Munkálatok a Korond-pataknál
Fotó: Maros Vízügyi Igazgatóság
Csoportos foglalásokat veszítettek el az elmúlt hétvégén a parajdi szállásadók a sóbánya múlt heti bezárása következtében, de egyelőre nem okozott komoly veszteségeket a sóvidéki idegenforgalomnak az új helyzet. A turizmusból élők is bizakodók, remélik, mielőbb kinyithat a sóbánya, hiszen a településre látogatók kilencven százaléka a sóbánya miatt választja Parajdot. A maradék tíz százalék pedig a többi sóvidéki látnivaló, például a Sószoros miatt.
2024. május 22., 08:022024. május 22., 08:02
Nem estek kétségbe a turizmusból élő parajdiak a sóbánya múlt heti bezárása miatt, látják ugyanis, hogy a víz befolyásának a megszüntetésére irányuló munkálatok jól haladnak, még örülnek is annak, hogy egy évek óta fennálló problémát most végleg megoldanak – tudtuk meg Moldován Lászlótól, a Sóvidék-Hegyalja Turisztikai Egyesület elnökétől.
A hónap közepén, május 15-én zárták be a parajdi sóbányát biztonsági okokból, ugyanis az április 17–19-ei nagy csapadékhozamú esőzések óta a Korond-patak vize befolyt a tárnákba. Az, hogy nem látogatható a komplexum, már okozott kieséseket a vendéglátásból élők számára, de ez még nem jelentős.
Fotó: Maros Vízügyi Igazgatóság
„Foglalásokat még nem mondtak le. Voltak néhányan, akik korábban hazautaztak, tehát 6–7 helyett csak 2–3 napot maradtak, de a pünkösd utáni hét amúgy is laza szokott lenni.
– ismertette az idegenforgalmi helyzetet Moldován László. Elmondta, a Sószoros bejáratánál zajlott a munkálatok nagy része, ezért nem lehetett látogatni a szorost, de már indítanak csoportos látogatásokat –
„Azt mondták, hogy a héten megoldódik a probléma, ezért bízunk benne, hogy most már hamarosan a bánya megnyitása is szóba jöhet. Ezt még hivatalosan nem jelentették be, de sikerült áthidalni a problémát. Mi nagyon reménykedünk, hogy a napokban vagy legkésőbb egy-két héten belül megnyílik ismét a sóbánya. Ez nagyon jó hír mindenkinek, mert végül is egy
Múlt héten nagyon-nagyon nekiálltak, a vízügy, a sóbánya és a helyi önkormányzat is. Még vasárnap is dolgoztak, ezért bízunk benne, hogy hamarosan megnyitják” – reménykedik a Sóvidék-Hegyalja Turisztikai Egyesület elnöke.
Fotó: Maros Vízügyi Igazgatóság
Ha még egy hónapig elhúzódott volna a munkálat, az már nagy problémát okozott volna, hiszen a Parajdra látogatók mintegy 90 százaléka a sóbánya miatt érkezik az üdülőtelepülésre, a fennmaradó 10 százalék pedig a többi sóvidéki látnivaló, például a Sószoros miatt.
A szovátai idegenforgalomban sem okozott érezhető visszaesést a sóbánya bezárása, és a nyári szezonra ez nem is lenne hatással. Szovátán ugyanis a Medve-tó jelenti a fő vonzerőt nyáron és
A turizmusból élő szovátaiak az ősztől kezdődő holtszezonban éreznék meg a bánya bezárásának a hatásait, ha elhúzódnának a víz befolyásának a megakadályozására irányuló munkálatok – véli Bereczki István, a Szovátai Turisztikai Egyesület elnöke. Igaz ugyan, hogy egyre több olyan szálloda és panzió van az üdülőtelepülésen, amely saját wellnesslehetőséggel rendelkezik, de
így tehát a Medve-tó őszi bezárása után mindenképpen éreztetné a hatását Szovátán is az, ha nem lenne látogatható a bánya – közölte a szakember.
