Megközelítés kérdése. A gazdák szerint a száraz növényzet felégetése után hamarabb kizöldül a fű
Fotó: Erdély Bálint Előd
Noha a törvények tiltják, mostanság mégis egyre többször tapasztalni, hogy égnek a szántók, legelők, kaszálók. A szakemberek szerint ezzel sokkal több kárt okoznak a gyújtogatók a termőföldekben, mint amennyi haszna lenne. A felmenőiktől örökölt tudásra alapozó gazdák egy része viszont más véleményen van.
2020. április 26., 10:392020. április 26., 10:39
Igenis van haszna a bozótos, elszáradt, gyomokkal telített legelők és kaszálók ellenőrzött formában történő leégetésének, hiszen a keletkezett hamu táplálja a talajt, ugyanakkor ennek köszönhetően a friss fű is hamarabb kihajt – értett egyet ebben több általunk megkérdezett gazda. Ha időt szánunk, és szóba állunk idősebbekkel, többen is mesélnek arról, hogy régen tisztában voltak azzal, hogy ellenőrzött keretek között a tűz, azaz a tarlóégetés is serkenti a növények növekedését. Nyilván
Bartalis Imre székelyudvarhelyi gazda portálunknak elmondta, hogy bár most már törvények tiltják, régen megszokottak voltak az ellenőrzött formában történő tarlóégetések. Őseink ugyanis így tisztították meg a szántókat, legelőket és kaszálókat, ha valamiért nem volt szükségük a szalmára vagy a szénára, esetleg idős koruk, betegség miatt nem tudtak elmenni kaszálni.
– magyarázta. Az égetéseknek köszönhetően ugyanakkor a kártevőket is el lehetett pusztítani, így nem terjedtek a különböző betegségek. A tüzekben ráadásul elégtek a gyomnövények magvai, a hamuval táplált föld pedig sokkal jobb minőségű lett – véli. Azzal viszont egyetértett a gazda, hogy
A jelenlegi helyzetet elemezve úgy látja, hogy a sok tiltás és szabályozás miatt el van lehetetlenítve a kisgazdák munkája, akik közül sokan emiatt inkább felhagynak a termeléssel. „Régen sem voltak hülyék az emberek, akkor is tudtak termelni, nem kellett senki megmondja nekik, hogy hogyan műveljék meg a földjeiket. A tiltások, szabályozások és ezek drónokkal történő ellenőrzése miatt sokan már dolgozni is félnek” – magyarázta. Hozzátette, noha a többség betartja a szabályokat, jelenleg is vannak gazdák, akik tüzet raknak földjeiken, ám azt már nem merik felügyelni a büntetések miatt, és ebből az okból keletkeznek nagyobb károk.
Régen több állatot tartottak, így sokszor még a vasúti sínek mellől is lekaszálták a füvet a gazdák, a földek égetéssel történő megtisztítása csak a kilencvenes években lett népszerű, amikor már csökkenni kezdett az otthon nevelt állomány, így kevesebb élelmet kellett betakarítani azoknak – jelentette ki Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. Rámutatott, az igaz, hogy régen is meggyújtották a szántókat, ha nagyon elszaporodtak a kártevők, de ezt ellenőrzött formában tették az emberek, körbeszántva, elszigetelve a felégetett területet. Erre egyébként most is van lehetőség jól megindokolt esetben, ha túlszaporodnak a kártevők, ám engedélyt kell kérni a környezetvédelmi ügynökségtől, illetve a polgármesteri hivataloknál is be kell jelenteni.
– így az igazgató. Szerinte az elmúlt években vált ugyanakkor egyre népszerűbbé a „gyufával történő kaszálás,” hiszen egyesek helytelenül így próbálják meg elkerülni a területalapú támogatások elvesztését, amikor a kevesebb igény miatt nem kaszálnak annyit az előző évben.
Ég a tarló Csíkszereda határában. A szakemberek szerint egyenesen romlik a talajminőség az égetések miatt
Fotó: Pinti Attila
Arra is kitért, hogy az égetésekkel nem csak különböző állatfajok élőhelyét pusztítjuk el, de a talajban lévő mikroorganizmusokat és gilisztákat is, amelyek javítják a föld minőségét. Azt téves elképzelésnek tartotta, hogy a tüzekből keletkező hamuval táplálnánk a talajt, sőt inkább csökkentjük a tápanyagtartalmát. Szerinte
A felsorolt pusztításokon kívül a levegőt is szennyezik a gazdák a mezőgazdasági területek meggyújtásával, ami súlyos bírságokat von maga után – jelentette ki lapunknak Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője, aki szerint idén különösen sok kihágás történt.
amennyiben sikerül bizonyítani a tettüket. Aki természetvédelmi területen gyújtja meg a bozótos részt, az három hónaptól egy évig terjedő börtönbüntetésre számíthat. Idén eddig tíz esetben szállt ki a helyszínre a környezetőrség, három alkalommal pedig tetten érték a gyújtogató gazdát.
Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség vezetője szerint azért szaporodtak el idén a mezőgazdasági területek felégetései, mert a gazdák tévesen úgy gondolják, hogy a koronavírus miatti állapot okán csökkentett erőbedobással dolgozik intézményük. Hangsúlyozta, ez nem igaz, sőt a katasztrófavédelmi felügyelőséggel összefogva most is szigorúan ellenőrzik a szabálysértéseket.
