Az Udvarhely napilapot kiadó Udvarhelyi Média Kft. létrehozására és fenntartására összesen több mint 800 ezer lejt költöttek. Több mint 500 ezret szabálytalanul
Fotó: Barabás Ákos
Előrelépés történt az Udvarhelyi Média Kft. ügyében: a cégbíróság felszámolta az évekkel ezelőtt becsődölt médiavállalkozást, a csődbiztos megállapította a keletkezett kár mértékét. A várost ért kár kamatokkal együtt több mint 700 ezer lejre rúg, a pénzt a médiavállalkozás adminisztrátorának és annak a 11 önkormányzati képviselőnek kell visszafizetnie, akik megszavazták a törzstőke-emelést.
2020. április 30., 11:312020. április 30., 11:31
2020. április 30., 12:042020. április 30., 12:04
Januárban írtunk utoljára arról, hogy évek óta stagnál a Bunta Levente korábbi polgármester által létrehozott, két és fél évnyi működés után becsődölt Udvarhelyi Média Kft. ügye. Mint ismeretes,
Legutóbb arról írtunk, hogy 2018-ban egyszer, tavaly pedig háromszor (legutóbb 2019. október 23-án) került napirendre az Udvarhelyi Média Kft. ügye a Hargita Megyei Törvényszéken. Az ügy a csütörtöki soros önkormányzati ülésen is terítékre kerül: a napirendet utólag a polgármesteri hivatal kiegészítette azzal a határozattervezettel, hogy
A törvényszék ugyanis tavaly arra kötelezte Gálfi Árpád polgármestert, hogy teljes egészében mérje fel a keletkezett kárt, és intézkedjen a teljes összeg maradéktalan visszaszerzése érdekében. A város közigazgatási eljárásban támadta meg a dokumentumot, ám pert vesztett.
– magyarázta Venczel Attila. Székelyudvarhely jegyzője hozzátette: a hivatal kereste azt a megoldást, hogy ne személyeken kelljen megtéríteni a kárt, ám a csődbiztosi jelentés érelmében erre nem volt lehetőség.
A bíróság 2018 októberében nevezte ki a csődbiztost, aki 2018 decemberében kérte a cég hitelezőitől, hogy nyújtsák be követeléseiket, ennek Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala akkor eleget is tett.
A csődeljárás lebonyolításával megbízott Transilvania Interconsult – amellett, hogy kimondja, hogy jogtalan volt a médiavállalkozás törzstőkéjének többrendbeli megemelése – azt is megállapította, hogy
Az ügy idén júliusban évülne el, tette hozzá a jegyző, tehát Gálfi Árpádnak addig kell behajtania a várost ért kár, egyébként ő maga terhelődik anyagilag és büntetőjogilag egyaránt.
Fotó: Barabás Ákos
Gálfi Árpád tehát polgármesteri rendeletben összegzi: a hatósági döntéseket alapul véve
Mivel azonban az Udvarhelyi Média Kft. fizetésképtelenné vált, ezért a várost ért kárt azoknak kell megtéríteni saját vagyonukból, akik törvénytelenül hagyták jóvá a többrendbeli törzstőke-emelést, azaz
Mint ismeretes, a Bunta Levente kezdeményezésére létrehozott cég fenntartását az akkori RMDSZ-frakció 11 tagja támogatta, az ellenzékben lévő EMNP-s és MPP-s önkormányzati képviselők minden törzstőke-emeléskor tiltakoztak, így a felelősség őket nem terheli.
Az eset pikantériája, hogy Székelyudvarhely jelenlegi önkormányzati képviselő-testületének egyes tagjai maguk is érintettek az ügyben. „Úgy vélem, hogy a csütörtöki ülés napirendjére tűzött, ügyvédfogadási határozattervezet kapcsán az érintett tanácsosoknak nem szabad részt venniük az tervezet megvitatásán.
– magyarázta a jegyző.
Az előzményekről
Az ügy még 2016-ban kezdődött, amikor a számvevőszék kivizsgálást tartott az Udvarhelyi Média Kft. kapcsán: hosszas jelentésben tárta fel a médiavállalkozás addig homályos pénzügyi hátterét. Mint kiderült, a létrehozás és a többszöri törzstőke-emelés, valamint a folyamatos veszteséges működés következtében a cég két év alatt összesen 855 268 lejt emésztett fel a város pénzéből. A számvevőszék summázásként összesen 529 344 lejes veszteséget állapított meg. A veszteséges működésen túl a számvevőszék az Udvarhelyi Média Kft. működtetése kapcsán is többrendbeli szabálytalanságot állapított meg. Mivel a cég közpénzből működött, legalább öt személyből álló vezetőtanácsnak kellett volna irányítania, ennek ellenére 2014-ben és 2015-ben a cég vezetéséért öt helyett folyamatosan mindössze egy személy felelt: 2014-től 2015. november 2-áig Farkas György akkori városmenedzser (a médiavállalkozáson belül ezért nem kapott munkabért), majd feladatait Molnos Zoltán vette át (ám az átvétel szabályossága is vitatott). A számvevőszéki jelentés értelmében az ügyvezetőnek egyebek mellett nyilvános költségvetést, marketingstratégiát is kellett volna készítenie. Mindemellett a polgármesteri hivatal Bunta Levente mandátuma alatt 10 ezer lejes reklámszerződést kötött a város saját újságjaként közpénzből fenntartott lappal, aminek értelmében különböző hirdetések, közlemények jelentek meg.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
4 hozzászólás