Fotó: Boda L. Gergely
Egyetemi, városi és országos premierként mutatták be a minap a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE) a kerékpárkölcsönző és megosztó hálózatot. A külföldön igencsak divatos bikesharing-koncepciót hamarosan bővítenék.
2017. szeptember 28., 17:102017. szeptember 28., 17:10
A MOGYE főépülete előtti, orvosi köpenyes hallgatók körében megtartott megnyitón Leonard Azamfirei rektor az újszerű kezdeményezésről elmondta, egyrészt alternatív, egészséges és környezettudatos közlekedési eszközt akarnak biztosítani a diákoknak, másrészt jelzést küldenek a városvezetésnek.
– fogalmazott az intézményvezető.
A romániai kerékpárgyártás régi időket idéző ikonját, a Pegast újjáélesztő Andrei Botescutól megtudtuk, évekkel ezelőtt egy svédországi egyetemen szeretett bele a kerékpárba, onnan jött az ötlet, hogy újraalapítsa a Pegast. A megvalósításon 2009-től dolgozott, 2012-ben jelent meg a piacon, két éve pedig sikerült nagybefektetőt is maga mellé állítani, a mostani kezdeményezésre is innen származik a támogatás.
Fotó: Boda L. Gergely
„Ez a trend, amelyben Románia-szinten Marosvásárhely az első, Kínából indult, ahol már az első évben 60 millió felhasználót regisztráltak, jelenleg pedig robbanásszerűen fejlődik az Egyesült Állmokban és Nyugat-Európában. A MOGYE-n kétszáz, az intézményre személyesített kerékpárt bocsátottunk elsősorban a hallgatók rendelkezésére. Ez az első felsőoktatási intézmény, amellyel beindítottuk a Smart Bikesharing projektet” – mondta a Vásárhelyi Hírlapnak a Pegas Műhelyek (az újjáalapítás után a cég hivatalos neve Atelierele Pegas) vezetője.
A MOGYE-n létrehozott Smart Bikesharing projekt keretében
a biciklik használatára egy hónapos, három hónapos és egyéves bérletet lehet kötni negyven, száz és kétszáz lejért, a felhasználók közötti kapcsolatot pedig egy biztonsági mobilapplikáció segítségével valósították meg.
„A megszokott kerékpárkölcsönzőtől az különbözteti meg, hogy ha valaki kiváltja a bérletet, akkor a lopásgátló SLBlock-mobilapplikáción kap egy kódot, amellyel hozzáfér a biciklihez. A bérlet érvényességéig az aktiváló kódja érvényes, tehát bérelhetnek többen is egyetlen biciklit, ha a használati megosztásban megegyeznek. Arra számítunk, hogy leginkább akkor osztják meg egymással a biciklit, ha a bérlő néhány napra elutazik a városból, és az ismerősének szüksége lenne a kerékpárra, akkor csak megadja neki a kódot, és már mehet is” – tájékoztatta lapunkat Andrei Botescu.
Fotó: Boda L. Gergely
A projekt ötletgazdája és fejlesztője a tervekről a Vásárhelyi Hírlapnak elmondta, hasonló tárgyalásokat folytatnak Temesváron, Jászvásáron és Brassóban is, valamint Bukarest főpolgármesteri hivatala és a 3-ik kerület polgármesteri hivatala egyenként 10 ezer kerékpárból álló rendszer kiépítését tűzte ki célul.
– mondta Andrei Botescu.
A marosvásárhelyi kerékpáros mozgalom egyik szervezőjének, a Marosszéki Közösségi Alapítvány ügyvezető igazgatójának, Gál Sándornak a véleményét is kikértük. „Nagyszerűnek tartom a kezdeményezést, hogy az orvosi egyetem lépett és létrehozott egy biciklikölcsönző-rendszert, annak ellenére, hogy a város nem rendelkezik egy összefüggő bicikliút-hálózattal. Tőlünk nyugatabbra a bikesharing-hálózatokat rendszerint a polgármesteri hivatal is támogatja vagy ő maga tartja fenn, mivel a kezdeti befektetés után a fenntartása és működtetése is költséges. Így gyakorlatilag azok, akik ezt a közlekedési módot választják, hozzájárulnak az autós forgalom csökkenéséhez, azáltal, hogy nem ülnek autóba” – vélte Gál Sándor.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!