Mostmár tényleg közeleg a tél. Napokon belül itt lesz. Archív
Fotó: Pinti Attila
Az elkövetkező 3-4 napban lehullhat az első hó, úgy a hegyvidéken, mint az alacsonyabban fekvő területeken is, főként Moldvában. Ugyanakkor meglehet, hogy december közepéig az ilyenkor megszokottnál enyhén magasabbak lesznek országszerte a hőmérsékletek – mondta el Florinela Georgescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) operatív meteorológiai részlegének igazgatója kedden az Agerpres hírügynökségnek.
2019. november 19., 17:012019. november 19., 17:01
2019. november 20., 00:312019. november 20., 00:31
A következő 3-4 napban megváltozik az időjárás,
Csütörtökön, pénteken már enyhén alacsonyabbak lesznek a hőmérsékletek az időszakban megszokottnál. És bár ezek az értékek úgymond normálisak ősz végén, a hidegérzés fokozottabb lesz a jelenlegi enyhe idő okán,
Georgescu elmagyarázta, nem szokatlan, hogy decemberi hónapban egyre kiterjedtebb területeken fagypont alá süllyedjenek az éjszakai hőmérsékletek.
Amióta meteorológiai felméréseket végeznek, a 2019-es év globális szinten az egyik legmelegebb évnek bizonyult, amelyben a szélsőséges időjárás is gyakori volt, és ez a globális felmelegedés következménye – mutatott rá Florinela Georgescu.
A szakember ezzel kapcsolatban felvázolta, hogy 2019-ben eddig 60 azonnal érvénybe lépő (nowcasting), piros jelzésű, szélsőséges időjárásra vonatkozó riadót adtak ki. Megemlítette:
Az országra nem jellemző, szélsőséges időjárási jelenségként említette meg a január 23-26-án bekövetkezett jeges esőt, illetve a tavaszi, Dragalinán látott forgószelet.
Nyáron, bár nem voltak rekordhőmérsékletek, nagyjából 38 Celsius-fok körüli értékeket mértek,
„Mindez annak ellenére, hogy a csapadék egyre kevesebb volt július második felétől kezdődően. Hosszú aszályos időszakba léptünk be, amely most sem ért véget. (...) Érdemes még megemlíteni októbert, két erős lehűlési időszakkal a hónap elején és a végén, ami után a november rendkívül magas hőmérsékletekkel érkezett. (...)
– mutatott még rá az ANM szakembere.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat kedden szervezi székhelyén éves tudományos konferenciáját, amelynek idei témáját a 2019-es év szélsőséges meteorológiai jelenségei képezik.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!