Meghosszabbodott a várakozási idő a csíkszeredai kórház sürgősségi osztályán

Folyamatosan érkeznek a mentőautók a csíkszeredai kórház sürgősségi osztályára. Enyhébb panaszok esetében hosszú a várakozási idő  •  Fotó: Pinti Attila

Folyamatosan érkeznek a mentőautók a csíkszeredai kórház sürgősségi osztályára. Enyhébb panaszok esetében hosszú a várakozási idő 

Fotó: Pinti Attila

Miközben Csíkszeredában órákat, Székelyudvarhelyen mindössze perceket kell várniuk a szerkesztőségünket megkereső érintettek szerint azoknak, akiknek muszáj felkeresniük a kórházak sürgősségi osztályait. Noha az intézmények illetékesei szerint a helyzet nem ennyire drámai, tény, hogy a csíkszeredai kórház sürgősségi osztályán meghosszabbodott a várakozási idő a világjárvány és az orvoshiány miatt, ezért a kevésbé súlyos esetek ellátása akár több órába is telhet.

Iszlai Katalin

2020. augusztus 10., 21:512020. augusztus 10., 21:51

Jelentősen meghosszabbodott a várakozási idő a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályán – jelezte az elmúlt időszakban több olvasónk is. A legfrissebb történetet egy csíkszeredai férfi osztotta meg szerkesztőségünkkel, aki

ujjtöréssel kereste fel a napokban a sürgősségit, ahol azt a választ kapta, hogy akár hat órát is várakoznia kell, mire ellátják.

Mint a részletekkel kapcsolatosan elmondta, amikor az egészségügyi intézményhez érve a kapus megkérdezte tőle, hogy mi a problémája, az ujjtörés hallatán rögtön rávágta, hogy ezzel bizony legkevesebb három órát kell várakoznia.

„Ezt követően megpróbáltam bejutni a sürgősségre, de rengetegen voltak, egyik mentő érkezett a másik után, hordágyakkal hozták a betegeket.

Idézet
Vártam egy keveset, és amikor úgy láttam, hogy kissé lecsendesedett a helyzet, érdeklődni kezdtem, hogy mikor tudná egy ortopéd szakorvos megnézni a kezem. Azt a választ kaptam, hogy ez nem így működik, mivel először a betegfelvételt kell elintézni, és legkevesebb öt, vagy akár hat órát is várnom kell

– emlékezett vissza a férfi, aki a hosszas várakozási idő miatt úgy döntött, inkább más megoldás után néz, és átutazott Székelyudvarhelyre. A városi kórház sürgősségi osztályára érve aztán nagy meglepetéssel tapasztalta, hogy szinte teljesen üres volt, és azonnal felvették, majd ellátták a sérülését.

Nem a háttérkórházi szerep a felelős

A két kórház sürgősségi osztályán tapasztalható várakozási idő közötti jelentős különbség nem abból fakad, hogy a székelyudvarhelyi városi kórház Covid-19-háttérkórház lévén kevesebb sürgősségi esetet fogad.

Az tény, hogy nem fertőzött, más betegségekben szenvedő udvarhelyszéki betegeket továbbra is átszállítanak a csíkszeredai kórházba, de a sürgősségi eseteket helyben is ellátják

– hangsúlyozta érdeklődésünkre Lukács Antal, a székelyudvarhelyi kórház főigazgatója. A részletekkel kapcsolatosan elmondta, a háttérkórház szerep azt jelenti, hogy ellátják az udvarhelyszéki fertőzött betegeket, illetve azokat a Hargita megyei pácienseket, akik a fertőzés mellett más betegségekben is szenvednek, és emiatt kórházi ellátásra szorulnak. A krónikus, halasztható vizsgálatok, illetve kórházi kezelések azonban elmaradnak, és

csak a sürgősségi eseteket utalják be a kórházba, illetve azokat az eseteket, amelyek halasztása a beteg számára életveszélyes lehet.

