Fotó: Gligor Róbert László
A magyar forradalomra és szabadságharcokra való emlékezés vasárnap is sok helyen folytatódott. Csíkfalva községben emlékműveknél koszorúztak, míg Szentdemeteren kopjafát is állítottak az ünnep alkalmából.
2014. március 17., 11:382014. március 17., 11:38
Vasárnap délelőtt a jobbágyfalvi katolikus templomban ökuménikus szentmisére került sor, amelyen Kerekes József csíkfalvi református lelkész hirdette az igét. Előző este Marosvásárhely főterén egy maroknyi székely zászlós menetelő fiatalt látott, akiket sok fekete ruhás rendfenntartó kísért. Felmerült benne a kérdés: miért vannak ők olyan kevesen a fiatalok, hol van a többi magyar. „Isten megmutatja hatalmát a sokakkal szemben, de ha mi az otthonainkból vagy a televízióból követjük az eseményeket, ha úgy gondoljuk, hogy ezek a harcok nem a mi harcaink, abból sosem lesz szabadság. Voltak pillanatok történelmünkben, amikor a kaszát, ekevasat karddá kellett alakítani a szabadság érdekében. Ma nem kell fegyvert fogni, de ki-ki meg kell fogja a mezőn a kapa és kasza nyelét vagy a hivatalban az írószert, és mindenki a rendeltetése szerint meg kell vívja harcát a családjáért, közösségéért, nemzetéért” – figyelmeztetett a lelkész. Délben a csíkfalvi templomban a jobbágyfalvi plébános, Karácson Tibor végezte a szolgálatot, kiemelve: nem március 15-ikéhez méltó az a széthúzás, gyűlölködés, hatalmi harc, ami ma tapasztalható körülöttünk. „Az 1848-as pesti forradalmárok között is rengeteg nézetkülönbség volt, de összefogtak, mert hitték, hogy először szabadság és függetlenség kell. De az egység érdekében mindenkinek meg kell tanulnia a lemondást és áldozatvállalást.A hívő ember és nép pedig tud áldozatot vállalni, embertársa és nemzete mellé tud állni” – figyelemztetett az atya.
Hiába rajzolják át a határokat
Jobbágyfalván és Csíkfalván a világháborús hősök emlékművénél, Vadadban az unitárius templom falán álló emléktábláknál helyezték el a kegyelet koszorúit az ünneplők. Mindhárom helyen ünnepi énekműsorral lépett fel a jobbágyfalvi Nagy Ferenc Férfikar, szavalt Varga Ervin alpolgármester, műsort mutattak be az iskolások. Ünnepi beszédében Balogh István polgármester kiemelte: ezen az ünnepen a lélek is ünneplőbe öltözik, szerte a nagyvilágon egymáshoz igazodik a magyar szívdobbanás, az emberek összegyűlnek, szembenéznek a múlttal, álmodják a jövőt. Haza ott van, ahol magyarul meséljük a mesét, magyarul éljük a mindennapokat, magyarul és makacsul ragaszkodunk a tájhoz. Ezt a hazát nem lehet lecserélni, kiosztani, elárulni vagy félbevágni, hiába is rajzolják át akárhányszor a határokat. Szeretnünk kell magyar nemzetünket, ahogy a reformkori magyarok, a márciusi ifjak, a szabadságharc hősei és vértanúi is szerették. „Szeretnünk kell magyar nemzetünket, és tennünk kell érte, hogy mindannyiunknak, minden magyar embernek biztonságos és erős otthona legyen egy európai színvonalú Nyárádmente” – hangsúlyozta Balogh István.
Az ünnepségen jelen volt Kovács Levente, a Maros megyei RMDSZ ügyvezető elnöke is, aki kifejtette: az 1848-49-es forradalom függetlenséget, felelős kormányt, jogegyenlőséget és szabadságot hozott. Olyan értékeket teremtett, amelyekre azóta is büszkék vagyunk: a nemzeti színeinkre, Petőfire, Kossuthra, Széchenyire és mindazokra, akinek bátorsága révén március 15-ike a magyar szabadság sikere lett. Ezért nekünk is büszkéknek, bátraknak kell maradnunk. Amíg lesznek magyarok, addig lesz március 15-ike, s amíg lesz március 15-ike, addig lesz magyar szabadság is – vélte az RMDSZ vezetője.
