Mennyire káros az ellenőrzött tarlóégetés?

Megközelítés kérdése. A gazdák szerint a száraz növényzet felégetése után hamarabb kizöldül a fű •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Megközelítés kérdése. A gazdák szerint a száraz növényzet felégetése után hamarabb kizöldül a fű

Fotó: Erdély Bálint Előd

Noha a törvények tiltják, mostanság mégis egyre többször tapasztalni, hogy égnek a szántók, legelők, kaszálók. A szakemberek szerint ezzel sokkal több kárt okoznak a gyújtogatók a termőföldekben, mint amennyi haszna lenne. A felmenőiktől örökölt tudásra alapozó gazdák egy része viszont más véleményen van.

Fülöp-Székely Botond

2020. április 26., 10:392020. április 26., 10:39

Igenis van haszna a bozótos, elszáradt, gyomokkal telített legelők és kaszálók ellenőrzött formában történő leégetésének, hiszen a keletkezett hamu táplálja a talajt, ugyanakkor ennek köszönhetően a friss fű is hamarabb kihajt – értett egyet ebben több általunk megkérdezett gazda. Ha időt szánunk, és szóba állunk idősebbekkel, többen is mesélnek arról, hogy régen tisztában voltak azzal, hogy ellenőrzött keretek között a tűz, azaz a tarlóégetés is serkenti a növények növekedését. Nyilván

mindennek az alapja az ellenőrzött tarlóégetés.

Bartalis Imre székelyudvarhelyi gazda portálunknak elmondta, hogy bár most már törvények tiltják, régen megszokottak voltak az ellenőrzött formában történő tarlóégetések. Őseink ugyanis így tisztították meg a szántókat, legelőket és kaszálókat, ha valamiért nem volt szükségük a szalmára vagy a szénára, esetleg idős koruk, betegség miatt nem tudtak elmenni kaszálni.

Idézet
Sokkal jobb volt ez a módszer, mintha hagyták volna, hogy rajta maradjon a száraz, elburjánzott növényzet a földeken, amelyek a kártevők melegágyává váltak volna. Persze a bozótosokban, hamarabb is keletkezhetett tűz (akár egy eldobott üveg miatt is), amelynek terjedése megállíthatatlan lett volna a takarítatlan területeken. Ezt pedig el akarták kerülni. Persze akkor is tudta mindenki, hogy nem szeles, száraz időszakban kell tüzet gyújtani

– magyarázta. Az égetéseknek köszönhetően ugyanakkor a kártevőket is el lehetett pusztítani, így nem terjedtek a különböző betegségek. A tüzekben ráadásul elégtek a gyomnövények magvai, a hamuval táplált föld pedig sokkal jobb minőségű lett – véli. Azzal viszont egyetértett a gazda, hogy

néhány fontosabb állatfaj élőhelyében is kár keletkezett, ami senkinek nem vált hasznára.

A jelenlegi helyzetet elemezve úgy látja, hogy a sok tiltás és szabályozás miatt el van lehetetlenítve a kisgazdák munkája, akik közül sokan emiatt inkább felhagynak a termeléssel. „Régen sem voltak hülyék az emberek, akkor is tudtak termelni, nem kellett senki megmondja nekik, hogy hogyan műveljék meg a földjeiket. A tiltások, szabályozások és ezek drónokkal történő ellenőrzése miatt sokan már dolgozni is félnek” – magyarázta. Hozzátette, noha a többség betartja a szabályokat, jelenleg is vannak gazdák, akik tüzet raknak földjeiken, ám azt már nem merik felügyelni a büntetések miatt, és ebből az okból keletkeznek nagyobb károk.

Romlik a talajminőség?

Régen több állatot tartottak, így sokszor még a vasúti sínek mellől is lekaszálták a füvet a gazdák, a földek égetéssel történő megtisztítása csak a kilencvenes években lett népszerű, amikor már csökkenni kezdett az otthon nevelt állomány, így kevesebb élelmet kellett betakarítani azoknak – jelentette ki Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. Rámutatott, az igaz, hogy régen is meggyújtották a szántókat, ha nagyon elszaporodtak a kártevők, de ezt ellenőrzött formában tették az emberek, körbeszántva, elszigetelve a felégetett területet. Erre egyébként most is van lehetőség jól megindokolt esetben, ha túlszaporodnak a kártevők, ám engedélyt kell kérni a környezetvédelmi ügynökségtől, illetve a polgármesteri hivataloknál is be kell jelenteni.

Idézet
Régen is a lusta embereknek kedvezett az égetés, hiszen utána könnyebben lehetett szántani

– így az igazgató. Szerinte az elmúlt években vált ugyanakkor egyre népszerűbbé a „gyufával történő kaszálás,” hiszen egyesek helytelenül így próbálják meg elkerülni a területalapú támogatások elvesztését, amikor a kevesebb igény miatt nem kaszálnak annyit az előző évben.

Ég a tarló Csíkszereda határában. A szakemberek szerint egyenesen romlik a talajminőség az égetések miatt •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Ég a tarló Csíkszereda határában. A szakemberek szerint egyenesen romlik a talajminőség az égetések miatt

Fotó: Pinti Attila

Arra is kitért, hogy az égetésekkel nem csak különböző állatfajok élőhelyét pusztítjuk el, de a talajban lévő mikroorganizmusokat és gilisztákat is, amelyek javítják a föld minőségét. Azt téves elképzelésnek tartotta, hogy a tüzekből keletkező hamuval táplálnánk a talajt, sőt inkább csökkentjük a tápanyagtartalmát. Szerinte

az a legjobb módszer, ha felszecskázzuk a számunkra nem szükséges szalmát és növényi hulladékot, ezt pedig trágyával keverve elszórjuk a földeken.