Ezen betegeknél először egy erre kijelölt helyen elvégzik a koronavírus-tesztet, majd az eredmény függvényében a megfelelő osztályokra kerülnek. Mivel a betegek megfelelő elkülönítése nagymértékben korlátozza a rendelkezésre álló helyeket, a nem fertőzött páciensek egy részét továbbra is a csíkszeredai kórház látja el. „Olyan azonban nincs, hogy sürgősségi eseteket küldjünk át Csíkszeredába.

Idézet
Ha megjelenik egy beteg a sürgősségi osztálynál, azonnal el kell látni. Sőt, mi voltunk azok, akik az ottani sürgősségi osztálynak besegítettünk, két munkatársunkat küldtük át hozzájuk egy időre, mivel csak két sürgősségi szakorvosuk van, és az egyik megfertőződött

– elevenítette fel Lukács.

A sürgősségi ellátás az esetek besorolása alapján, a betegelosztóban kapott színkódok szerint történik •  Fotó: Pinti Attila Galéria

A sürgősségi ellátás az esetek besorolása alapján, a betegelosztóban kapott színkódok szerint történik

Fotó: Pinti Attila

Baj van, de nem ekkora

Az elmondottakat Kacsó Jolán, a csíkszeredai kórház sürgősségi betegellátó egységének vezetője is megerősítette, aki azt is elismerte, hogy

valóban meghosszabbodott az intézmény sürgősségi osztályán a várakozási idő, de nem olyan mértékben, ahogy azt a cikkünk elején történetét megosztó férfi állította.

Elmondása szerint utánanézett az említett esetnek, és szerinte „valószínűtlen”, hogy a beteget azzal fogadták volna, hogy hat órát kell várnia. „Egyrészt, hat órát nem kell várni, akkor sem, ha nem súlyos, hanem például zöld vagy kék kódozású a problémája, másrészt pedig ezt előzetesen nem lehet és nem is szokták kijelenteni.

Idézet
Az ujjtörés fájdalmas és a beteg számára minden bizonnyal sürgős probléma, de a sürgősségi ellátás kódrendszere szerint nem azonnal ellátásra szoruló sürgősségi eset. Ez azt jelenti, hogy előtte előnyt élvez a nagyobb sürgősségek ellátása, mint például a szívinfarktus, a baleset, kómás állapot, erős hasi fájdalom, gyerek páciens, várandós nő, mellkasi fájdalom

– sorolta Kacsó Jolán. Hozzátette: ahogy más országok és városok sürgősségi osztályain, úgy a csíkszeredai kórház sürgősségi osztályán is megtörténik, hogy kell várni, de nem hat órát. Egy ujjtöréssel előfordulhat, hogy néhány órásra is kinyúlik a várakozási idő akkor, ha olyan szakorvosra van szükség, aki éppen a műtőben van. A beteget azonban ez idő alatt is felveszik, elkészítik számára a röntgenfilmet, ha szükség van rá, akkor kap fájdalomcsillapítót. A szakorvosok adott időn belül lemennek a sürgősség hívására, ez akkor csúszhat, ha az adott orvos épp a műtőben van.

Gyakori, hogy a betegek azt mondják, hogy nincs is senki előttük, ezt azonban nem lehet kívülről megítélni, a sürgősségi kórtermekben, ahová a várakozónak nincs bejárása, lehet egy vagy akár több súlyos beteg, akinek orvosra van szüksége.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A védőruha hátránya

Ettől eltekintve Kacsó Jolán elismerte, hogy a koronavírus-járvány kezdete óta a védőintézkedések miatt megnőtt kissé a várakozási idő a sürgősségi osztályon. Mint mondta,

a koronavírus-fertőzés gyanújával a sürgősségi osztályra szállított betegek ellátása – általában napi egy-három eset – miatt fordul elő az, hogy esetenként és időnként többet kell várni, illetve, hogy asszisztens kezdi el a beteg ellátását.

