Fotó: Boda L. Gergely
Három voksot is le kell adniuk a Mezőbánd községi szavazóknak november 22-én. Egyet az államelnök-jelöltre, egyet a parlament karcsúsítására, de ami a legfontosabb számukra – arra is, hogy Szénáságy leváljon-e a községről és átkerüljön Mezőmadaras község adminisztrálásába.
2009. november 04., 17:472009. november 04., 17:47
2009. november 04., 22:152009. november 04., 22:15
Fotó: Boda L. Gergely
Szénáságy Mezőmadarasanak csak egy utcája volt a megyésítés óta, szervesen mindig utóbbihoz tartozott. Amikor a Székelyföld és Mezőség határán levő Mezőmadaras önállósult, s öt évvel ezelőtt levált Mezőbándról, valamilyen adminisztrációs tévedés folytán nem került szóba, hogy a közelében levő Szénáságy is vele együtt az új községhez csatolódjon. A hajdani községközpontnak ez így jó volt, ugyanis a szénáságyi lakosok is oda adóztak, cserében viszont nem kaptak semmit. Illetve hát kapták azt, hogy ügyes-bajos dolgaik intézésére továbbra is a sokkal távolabb eső Mezőbándra kellett hogy járjanak. Annál is értelmetlenebb és érthetetlenebb ez a dolog, mivel a megyésítéskor Szénáságyat úgy vették nyilvántartásba, mint Mezőmadaras egyik utcája. Még a házak számozása is eszerint történt. Ráadásul a valamivel több mint háromszáz lelkes falu temetője, iskolája is madarasi területen van. Beruházásokat nem kapott a falu Mezőbándtól, mert az ottani kormányzatnak nem érte meg ide pénzt irányítani. Mezőmadaras pedig nem segíthetett ilyen szempontból, mert hivatalosan nem tartozott hozzá.
A népszavazással végre megnyugtatóan rendeződhet a 87,1 százalékban magyarok lakta település sorsa. Feltéve, ha nem járnak úgy, mint pár évvel ezelőtt, amikor ugyanebben az ügyben tartottak népszavazást, de a mezőbándi község tizenegy falujának lakossága nem ment el szavazni kellő számban, ezért érvénytelen lett. Most a szénáságyiak remélik, hogy az államelnök-választással egybeeső népszavazáson lesz elég szavazó, hogy az ő ügyükben is érvényesen döntsenek. A mezőbándi polgármester, Mircea Rusu szerint is jogos a szénáságyiak igénye, hogy Madarashoz tartozzanak, mert így esélyük lesz infrastruktúra fejlesztésre, villamosításra. A 80,8 százalékban magyarok lakta Mezőmadarasnak így lesz egy faluja is, eddig ugyanis egymaga volt községközpont, beosztott falvak nélkül.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
Egy személy súlyos, egy másik pedig enyhébb sérüléseket szenvedett, miután két autó ütközött össze hétfőn este a Maros megyei Zoltánon.
Azt kérdezi a Maros megyei prefektúra levélben az érintett önkormányzatoktól, hogy mennyi pénzzel tudnak beszállni a sótalanító berendezések megvásárlásába.
Koncertek, vásárok, borsétány, szórakoztató- és gyermekprogramok várják mindazokat, akik Marosvásárhelyen töltik a hétvégét, és bekapcsolódnak a 28. alkalommal megszervezett városnapokba.
A közösségi stabilitást és az etnikai együttműködés modelljét akarja megbontani az a politikai alapú döntés, amellyel Soós Zoltán polgármestert, immár másodszor is felfüggesztették hatvan napra – áll a marosvásárhelyi és a megyei RMDSZ közleményében.
Állatkínzás és illegális fegyverhasználat megalapozott gyanújával vettek őrizetbe egy férfit Marosvásárhelyen.
Robbanás volt egy szászrégeni lakásban pénteken délelőtt. Egy személy súlyosan megsérült, a helyszínre nagy erőkkel vonultak ki a tűzoltóegységek.
A marosvásárhelyi és a Maros megyei önkormányzat is egy-egy ivóvízszállításra alkalmas tartálykocsit vásárol, saját költségvetéséből, amelyet átad használatba a megyei katasztrófavédelemnek (ISU).
George Simiont is várják arra az országos felvonulásra, amit a román zászló napjának megünneplésére szerveznek Marosvásárhelyen. Az esemény egybeesik a Marosvásárhelyi Városnapokkal.
Ellenőrzik a vízfogyasztókat Erdőszentgyörgyön, és aki a vezetékes ivóvizet nem rendeltetésszerűen használja, büntetésre számíthat – olvasható a szolgáltató felhívásában.