Szentdemeteren kopjafát állítottak
A Balavásárhoz tartozó településen világháborús emlékmű van ugyan a templom mellett, de az 1848-49-es szabadságharc hőseinek eddig nem állítottak emlékjelet. Ezért az önkormányzat támogatta Molnár Fekete Ferenc helyi tanácsos kezdeményezését, és az iskolaudvaron kopjafát állíttatott ebből a célból. A hétvégén már nem csak a templomnál koszorúzhattak a helyiek, hanem az erdőszentgyörgyi Szabó György mester alkotását is felavatták Sebestyén Ágoston helyi plébános áldása után. Az alkalmi ünnepi műsor közepette az önkormányzat, a helyi RMDSZ-szervezet és a községi ifjúsági szervezet koszorúzott az új emlékhelyen, a kopjafa szimbólumait Sagyebó István, Balavásár község polgármestere mutatta be. A talprészen rovásírással ott az üzenet: „Tisztelt a múltat és éltesd tovább!”. Továbbá ott találjuk a kereszt, az ezres számjegy, a föld és az apostoli kereszt jelképeit, mindez azt üzeni, hogy ezer éve kereszténységben élünk ezen a földön. A kopjafa végén látható buzogány a hősi múltat jelenti.
Molnár Fekete Ferenc a magyar nemzet véres történelméről és áldozatairól beszélt, ugyanúgy a forradalomról is, hiszen a településről is sokan bevonultak a honvédségbe. Többek között szépapja is, Molnár Sz. József, aki 22 évesen lett huszár, míg annak unokája, Molnár Sz. János az első világháborúban harcolt és szerzett vitézi címet.
A marosvásárhelyi kórházakban még nem korlátozták a betegfelvételt a gyógykészítmények hiánya miatt, de kifogytak a tartalékok a sürgősségi esetekben használt hidrokortizon injekcióból. A minisztérium azt ígérte, hogy februárban rendeződik a helyzet.
A St. Georgius Manager Club és a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. marosvásárhelyi irodája ötödik alkalommal szervezi meg a Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Konferenciát február 6–7-én Marosvásárhelyen.
Áprilistól nem lehet Marosvásárhelyről Londonba repülni – erősítette meg a Székelyhonnak Peti András, a marosvásárhelyi reptér igazgatója, miután olvasóink jelezték, hogy próbáltak jegyet foglalni, de már nem sikerült.
A székelyföldi múzeumok kincstári értékű tárgyainak is fokozott védelem jár – vonható le a következtetés az egyik hollandiai múzeumban történt rablás fényében. Az viszont kulcsfontosságú kérdés, hogyan védik meg a felbecsülhetetlen értékű kincseket.
Jelentős előrelépés történhet a települések fejlesztésében, ha az Országos Beruházási Társaság végre kifizeti az elmaradt számlákat és idén is pénzt fordít az elkezdett munkálatok befejezésére. Maros megyében harminc beruházást finanszíroz a társaság.
Januárban három továbbképzést szerveznek Maros megyében, elsősorban munkanélkülieknek, de jelentkezhetnek azok is, akik munkahelyet szeretnének váltani, sőt még a fogvatartottak is. Tavaly a képzéseken résztvevők több mint felét alkalmazták.
A begyűjtött szelektív hulladékmennyiség függvényében határozta meg a Maros megyei Ecolect társulás, hogy melyik településen milyen szemétdíjat javasolnak 2025-re. Ahol tavaly különválogatták a szemetet, ott idén nem növelték a díjat.
Őrizetbe vették csütörtökön azt az 59 éves, Maros megyei mozdonyvezetőt, aki alkohol befolyása alatt vezetett – tájékoztatott a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Harminchét segesvári ember költözhet mobil konténerbe, miután novemberben leégett az otthonuk. A lakóegységeket csütörtökön szállították Segesvárra.
Tűz ütött ki egy segesvári klubban csütörtökre virradó éjjel, ahol több mint száz személy tartózkodott.
szóljon hozzá!