Fotó: Gligor Róbert László
Az információs technológia fejlődésével számos eszköz és lehetőség áll az önkormányzatok rendelkezésére, hogy a döntéshozatali folyamatot és a közpénzek felhasználását láthatóvá tegye az adott közigazgatási egység lakosai, az intézmények működtetését biztosító adófizetők számára. Vidéki körképünkben annak néztünk utána, ki hogyan használják ki ezeket a Nyárád és a Kis-Küküllő mentén.
2017. január 11., 13:242017. január 11., 13:24
Szováta város önkormányzati oldalán számos információt talál az érdeklődő, rengeteg közérdekű dolgot, költségvetési, pénzügyi mérleget, beszámolót is megtekinthetnek a tanácsi határozatok és egyéb hivatali adatok mellett, de már olyan „ablak” is rendelkezésükre áll, ahol a különböző helyi adókról és illetékekről interneten keresztül is érdeklődhetnek a városházán, és akár fizethetnek is ugyanígy. Formanyomtatványokat is találnak, amellyel közérdekű információkat igényelhetnek, vagy épp közigazgatási panaszt nyújthatnak be. Egyetlen hiányosságként azt tapasztaltuk, hogy az utóbbi években nem tették közzé a választott személyek tevékenységi beszámolóját.
Erdőszentgyörgy oldalán is számos információ nyilvános, mint például a költségvetés, tanácsi határozatok, érdek- és vagyonnyilatkozatok, hirdetések, de még a tavalyi helyhatósági választások menetét is nyomon lehet követni. Nyárádszereda viszont ennél kevesebb figyelmet fordított hivatalos oldala frissítésére, az utóbbi három évből igen kevés költségvetési, pénzügyi adatot találunk, a tanácsi határozatokat, a vagyon- és érdeknyilatkozatokat pedig nem lehet elérni rajta.
A legtöbb községben még mindig a polgármesteri hivatal hirdetőtábláján függesztik ki a hirdetések, határozatok, felhívások nagy részét, de egyre többen élnek az elektronikus lehetőségekkel is.
Csíkfalva és Balavásár honlapján viszonylag sok közérdekű és általános információt, beszámolót, határozat, kép- és híranyagot találunk, a nyárádremetei és nyárádgálfalvi oldalon egyelőre főleg a község általános bemutatására fordítottak hangsúlyt. Több hasznos formanyomtatvány is elérhető, de a pénz- és adóügyi részt már nem frissítették egy ideje. Hasonló a helyzet Makfalva esetében is, míg Sóváradon alig találunk adatokat a közigazgatási területről, itt is főleg a község bemutatására fektettek hangsúlyt. Ennél több közigazgatási adatot és hírt találunk az ákosfalvi és a vámosgálfalvi oldalakon, ezekből nincs hiány a lukafalvi oldalon sem, ám itt sem sokat frissítettek az utóbbi időben, úgy ahogy a nyárádkarácsoniak sem. Van „kiesés” a jeddi oldalon is, de látszik, hogy a tavalyi helyhatósági választások óta már itt is jobban figyelnek az elektronikus kommunikációra. Koronka alapos, részletes, szinte mindenben naprakész információkkal szolgál, míg Gyulakuta és Székelybere még alig fektet hangsúlyt az elektronikus eszközre, nincs saját honlapja, viszont Nyárádmagyarós már egy picit többet ad bizonyos információk közzétételére.
Egyesek helyi kiadványok révén próbálnak több információt eljuttatni a lakossághoz. Így Szovátán a Hírmondót, Nyárádszeredában a Közlönyt, Csíkfalván a Hírlevelet adja ki az önkormányzat. Erdőszentgyörgy vezetői a Figyelőben közölnek önkormányzati híreket, a makfalviak a Tekintőben, míg a kibédi helyi tanácsosok RMDSZ-frakciója a Kibédiek Lapja szórólapon keresztül tájékoztatja a lakosságot. Balavásár egy közösségi oldalon elérhető Közlönyt működtet, Bányai István polgármester pedig ugyancsak közösségi oldalon tudósít a Jedd községben történtekről, míg a Nyárádmente Kistérségi Társulás tizenkét éve működteti a Nyárádmenti Kis Újságot.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!