak az újabban elfogadott törvények alapján.
A gyermek megszületése után három hónapig igényelhető továbbá egy egyszeri, 2000 lejes támogatás, amit szociális kártyán kapnak a jogosultak, és csak a babának vagy a mamának szükséges dolgokra költhető.
Petcu Cristian rendőrtiszt a külföldi munkaajánlatokkal való csábítás veszélyeire hívta fel a figyelmet
Fotó: Bodor Tünde
A tájékoztatás után a minisztérium képviselője, a drogprevenciós hivatal és a szervezett bűnügyi osztály munkatársai szóltak a fiatalokhoz. Utóbbi elmondta, több olyan eseten dolgoztak, amikor az állami gondozott fiatalok sérülékenységét és hiszékenységét kihasználva külföldi munkára csábították őket, majd gyakorlatilag évekig dolgoztatták őket szinte rabszolgaként.
Ezután a szervezők lehetőséget adtak a fiataloknak, hogy kérdezzenek, de
Szász Katalin igazgató érdeklődésükre elmondta, a megyében jelenleg közel 200, 17. évét betöltött fiatal van az állam védelmében. Azok közül, akik korábban kikerültek a rendszerből, sokan maradtak az addigi nevelőszülőknél, hiszen
Főleg régebb volt jellemző, hogy nagyon sokan külföldre mentek, mostanra a kivándorlók aránya csökkent, a külföldön dolgozók közül pedig többen hazajöttek, családot alapítottak, és normális életet folytatnak.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!