Püspöki szentmise keretében áldotta meg Kerekes László vasárnap délután az idén felújított gyimesbükki római katolikus templomot. Az alap közel száz évvel ezelőtt elkészült, de a templom csak 1976-ra épült fel.
2023. december 10., 17:182023. december 10., 17:18
2023. december 10., 17:392023. december 10., 17:39
Fotó: Pinti Attila
Püspöki szentmise keretében áldotta meg Kerekes László vasárnap délután az idén felújított gyimesbükki római katolikus templomot. Az alap közel száz évvel ezelőtt elkészült, de a templom csak 1976-ra épült fel.
2023. december 10., 17:182023. december 10., 17:18
2023. december 10., 17:392023. december 10., 17:39
Fotó: Pinti Attila
Száz évvel ezelőtt már kicsinek bizonyult a Gyimesek első, kontumáci temploma, ezért a trianoni békediktátum után, az 1920-as években felmerült egy új, tágasabb templom építésének a gondolata. Telket vásároltak, majd 1926-ban, György Lajos esperes-plébános idejében elkészítették az alapot. Következett a gazdasági válság, a második világháború, majd a kommunizmus első, sötét évei, és a templomépítés elmaradt. Az 1970-es évek elején helyezték Gyimesbükkbe Dani Gergely plébánost, aki dacolva az akkori rendszerrel 1976. végére felépítette az új templomot.
a templomot újrafedték, de kicserélték a csatornákat, újra meszelték a külső falakat stb.
Fotó: Pinti Attila
A lebontott és ép cserepeket felhasználták, újrafödték a czikolyai temetőben, illetve az Alszegben, a Petki-szádánál található haranglábakat, valamint a plébánia udvarán álló régi gazdasági épületet – ezt utóbbit közösségi házként szeretnék majd használni.
akinek domborművet állítottak a templom bejáratánál.
Fotó: Pinti Attila
A műalkotás Xántus Géza munkáját dicséri, és szintén a csíksomlyói képzőművész munkája a templom homlokzatára, a bejárati ajtó felé felfestett – az eredeti tervekben szereplő – evangéliumból vett szövegrészlet: „Jöjjetek hozzám, aki fáradoztok, és én megenyhítelek”.
Fotó: Pinti Attila
A Gyulafehérvári Főegyházmegye segédpüspöke, Kerekes László celebrálta vasárnap délután Gyimesbükkben az ünnepi szentmisét, amelynek keretében megáldotta a templomot. A főpásztort a szentmise elején az egyháztanács részéről Bilibók Róbert, majd Olteán Péter polgármester és Salamon József plébános köszöntötte. Az eseményen jelen voltak Csíkszék politikai elöljárói, Tánczos Barna szenátor és Hajdú Gábor parlamenti képviselő, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, valamint Becze István, a RMDSZ Csíkszéki szervezetének ügyvezető elnöke.
Fotó: Pinti Attila
Kerekes László püspök szentbeszédében az olvasmányokra és a nap evangéliumára reflektálva többe között a következőket mondotta: „Advent második vasárnapján megtérésre szólít fel bennünket Keresztelő Szent János. Az adventi időben mi is tapasztaljuk, hogy Isten közeledik felénk. Keresztelő Szent János a pusztában volt, ahol megtapasztalta Istennek a jelenlétét. Ott a csöndben, a pusztában, amikor saját magára figyelt, rádöbbent, hogy ő kicsoda, és rádöbbent arra, hogy isten kicsoda. És ez a puszta jelenti a mi adventi időnket.
Sajnos, sokszor távol építjük, olyan ez mint az autópályán, amikor valaki rossz időben megy le a kijáró sávon, és nem ér célba. (…) Az advent csendjei nagyon fontosak, próbálunk visszavonulni, kikapcsoljuk a zajt. Nem csak az adventi színek, az adventi liturgia próbál erre minket ráhangolni, hanem mi is törekedünk erre. Megújulásra van szükség” – hangsúlyozta a püspök.
Fotó: Pinti Attila
A szentmise végén Salamon József plébános pedig megköszönte mindenkinek, aki támogatta a munkálatot, egyházi és világi szervezeteknek, magánszemélyeknek és a névtelen támogatóknak, külön kiemelve azt a hittanos kislányt, aki napszámra ment dolgozni, és ráerőszakolt a „papbácsira” 50 lejt, ugyanis hallotta, hogy nincs pénz, és ő ezzel akarta segíteni a munkálatok kifizetését. A gyimesbükki plébános a béke oázisainak nevezte a templomokat, a helyi templom felújítását pedig csodának, hiszen az elején kevesen hittek abban, hogy az anyagiak hiánya miatt az lehetséges lenne.
Fotó: Pinti Attila
Salamon József a liturgia végén Dani Gergely-díjat, emlékplakettet adományozott Pál Péternek, a munkálatokat elvégző cég vezetőjének, aki annak ellenére, hogy a munkálatokra nem volt egy lej sem, azt mondta, hogy „ha nem került más vállalkozó, akkor ők elvégzik”.
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
szóljon hozzá!