Fotó: Gecse Noémi
Lehetőség van rá, azonban nem működik megfelelően a méhnyakrák korai felismerését szolgáló ingyenes szűrővizsgálati program Romániában, holott ez egy igen elterjedt, legtöbb esetben halálos kimenetelű betegség, amely térségünkben is rengeteg nőt érint – hangzott el a Flastrom egészségügyi ismeretterjesztő előadássorozaton, ahol dr. Hompoth György, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szülész-nőgyógyász szakorvosa tartott előadást.
2018. március 04., 21:502018. március 04., 21:50
Hompoth Györggyel Pál Bíborka, a Flastrom főszervezője beszélgetett. Az előadás során több témakört is érintettek, amelyek közül a leghangsúlyosabb és talán a legfontosabb
Mi is a méhnyakrák?
Az egységes meghatározás szerint a méhnyakrák a méh alsó, elkeskenyedő részén, a méhnyakon kialakuló rosszindulatú daganatos betegség, amely során a méhnyak hámjában rákos sejtek fejlődnek, amelyek késői szakaszban a test más részeibe is továbbterjedhetnek. Kezdetben, évekig általában tünetmentes, a későbbi tünetek a hüvelyi vérzés, medencei fájdalom vagy szexuális aktus közbeni fájdalom. A beteg által is észlelhető tünetek általában csak előrehaladott állapotban jelentkeznek, amikor a teljes gyógyulást eredményező beavatkozásokra már nincs lehetőség. Ebben az esetben – az orvosi kezelés ellenére is – a beteg életminőségének lényeges romlásához, élettartamának megrövidüléséhez vezet. A rendszeres szűrővizsgálatok, amelyek a rákos sejtek korai felismerését szolgálják, lehetővé teszik a korai állapotok felismerését és lényegében a teljes gyógyulást.
Hompoth György és Pál Bíborka beszélgettek a nőket érintő fontosabb kérdésekről. Telt házas előadás
Fotó: Gecse Noémi
„A szomorú az, hogy ez a térségünkben is igen gyakori – legtöbbször halálos kimenetelű – betegség, viszont sok esetben megelőzhető lenne. A romániai rákszűrési program viszont nem működik túl jól.
– fogalmazott Hompoth György, aki szerint külföldön másképpen, sokkal jobban megoldották ezt.
Fotó: Gecse Noémi
Nyugatabbi országokban az érintett nők kapnak egy levelet, amelyben pontosan közlik, hogy mikor kell megjelenniük a háziorvosuknál. Ez követően, rövid időn belül elvégzik nekik a vizsgálatot, két hét múlva pedig meg is érkezik az eredmény. „Ott nincs olyan, hogy más programja van az illetőnek, ezért nem megy szűrővizsgálatra. Ott kell lenni, s kész.
– szemléltette a csíkszeredai nőgyógyász. A statisztikák szerint egyébként a méhnyakrák és szövődményei tekintetében Románia Európában messze az első helyen áll, majdnem 15 százalékos elhalálozási aránnyal, ami majdnem négyszerese az európai átlagnak.
Fotó: Gecse Noémi
Hompoth tapasztalatait alátámasztja a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság szerkesztőségünkhöz nemrég eljuttatott összesítése, amely szerint a méhnyakrák szűrőprogram 2012-es novemberi elindulása óta
Egyébként a nőgyógyász szerint 21 éves kórtól lehet elkezdeni a méhnyakrák-szűrést, mert a legfiatalabb személy a világon, akit ezzel diagnosztizáltak, ennyi idős volt. Csíkszeredában pedig 25 éves a legfiatalabb lány, aki ebben a betegségben szenvedett és diagnosztizálták – mondta.
Fotó: Gecse Noémi
A méhnyakrák-szűrés mellett szó esett a császármetszéses szülésről is, amely lehetőséggel egyre gyakrabban élnek a szülés előtt álló nők. A statisztikai adatok szerint a császármetszések aránya az elmúlt évtizedben folyamatosan emelkedett világszinten, ez a trend pedig térségünkben is megfigyelhető.
– mondta Hompoth György. Kiemelte, térségünkben éves szinten 30 százalékra tehető a császármetszéses szülések aránya. Noha az egészségügyi világszervezet (WHO) adatai szerint a 20 százalék az ideális arány – mivel a császármetszéses szülés következtében komoly terhességi szövődmények léphetnek fel –, de tőlünk nyugatabbra a legtöbb országban akár 50 százalékra is tehető.
Fotó: Gecse Noémi
A téma kapcsán a nőgyógyász beszélt arról is, hogy mivel manapság kitolódik a gyerekvállalás ideje, egyre gyakrabban találkoznak olyan problémával, hogy a párok szeretnének gyereket, viszont bizonyos egészségügyi okok következtében nem jön össze. A szakorvos szerint a témában nem lehet biztosat mondani, azaz, hogy meddig érdemes várni a gyerekvállalással a nők esetében, mivel ez egyéntől is függ. Viszont általában 35 éves korig ajánlott a nőknek megtenni ezt a lépést. Azt is elmondta,
Fotó: Gecse Noémi
Következő előadás két hét múlva
A Flastrom egészségügyi ismeretterjesztő előadás- és beszélgetéssorozat részeként két hét múlva, március 15-én délután hat órától dr. Balogh Csaba kardiológus főorvos tart előadást Szív- és érrendszeri megbetegedések témában a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karának nagy előadótermében.
Bírósági keresetet indíthat egy szakszervezet a gyergyószentmiklósi kórház ellen, mert szerintük a kórházmenedzser rosszindulatúan nem biztosítja az elvárásaik szerint az alkalmazottak számára a bérpótlékokat. A menedzser elutasítja a vádakat.
Kettős kiállításnak ad helyet a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Ház emeleti díszterme. Szerda este nyílt meg Sárosi Csaba és Vetró András helyi képzőművészek közös tárlata.
Egy gázpalack robbanása okozott tüzet csütörtökön délután a Gyulakutához tartozó Rava településen.
Két tűzoltóautóval szálltak ki csütörtökön délután a tűzoltók Székelyudvarhelyen egy irodaépülethez, amelynek meggyulladt a tetőzete.
Tizennégy személytől ujjlenyomatot vettek, és le is fényképezték őket csütörtökön délelőtt Oltszemen, ahol a Kovászna megyei rendőrök razziáztak.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a 32 F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvénytervezetet - közölte a kabinet szóvivője.
Az udvarhelyszéki fogyasztók problémáiról és a villamossági hálózatok fejlesztéséről tárgyaltak a térség polgármesterei az Electrica országos vezérigazgatójával csütörtökön Székelyudvarhelyen.
Romániában sosem volt könnyű feladat vállalkozni, de a kiszámíthatatlan jogszabályi környezet és a folyamatosan változó adózási szabályok miatt a helyzet ma különösen nehéz.
Adócsalás miatt tartottak házkutatást szerdán a Kovászna megyei rendőrség gazdasági bűnügyeket vizsgáló osztályának munkatársai nyolc helyszínen.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
szóljon hozzá!