Fotó: Maros Vízügyi Igazgatóság
„Nagy kár lenne, ha nem tudnák megnyitni, mert mégiscsak az egyik legnagyobb látványosság a környéken” – fogalmazott Bereczki István.
Válaszolt a parajdi sóbányában felmerült problémákra vonatkozó, május 14-ei tájékoztatási kérésünkre, illetve reagált a témában megjelent első cikkünkre az Országos Sóipari Társaság Rt. (Salrom). Mint pénteki levelükben írják, a közérdekű információk iránti kérelem megválaszolásának törvényes határideje a vonatkozó törvény értelmében tíz nap, így május 24-ig voltak kötelesek válaszolni, ugyanakkor szóvá teszik, hogy a választ meg nem várva már május 15-én közzétettük a témában első cikkünket.
A víznek a sóbányába történő beszivárgásáról a parajdi sóbánya vezetősége azonnal értesítette az illetékes hatóságokat – a Hargita Megyei Prefektusi Hivatalt és a sürgősségi esetek felügyelőségét –, az Országos Sóipari Társaság Rt. pedig folyamatosan együttműködik a Maros Vízügyi Igazgatósággal a probléma megoldása érdekében – áll a Salrom válaszlevelében.
A bányában dolgozók rosszullétére vonatkozó állítást illetően azt közölték, hogy ez nem megerősített, ugyanakkor – folytatják – megemlítendő, hogy április 18-án a bánya turisztikai részlegén személyzetet biztosító vállalkozás három női alkalmazottja – akik nem a sóbánya alkalmazottai – rosszullétre panaszkodott. Nem ismert, hogy mitől lettek rosszul, de már mindhárman jól vannak – közlik a válaszlevélben, arra is kitérve, hogy a bánya vezetősége azonnal megtette a szükséges intézkedéseket ez ügyben.
„A bánya turisztikai részlegének levegőminőségét gondosan ellenőrzik. E tekintetben gyakori méréseket végeznek erre szakosodott személyek. Az elvégzett elemzések azt mutatják, hogy
A fentieken túl az olvasók korrekt tájékoztatása érdekében a következő pontosításokat tesszük: amint azt a parajdi sóbányában észlelték, az április 17–19. közötti heves esőzések miatt a Korond-patakból édesvíz szivárgott a föld alá. A heves esőzések miatt a Korond-patak medrében egymást követő túlfolyások voltak, amelyeket nem lehetett megfékezni, és
Ezért a dolgozók és a látogatók biztonsága érdekében az Országos Sóipari Társaság Rt. ügyvezető igazgatósága úgy döntött, hogy május 15-én 12.30-tól leállítja a termelési és a látogatási tevékenységet a bányában, amíg a patakból a föld alá bejutó víz okozta helyzet meg nem oldódik. A társaság minden szükséges lépést megtesz annak érdekében, hogy a parajdi sóbányát a lehető leghamarabb újraindítsa” – közli a Salrom.
A Maros Vízügyi Igazgatóság az elmúlt napokban több frissítést is közzétett a parajdi sóbányánál zajló munkálatok helyszínéről. Ezekben beszámolnak arról, hogy az elmúlt napokban elterelték a Korond-patak folyását, és több munkálat is történt a jobb part megerősítése érdekében. A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem és a Petrozsényi Tudományegyetem két műszaki szakértőjét is bevonták a probléma elhárításába: egy 120 méter hosszú, három csővezetékből álló rendszer kiépítésébe. Ezzel a megoldással a beszivárgásnak leginkább kitett területeken kívánták megszüntetni a problémát.
Fotó: Maros Vízügyi Igazgatóság
A vezeték nyomvonalán több műszakban dolgoztak a vízügy alkalmazottai,
A vízügy számos munkagépet szállított a helyszínre, de a Hargita megyei tűzoltóság is küldött két motoros szivattyút a bányához. A csövek lefektetése mellett egy betonozott mederszakaszt is kialakítanak a munkálatok során, amely vészhelyzet esetén elvezetheti a nagy vízmennyiséget.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!