A külön kórterembe kerülő fertőzésgyanús esetek ellátására ugyanis az orvosnak teljes védőruházatba kell beöltöznie, és miután bement az adott kórterembe, addig ott marad, amíg az eset meg nem oldódott. Hasonlóképpen

teljes védőöltözetben végzik a piros kódos, tehát a legsúlyosabb esetek ellátását, az előírás szerint itt mindenkit potenciális fertőzöttként kezelnek.

Korábban az orvos átlépett egyik kórteremből a másikba, egyik betegtől a másikhoz, ellenőrizte az állapotát, visszament, ez most a járvány miatt nem lehetséges. Ugyanakkor

a sürgősségi osztályon továbbra is egyszerre egy orvos dolgozik, az orvoshiány még mindig nagy problémája ennek az ágazatnak.

A rezidens orvosok, akik az elmúlt hónapokban segítették a munkát, már visszatértek az egyetemi központokba dolgozni, most is vállalnak még ügyeletet, de kevesebbet. Így az egység két alkalmazott orvosa, továbbá bedolgozók biztosítják a sürgősségi ellátást, amelynek lebonyolításába szükség esetén az intenzív terápiás orvosok és a többi szakorvos segít be. „Az orvoshiányt többször jelezte a kórház a szakhatóságok fele, kértünk szakorvosokat és rezidenseket. Utóbbiakat kaptunk egy időre, szakorvosokat is átirányítottak Székelyudvarhelyről, de az a két orvos egy hét csíkszeredai munka után hazament.

Országszinten rezidensek áthelyezésével segítették a nehéz helyzetben lévő kórházakat, sürgősségi szakorvosok áthelyezése viszont nem jellemző, mert gyakori ezen a téren az orvoshiány, máshol is fennáll ez a probléma

– hangsúlyozta Kacsó Jolán.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Színkódok szerinti sorrend

A székelyudvarhelyi kórház kapcsán továbbá arra is kitért, hogy noha a sürgősségi osztályuk működik, a beutalásra szoruló betegeket szabály szerint Csíkszeredába kell küldeniük, és

a megyeszékhelyre érkezik a sürgősségi esetek nagy többsége is.

„A Székelyudvarhelyről érkező vagy onnan átküldött betegek mellett kapunk még betegeket Maroshévízről és Gyergyószentmiklósról is. Azok mellett, akik maguktól jelentkeznek, naponta legalább öt eset érkezik a többi kórháztól, ami tekintve, hogy ezek többnyire súlyos esetek, számottevő.

Idézet
Emellett Kovászna megyéből, Sepsiszentgyörgyről és Kézdivásárhelyről is vannak betegeink

– részletezte. Kacsó Jolán végül arra is kitért, hogy mire számíthat az, aki ebben az időszakban felkeresi a kórház sürgősségi osztályát: „szakszerű ellátásra és az adott problémának megfelelően rövidebb-hosszabb várakozási időre”.

Hasznos tudnivaló, hogy a sürgősségi ellátás az esetek besorolása alapján, a betegelosztóban kapott színkódok szerint történik.

  • A nagy sürgősségek, az azonnali ellátást igénylő esetek piros kódot kapnak, például szívinfarktus, agyvérzés, légzési elégtelenségek, nagy traumát szenvedő betegek, sokkos állapotban lévők.

  • A következő súlyossági fokozatot a sárga kódos esetek jelentik, ilyen például a krónikus tüdőbeteg, akinek légzési elégtelensége alakul ki, a szívelégtelenség vagy az erős fájdalom.

  • Zöld vagy kék eset, attól függően, hogy kell-e szakorvost hívni a beteghez, például egy ficam vagy lábszártörés, kartörés.

  • Fehér kódot kapnak továbbá a kis sérülések, például kullancscsípés vagy az olyan esetek, amikor a beteg a sürgősségi osztályhoz fordul azzal a kéréssel, hogy adják be a felírt injekcióját.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 21., csütörtök

Csíkszeredai pedagógusoknak tanítanak újjáélesztést

Csíkszeredai pedagógusoknak tart újjáélesztési oktatást az Erdély Mentőcsoport. A kezdeményezés célja, hogy minél több tanár és tanító ismerje meg azokat az elsősegélynyújtó technikákat, amik életeket menthetnek.

