Fotó: Hajnal Csilla
Országos szinten egyedi kezdeményezésről számolt be hétfő délután Marosvásárhelyen tartott sajtótájékoztatóján a Hara zenekar szólistája, Flavius Buzilă és zenésze, Marius Aştilean. Az énekes, aki a Hara Kulturális Egyesület elnöke is egyben, egy általuk kezdeményezett, európai uniós alapokból támogatott multikulturális idegenforgalmi projektet mutatott be.
2012. augusztus 15., 14:382012. augusztus 15., 14:38
2012. augusztus 15., 16:112012. augusztus 15., 16:11
A Hara együttes az általuk létrehozott Hara Kulturális Egyesület révén pályázta meg azt az európai uniós projektet, amelynek legfőbb célja: Beszterce és Maros megye kulturális és turisztikai értékeinek népszerűsítése. Az idegenforgalmi minisztérium által is támogatott, A besztercei evangélikus templom – vissza a jövőbe nevet viselő projekt egyedi kezdeményezésnek számít Romániában, ugyanis ritkán kötik össze a kulturális értékek népszerűsítését valamilyen nagyméretű rendezvénnyel, amely számos érdeklődőt vonz határon innen és túlról. „Ha már úgyis koncertezünk, akkor miért ne tennénk ezt úgy, hogy közben Erdély értékeit is népszerűsítjük” – mondta Flavius Buzilă énekes.
Maros és Beszterce-Naszód megyék a középpontban
A népszerűsítés középpontjában a Beszterce főterén álló, az 1563-ban épített impozáns gótikus stílusú, szász evangélikus templom áll, amelyről sokan csak annyit tudnak, hogy négy évvel ezelőtt meggyulladt a templomtornya. A kezdeményezők nemcsak a templomra összpontosítanak, amelynek 76 méteres tornya egyébként a legmagasabb Erdélyben, hanem az egész Beszterce-Naszód, illetve Maros megyére – számoltak be a projektről a kezdeményezők.
Nagyméretű fesztivállal zárnak
Az országos és a helyi sajtó bevonásával kezdik el a népszerűsítést, a projekt zárómomentuma pedig a szeptember 22–23-án zajló fesztivál lesz Besztercén, amelyen számos hazai zenész és együttes lép fel – többek között a Holograf, Sistem, Andra – de a klasszikus zene képviselői is jelen lesznek, sőt sok más kulturális előadásra, fotótárlatra is számíthat a nagyérdemű – részletezte az énekes.
A projekt részeként egy fotóalbum készül, amely mintegy képes útiterv köti össze Marosvásárhelyt Besztercével, egész pontosan a Marosvásárhely nevezetességeit Beszterce evangélikus templomával, feltérképezve a két település és a közöttük levő – mind a román, mind a magyar és a szász vonatkozású – kulturális és turisztikai értékeket. Az albumot, amelyben többek között egy 1300-as évekből fennmaradt evangélikus bibliáról készült fotó is látható lesz, pedig eljuttatják minden múzeumnak. Az említett bibliáról eddig még soha senki nem készíthetett fényképet, most azonban a besztercei evangélikus lelkész, Johann Dieter Krauss a csapat rendelkezésére bocsátotta a bibliofil ritkaságot – tette hozzá az énekes.
A népszerűsítés érdekében dokumentumfilmet is készítenek, amelyben érdekes és sajátos történetek elevenednek meg Beszterce és környékén élő emberek révén – mondta el Flavius Buzilă.
Az európai uniós alapokból finanszírozott projekt, amelynek összértéke 989 048,80 lej, májusban rajtolt, azóta már több helyen bemutatták, most került sor Marosvásárhelyre.
szóljon hozzá!