Általános sztrájk. Nem új keletű. Archív
Fotó: Kristo Robert
A Frăţia Szabad Szakszervezetek Országos Szövetsége Maros megyei tagjainak túlnyomó többsége úgy döntött, megkezdik az előkészületeket az általános munkabeszüntetés kirobbantásához. November 17-ig 500 ezer aláírást akarnak összegyűjteni.
2017. november 09., 18:032017. november 09., 18:03
2017. november 09., 18:042017. november 09., 18:04
A CNSLR Frăția Maros megyei szervezetének vezetői rendkívüli ülésen döntöttek a teljes körű sztrájkhoz vezető lépések megtételéről. Az érdekvédelmi vezetők két tartózkodás mellett túlnyomó többségben vélték úgy, hogy legelőször
A szakszervezet elnöke, Călin Orlando Cociș szerint azért készülnek ekkora horderejű tiltakozásra, mert a kormány az adótörvénykönyvet úgy módosította, hogy a társadalombiztosítási járulékok befizetésének kötelezettségét a munkáltatótól a munkavállalóra hárítja, ez pedig szerintük – főként a magánszektorban – fizetéscsökkenéshez és munkahelyveszteségekhez vezet.
Továbbá a szakszervezetek elégedetlenek a szociális párbeszédet szabályozó törvény módosítására vonatkozó tárgyalások, egyeztetések módozatával és ütemével is, amelyre azért lenne szükség, mert
Călin Orlando Cociș szerint Románia határozta meg a legmagasabb küszöböt arra, hogy egy vállalatnál érdekvédelmi szakszervezet alakulhasson, azaz az alkalmazottak fele plusz egynek támogatnia kell a kezdeményezést – ezért kérik a küszöb csökkentését 35 százalékra.
„A szociális párbeszédre vonatkozó jelenlegi törvény nem teszi lehetővé, hogy szakáganként folytassunk tárgyalásokat a kollektív munkaszerződésekről, és korlátozza a sztrájkhoz való jogát több alkalmazotti rétegnek, főként az állami szektorban dolgozók esetében, holott a munkabeszüntetéshez való jogot az alkotmány biztosítja” – fogalmazott a szakszervezeti vezető. A CNSLR Frăția Maros megyei alelnöke, Maria Dăndărău hozzátette, jelenlegi formában
„Egyszerűen megszüntetik a föderációkat, mivel köteleznek arra, hogy bizonyítsd, hogy legalább egyszer egyeztettél kollektív munkaszerződésről, és csak akkor lehet a föderáció reprezentatív, holott 2011-től kezdődően ilyesmi nem történt a magánszektor szakágazataiban, mivel a törvény ezt tiltja” – sorolta az érdekvédelmis.
A szakszervezeti szövetségnek országos szinten több mint 500 ezer, Maros megyei szinten mintegy 20 ezer tagja van, többek között az egészségügy, a tanügy, a szociális ellátórendszer, a közigazgatás, az energiaipar, a vegyipar, szállítás, bútorgyártás, mezőgazdaság terén – köreikből november 17-ig gyűjtik az aláírásokat, terveik szerint mindenki ellátja kézjegyével a kezdeményezést, amelyhez bárki csatlakozhat. Ezután november 20-ig az országos vezetők egyeztetnek a további konkrét lépésekről. A CNSLR Frăția tömb mellett sztrájkra készülnek a Columna Föderáció és a vízügyi vezérigazgatóság szakszervezetének tagjai is.
A pénteken jegyzett évi 7,39 százalékról 7,26 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
Egy esetet leszámítva nem történt semmilyen, a választáshoz köthető incidens vasárnap, az államelnök-választás második fordulójában Hargita megyében.
A jármű több darabja leszakadt és több méterre elrepült, miután egy útszéli áteresz betonlapjának ütközött vasárnap Teleorman megyében. A sofőr túlélte a balesetet, de megsérült és kórházba vitték.
Az elnökválasztás második fordulója különösebb incidensek nélkül zajlott le, a legtöbb bejelentés a szavazólap lefényképezése vagy filmezése miatt érkezett – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
Sehol sem szavaztak úgy Romániában, ahogy Hargita megyében: Nicușor Dan a szavazatok több mint 90 százalékát szerezte meg. Példátlan fölény.
Megköszönte a támogatást szimpatizánsainak vasárnap éjjel Nicușor Dan megválasztott államfő.
Nicușor Dan hétfőn hajnalban arról biztosította Emmanuel Macront, hogy Románia továbbra is megbízható uniós partner lesz.
Az erdélyi magyarság magas részvétele a romániai elnökválasztás vasárnapi döntő fordulójában azt mutatja, hogy az erdélyi magyar emberek érezték ennek a választásnak a jelentőségét, súlyát, veszélyeit, lehetőségeit – mondta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője elismerte vereségét választási ellenfelével, Nicușor Dannal szemben. Egy videóüzenetben arra kérte támogatóit, hogy folytassák a „harcot az igazságért”.
szóljon hozzá!