Csíkszeredai pedagógusoknak tanítanak újjáélesztést
2024. november 21., csütörtök

Újra megrendezik a Kárpát-medencei Disznótoros Fesztivált Gyergyószentmiklóson

Egy év kényszerkihagyás után újra életre kel a gyergyószentmiklósi városnapok közkedvelt gasztronómiai eseménye: a Kárpát-medencei Disznótoros Fesztivál december 7-én várja az érdeklődőket. Legalább ötven főzőcsapatra számítanak.

Újra megrendezik a Kárpát-medencei Disznótoros Fesztivált Gyergyószentmiklóson
2024. november 21., csütörtök

Felügyelője mellől megszökött kiskorút keres a Maros megyei rendőrség

Megszökött felügyelője mellől egy 12 éves kislány Marosvásárhely központjában, keresi a rendőrség.

Felügyelője mellől megszökött kiskorút keres a Maros megyei rendőrség
2024. november 21., csütörtök

Egy magyar és egy román alelnökkel folytatja Maros Megye Tanácsa

Egy RMDSZ-es és egy szociáldemokrata alelnököt választott a Maros megyei önkormányzat képviselő-testülete csütörtökön. A soros tanácsülésen beiktatták azokat a képviselőket is, akik nem vettek részt a korábbi rendkívüli tanácsülésen.

Egy magyar és egy román alelnökkel folytatja Maros Megye Tanácsa
2024. november 21., csütörtök

Szaktekintélynek számító bukaresti sebészek oktatnak Csíkszeredában

A sebészetben a fejlődés kötelező, így a minimálinvazív eljárásokban nyújtanak segítséget szaktekintélynek számító bukaresti sebészek egy Csíkszeredában megszervezett sebészeti műhely során november 21–23. között a térség orvosainak.

Szaktekintélynek számító bukaresti sebészek oktatnak Csíkszeredában
2024. november 21., csütörtök

Orbán Viktor: óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét

Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet csütörtöki plenáris ülésén Budapesten.

Orbán Viktor: óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét
2024. november 21., csütörtök

Az éghajlatváltozás hatásait fogják vizsgálni Kézdivásárhelyen

A szárazság, a hőhullám és az árvíz hatásait fogják vizsgálni Kézdivásárhelyen egy nyertes pályázat pénzalapjából. Tudni fogják, hogy az éghajlatváltozás negatív hatásainak elkerüléséért a város egyes részeiben milyen változásokra lesz szükség.

Az éghajlatváltozás hatásait fogják vizsgálni Kézdivásárhelyen
2024. november 21., csütörtök

„Döntő találkozóra” utazik Budapestre Marcel Ciolacu, Orbán Viktorral is tárgyal

Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a nap folyamán Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.

„Döntő találkozóra” utazik Budapestre Marcel Ciolacu, Orbán Viktorral is tárgyal
2024. november 21., csütörtök

Tanulni kell a magyarországi jó példákból, amelyeket akár át is hozhatunk Romániába

Romániában az élelmiszeripar nagyon kis részben ad hozzá az ország GDP-jéhez, ráadásul sok élelmiszeripari és mezőgazdasági terméket importálunk. Ez a rendszerváltás előtt pont fordítva volt – hangzott el egy szakmai konferencián.

Tanulni kell a magyarországi jó példákból, amelyeket akár át is hozhatunk Romániába
2024. november 21., csütörtök

Háromszékre is megérkezett a tél, de nem okozott jelentősebb fennakadást az utakon

A havazás, melyet az időjósok már több napja előrejeleztek, csütörtök reggel Háromszékre is megérkezett. A megyeszékhelyen a TEGA Rt. munkatársai hajnali 4 órától dolgoztak a város hótalanításán, Háromszéken többnyire jók az útviszonyok.

Háromszékre is megérkezett a tél, de nem okozott jelentősebb fennakadást az utakon
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!