Mint mondta, a legnagyobb károkat nem is a szántókon történő tűzgyújtások okoznak, hanem azok, amelyek a legelőkön, kaszálókon történnek.
Év eleje óta összesen 154 mezőgazdaság terület meggyújtásával kapcsolatos esethez riasztották a megyei tűzoltókat, ami lényegesen több az előző évekhez képest – tájékoztatott Alina Ciobotariu, a Hargita megyei tűzoltóság szóvivője. Ebből 66 esetben csak a hivatásos tűzoltók vettek részt az oltásban, 62 alkalommal pedig az önkéntes egységek avatkoztak be. A fennmaradó esetekben az önkéntesek és a hivatásos tűzoltók közös erőfeszítéseire is szükség volt.
Fotó: Pinti Attila
A tűzesetek 630 hektárnyi mezőgazdasági területet és 17 hektárnyi erdős részt érintettek. Az első negyedévben 79 alkalommal kellett ilyen típusú oltásokban részt vegyenek a tűzoltók és további 75-ben e hónap kezdete óta. „Ezek azok a tűzesetek, amelyeket el lehet kerülni, így próbáljuk ezt tenni. Ezeken kívül ugyanis több olyan helyzet van, amikor épületek gyulladnak fel és emberi életek múlnak a tűzoltók beavatkozásán. Ne terheljük meg őket szükségtelenül ebben a száraz és szeles időszakban, amikor könnyebben terjednek a lángok” – fogalmazott Alina Ciobotariu. Hozzátette, ha valaki mégis hasonló eseteket tapasztal, akkor mindenképp tárcsázza a 112-es segélyhívó számot.
Inkább kontra, mint pro
Bár a tarlóégetés rengeteg vita forrása világszerte, a szerves anyag megőrzésének fontossága, a termőképesség és külső hatásokkal szembeni ellenálló-képességét fokozó hatása miatt napjainkra felértékelődött. A tarlóégetés megítéléséhez két szempontra figyeljünk. Az egyik, hogy egészséges-e a tarló, vagy kórokozókkal fertőzött. A másik, hogy értékes szerves anyag utánpótlási forrás veszhet el az égetés során. A tarlóégetés legfőbb indokaként a kártevők, kórokozók elleni védekezést szokás megjelölni. Az égetés elsősorban azokat a károkozókat gyéríti, amelyek a leveleken, szármaradványokon találhatók meg, a gyökér- és szártőbetegségek kórokozói ellen kevésbé nyújt megoldást. Éppen ezért növényvédelmi megfontolásból akkor lehet indokolt a tarlóégetés, ha a vetésváltásban kalászost kalászos követ. Ez azonban más szempontból sem tartható és ajánlható módszer. (Forrás: Dr. Gyuricza Csaba, Agronapló szakfolyóirat)
Több, mint 40 rendőr vett részt a Maros megyei Csatófalván tartott átfogó ellenőrzési akcióban, amelybe közrendvédelmi, közlekedési, bűnügyi és gazdasági nyomozói kapcsolódtak be.
Gyalogost gázolt el egy személyautó pénteken este Csíkszereda központjában, a Kossuth Lajos utcában, a Szabadság téri gyalogátkelőn.
Olyan transzformátorállomás létesült Gyergyóremetén, amilyenhez hasonlót legutóbb évtizedekkel ezelőtt építettek a Hargita megyében. A községben létrejött ipari park üzemeinek ellátása mellett a gyergyói települések áramellátási gondjait is megoldja.
Európában, de az egész világban is a hosszú távú stabilitásnak, a demokrácia kiteljesítésének és a jogállamiságnak is kérdése, hogyan kezelik a kisebbségek problémáit, figyelemmel a bevándorló közösségek mozgására is – jelentette ki Szili Katalin.
Az oktatási minisztérium pénteken közölte, eleget fog tenni az alkotmánybíróság határozatának, amely szerint alkotmányellenes az a törvény, amely csak az állami iskolák tanulóinak biztosít teljesítményösztöndíjat.
A Székelyföldi Kolbászparádé 19. kiadását tartják szombaton 10 órától. A gasztronómiai eseménynek immáron második alkalommal ad otthont a zabolai Mikes-birtok.
Több, mint negyven köbméter lopott fát foglaltak le a Maros megyei Szászszentivánon egy összehangolt hatósági akció során.
Az inka birodalomban különleges tiszteletben részesítették őket, gyapjukból királyi öltözéket készítettek, számos vallási szertartásban részt vettek, most pedig páran beköltöztek a marosvásárhelyi állatkertbe. Alpakák érkeztek és már látogathatók.
Harmincnapos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút a bukaresti törvényszék csütörtökön, mivel a DIICOT ügyészei azzal gyanúsítják, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.
Marosvásárhelynek égető szüksége van körgyűrűre és elkerülőútra, hiszen napról napra fullasztóbb a levegő a gépkocsiforgalom miatt (is). Tervek vannak, munkagépek sehol. Feltérképeztük, hogy milyen elképzelések vannak, mutatjuk, hogy mi valósult meg.
szóljon hozzá!