A felsorolt pusztításokon kívül a levegőt is szennyezik a gazdák a mezőgazdasági területek meggyújtásával, ami súlyos bírságokat von maga után – jelentette ki lapunknak Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője, aki szerint idén különösen sok kihágás történt.

A természetes személyek 3000–6000, a jogi személyek pedig 25 ezertől 50 ezer lejig  terjedő bírságra kell számítsanak,

amennyiben sikerül bizonyítani a tettüket. Aki természetvédelmi területen gyújtja meg a bozótos részt, az három hónaptól egy évig terjedő börtönbüntetésre számíthat. Idén eddig tíz esetben szállt ki a helyszínre a környezetőrség, három alkalommal pedig tetten érték a gyújtogató gazdát.

Megvont támogatás

Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség vezetője szerint azért szaporodtak el idén a mezőgazdasági területek felégetései, mert a gazdák tévesen úgy gondolják, hogy a koronavírus miatti állapot okán csökkentett erőbedobással dolgozik intézményük. Hangsúlyozta, ez nem igaz, sőt a katasztrófavédelmi felügyelőséggel összefogva most is szigorúan ellenőrzik a szabálysértéseket.

Már idén is több száz gazda van, aki a mezőgazdasági területe felégetése miatt nem fog területalapú támogatásokban részesülni.

Mint mondta, a legnagyobb károkat nem is a szántókon történő tűzgyújtások okoznak, hanem azok, amelyek a legelőkön, kaszálókon történnek.

Megterhelt tűzoltók

Év eleje óta összesen 154 mezőgazdaság terület meggyújtásával kapcsolatos esethez riasztották a megyei tűzoltókat, ami lényegesen több az előző évekhez képest – tájékoztatott Alina Ciobotariu, a Hargita megyei tűzoltóság szóvivője. Ebből 66 esetben csak a hivatásos tűzoltók vettek részt az oltásban, 62 alkalommal pedig az önkéntes egységek avatkoztak be. A fennmaradó esetekben az önkéntesek és a hivatásos tűzoltók közös erőfeszítéseire is szükség volt.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A tűzesetek 630 hektárnyi mezőgazdasági területet és 17 hektárnyi erdős részt érintettek. Az első negyedévben 79 alkalommal kellett ilyen típusú oltásokban részt vegyenek a tűzoltók és további 75-ben e hónap kezdete óta. „Ezek azok a tűzesetek, amelyeket el lehet kerülni, így próbáljuk ezt tenni. Ezeken kívül ugyanis több olyan helyzet van, amikor épületek gyulladnak fel és emberi életek múlnak a tűzoltók beavatkozásán. Ne terheljük meg őket szükségtelenül ebben a száraz és szeles időszakban, amikor könnyebben terjednek a lángok” – fogalmazott Alina Ciobotariu. Hozzátette, ha valaki mégis hasonló eseteket tapasztal, akkor mindenképp tárcsázza a 112-es segélyhívó számot.

Inkább kontra, mint pro

Bár a tarlóégetés rengeteg vita forrása világszerte, a szerves anyag megőrzésének fontossága, a termőképesség és külső hatásokkal szembeni ellenálló-képességét fokozó hatása miatt napjainkra felértékelődött. A tarlóégetés megítéléséhez két szempontra figyeljünk. Az egyik, hogy egészséges-e a tarló, vagy kórokozókkal fertőzött. A másik, hogy értékes szerves anyag utánpótlási forrás veszhet el az égetés során. A tarlóégetés legfőbb indokaként a kártevők, kórokozók elleni védekezést szokás megjelölni. Az égetés elsősorban azokat a károkozókat gyéríti, amelyek a leveleken, szármaradványokon találhatók meg, a gyökér- és szártőbetegségek kórokozói ellen kevésbé nyújt megoldást. Éppen ezért növényvédelmi megfontolásból akkor lehet indokolt a tarlóégetés, ha a vetésváltásban kalászost kalászos követ. Ez azonban más szempontból sem tartható és ajánlható módszer. (Forrás: Dr. Gyuricza Csaba, Agronapló szakfolyóirat)

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 11., péntek

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag

A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag
2025. július 11., péntek

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot

Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot
2025. július 11., péntek

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat

Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat
2025. július 11., péntek

Egy hónap alatt több mint száz lejjel csökkent a nettó átlagbér

Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.

Egy hónap alatt több mint száz lejjel csökkent a nettó átlagbér
2025. július 11., péntek

A pénteket sem ússzuk meg felhőszakadás nélkül

Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.

A pénteket sem ússzuk meg felhőszakadás nélkül
2025. július 11., péntek

Türelemre van szükség, mert több székelyudvarhelyi szakaszon is forgalomkorlátozás van

Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.

Türelemre van szükség, mert több székelyudvarhelyi szakaszon is forgalomkorlátozás van
2025. július 11., péntek

Ezek a termékek és szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben tavalyhoz képest

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.

Ezek a termékek és szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben tavalyhoz képest
2025. július 11., péntek

VIII. Ősök Napja – Bugac, 2025. augusztus 8–10.

Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.

VIII. Ősök Napja – Bugac, 2025. augusztus 8–10.
2025. július 11., péntek

Nacsa Lőrinc: elérhető a Határtalanul program legújabb pályázati kiírása

Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.

Nacsa Lőrinc: elérhető a Határtalanul program legújabb pályázati kiírása
2025. július 11., péntek

Saját tenyésztésű bárányhúst ettek, lépfenével kerültek kórházba

Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.

Saját tenyésztésű bárányhúst ettek, lépfenével kerültek kórházba