Kreativitás, ötletgazdagság jellemezte a diákok munkáját
Fotó: Haáz Vince
Jóval kevesebben jelentkeztek idén Maros megyében az Örökségünk őrei – Fogadj örökbe egy műemléket! elnevezésű vetélkedőre, mint tavaly, annak ellenére is, hogy a tanügyminisztérium elismerte és saját programjai közé fogadta a kezdeményezést.
2019. március 01., 18:382019. március 01., 18:38
2019. március 01., 19:052019. március 01., 19:05
A szászrégeni Lucian Blaga Műszaki Gimnázium diákjai Székely Rozália tanárnő irányításával a marosvécsi Kemény-kastélyt fogadták örökbe, a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium csapata pedig a Kornis–Rákóczi–Behlen-kastélyt Radnóton, vezető tanáraik Kolozsvári Szilárd és Brandner Judit Emőke voltak. A nyárádszeredai Bocskai István Gimnázium diákjai Molnár Andrea Zsuzsánna irányításával a nyárádszentlászlói unitárius templomot, míg a dicsőszentmártoni Andrei Bârseanu Gimnázium tanulói Béres Ilona felkészítésével az abosfalvi Apor-kastélyt választották örökbefogadott műemlékként.
A Maros megyei döntőre a diákoknak tevékenységi beszámolóval kellett készülniük, bemutatva az örökbefogadott műemléket, a csapat tevékenységét, az épülethez fűződő különböző történeteket. A naplónak tartalmaznia kellett az online és az offline tevékenységeket is. Az összeállított mappát zsűri értékelte, arról döntve, hogy melyik az a két csapat, amelyik részt vehet a regionális döntőn.
A Bolyai Farkas Gimnázium dísztermének nézőterén a négy csapat foglalt helyet irányítótanáraikkal együtt csütörtök este. A zsűri, mielőtt eredményt hirdetett volna, kiértékelte a diákok tevékenységét.
Valamennyien egyetértettek abban, hogy a diákok jól tájékozódtak és helyesek voltak az információik, azokat jól is használták, viszont hiányosságként említették, hogy csak egy nyelven ismertették a kiválasztott objektumot. Holott
Az országossá vált és a tanügyminisztérium által is elismert vetélkedő célja tanulni és tanítani, megismerni és megismertetni – ezt mind a négy csapat kitűnően teljesítette – mutatott rá Kálmán Attila, a zsűri tagja, aki szerint egy-egy kastély ismertetésénél nem elég az alapinformációkra, annak csak a keletkezésére szorítkozni, az ott élők életét is be kell mutatni, sok érdekes sztorit rejt ugyanis egy-egy régi épület.
Végül az összegyűjtött pontok alapján az első helyezést a szászrégeniek érték el, a másodikok a nyárádszeredaiak lettek. Harmadik a katolikus gimnázium, és negyedik a dicsői csapat. Az országos megmérettetés áprilisban lesz Kolozsváron. Ott dől el, hogy melyik csapat nyeri a fődíjat, egy utat Brüsszelbe, az Európa Parlamentbe, ahol a nyertes szintén bemutathatja az általa örökbefogadott műemléket.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!